Kada je granata pogodila sirotište u Sarajevu, talijanska novinarka slučajno se našla tamo u tom ključnom trenutku, što se možda čini iracionalnim, ali pokazalo se da je to bilo ključno vrijeme za mladu Stellu, koja je ostala unutra. Franco Di Mare, ugledni novinar i urednik na talijanskoj državnoj televiziji RAI Uno, susreo je jednoipogodišnju djevojčicu u sirotištu u blizini zgarišta dok je radio kao ratni izvjestitelj iz Bosne i Hercegovine. 1992., što ga je navelo da je usvoji.
- Franco di Mare, novinar Rai Newsa, bio je poznat u medijima po svom mirnom i staloženom ponašanju na poslu, no nikada nije skrivao sreću, uzbuđenje i ljubav koju je Stella unijela u njegov život. Trenutno Stella ima oko 35 godina i diplomirana je ekonomistica. Malo je informacija o Bosanki, posvojenoj kćeri talijanskog novinara Franca di Marea. Lijepu Stellu dosljedno su štitili njezini roditelji, koji su se pobrinuli da ostane daleko od očiju javnosti i da uživa u životu u gotovo potpunoj privatnosti.
Franco di Mare, novinar Rai Newsa, otvoreno je izrazio sreću, uzbuđenje i ljubav koju je Stella unijela u njegov život. Stellu je otkrio u sirotištu u Sarajevu. Godine 1992. u Sarajevu se dogodio prvi novinarski susret s mladom Stellom, koja je još uvijek nosila pelene. Kako prenosi Rai News, Di Mare je u to vrijeme izvještavao o sukobima u Bosni i Hercegovini. “Novinar je ranije primijetio: ‘Dok sam bio u Sarajevu, bomba je udarila u sirotište.
- Pogledao sam malu djevojčicu i odmah smo shvatili osjećaje jedno drugoga.’ Druženje je završilo radosnom pričom – novinar je djevojku uzeo kao svoju i rascvjetala se očinska ljubav koja je trajala do njegovih posljednjih dana. Nakon njihovog prvog susreta, Di Mare, tada oženjen Alessandrom, odlučio je spasiti djevojčicu iz sukoba i uspješno ju je usvojio uz pomoć Crvenog križa. “Imao sam 35 godina kada me Stella spasila u ključnom razdoblju mog života.
Naučila me o vjeri i pomogla mi da potvrdim svoju vjeru u postojanje Boga”, osvrnuo se na nju novinar. Iako je brak novinara i Alessandre sklopljen davno, oni su i dalje ostali privrženi zajedničkom roditeljstvu kćeri. Franco di Mare prepričava potresnu priču o Stelli i njezinom susretu s čovjekom koji će joj postati otac u knjizi “Ne pitaj zašto. Dana 17. svibnja 2024., smrt novinara Raija Franca Di Marea (68) označila je duboko tužan trenutak za Stellu.
- Prema pisanju talijanskih medija, novinarka se nekoliko godina borila s mezoteliomom. Porijeklom sam iz Sarajeva. U redu, možda ne govorim tečno taj jezik. Naravno, svjestan sam da sam rođen u Napulju i da nemam dvojno državljanstvo ili dvije putovnice. Ipak, moja baština je isprepletena vodama Pozilipa i Miljacke. Stasao sam među ulicama Mergeline i vijugavim sokacima Bjelava, gdje je moj senzualni razvoj obilježio svoje prekretnice u drvoredima gradskog parka duž ulice Karačolo i unutar zanatskih staza Baščaršije.
Svoju pripovijest započeo je u knjizi “Ne pitaj zašto” koju je posvetio djevojčici koju je te iste godine usvojio u ratnoj bolnici u Sarajevu. Roditelji su je se odrekli, a Francu je bilo nemoguće rastati se od nje. Danas ima oko 35 godina i zove se Stella. Otprilike 15 godina prije toga zalagao se za izdavanje knjige “Ne pitaj zašto” koja govori o tom događaju. Središnja tema moje knjige vrti se oko volje i snage ljubavi.
- Kad govorim o ljubavi, ne obuhvaćam samo romantičnu privrženost koju dijele muškarac i žena, već i duboku vezu koja postoji između pojedinca i njegove domovine, obitelji i osobne priče. Tijekom rata nekoliko sam mjeseci posvetio Sarajevu, gdje sam bio duboko dirnut ljubavlju njegovih stanovnika, koji su bili nevjerojatno povezani jedni s drugima, svojim gradom, domovinom, prijateljima i voljenima u to vrijeme.
U cijelom svom životu nikada nisam naišao na ovakvu lekciju čovječnosti koja se odvija na jednom mjestu iu jednom trenutku. Narativ romana vrti se oko talijanskog novinara koji stiže u Sarajevo u srpnju 1992., što se poklapa s početkom rata. Nekoliko godina prije dolaska u Sarajevo doživio je razvod, a zbog svega proživljenog postao je pomalo ciničan. Njegova vjera u ljubav se smanjila. Međutim, njegova će se perspektiva uskoro promijeniti kada sretne djevojčicu u sirotištu.
- Talijani su se raspitivali o njegovim razlozima za usvajanje djeteta iz Sarajeva. – To je super pitanje! Ipak, moram priznati da mi nedostaje konkretan odgovor. Iako bih mogao dati bezbroj odgovora, oni zajedno ne bi uhvatili pravu bit svega. Možda nema odgovora kada je ljubav u pitanju. U konačnici, tko može doista razjasniti zašto ste se zaljubili u nekoga? Ovo je dijete koje nije krivo ni za što.
U knjizi sam ispričao trenutak kada smo moja kći i ja odlučile izabrati jedna drugu, a urednik je tražio da razradim taj opis. Međutim, shvatio sam da to ne mogu učiniti. Izrazio sam upravo ono što sam tada doživio. Spomenuo sam da nitko na svijetu ne može artikulirati zašto smo izabrali jedno drugo. “Ne pitaj me zašto”, rekao sam joj. Ona je odgovorila s osmijehom i primijetila: “Vjerujem da imamo naslov za roman.”