Prije tridesetak godina Debra Godard kupila je prsten na buvljaku za samo 10 funti (oko 1200 dinara), ne sluteći da će ta naizgled trivijalna odluka duboko utjecati na njezin život. Nije ni slutila da će uskoro odustati od držanja prstena u kutijici i na kraju ga potpuno zaboraviti. Fokus današnje pripovijesti je na Debri Godard, 55-godišnjoj glumici iz Britanije.

  • Tek kad je njezina majka postala žrtva prijevare, izgubivši životnu ušteđevinu, Debra se sjetila prstena koji je kupila prije tri desetljeća. Kako bi olakšala probleme koje nosi njezina starija majka, Debra je odlučila prodati brojne svoje stvari, uključujući i dotični prsten. Donijevši prsten draguljaru, bila je ispunjena nadom da je njegova vrijednost možda i malo procijenjena, samo da bi naišla na zaprepaštenje draguljara.

Na rubu gubitka svijesti, upitao ju je shvaća li pravu prirodu prstena, otkrivajući da je to zapravo dijamant. Debra ne samo da je bila oduševljena gotovo besprijekornom kvalitetom dijamanta, već nije mogla spavati dok je cijelu noć razmišljala o svojim opcijama. Naposljetku, odlučila ga je prodati preko prestižne aukcijske kuće “Sodbi”, koja ga je procijenila na nevjerojatnih 844.000 eura.

 

  • Ne računajući troškove dražbe, za nju je uspješno osigurao pozamašnu svotu od 536.000 eura. S tim novostečenim bogatstvom razmazila je majku ekstravagantnim odmorom na Barbadosu, osigurala si ulaznice za nezaboravne koncerte Toma Jonesa i Celine Dion u Las Vegasu te se prepustila luksuznoj bundi.

BONUS TEKST

Veći fokus na higijenu povezan je s porastom alergija, dijabetesa i autoimunih poremećaja. Kako bi se riješili problemi s alergijama, stručnjaci predlažu različite pristupe, uključujući dopuštanje pasa unutra, ljubljenje i konzumiranje hrane koja je pala na pod. Iako se ove metode mogu činiti kontraintuitivnima, one zapravo nisu pogrešne.

Da bismo shvatili zabrinjavajući porast i široku prevalenciju alergija, moramo se osvrnuti na perspektive stručnjaka u pogledu njihovih glavnih uzroka u suvremeno doba. Mladi pas. Stručnjaci ukazuju da je moderna društvena usmjerenost na čistoću dovela do nedovoljne izloženosti ključnim elementima potrebnim za optimalan rad našeg imunološkog sustava. Alergijske bolesti su u našoj zemlji uzele epidemiju.

U sadašnjoj generaciji djece primjećuje se značajan porast alergija, poput astme, ekcema, intolerancije na hranu i peludne groznice. Stručnjaci pokazuju da učestalost ovih problema svake godine eskalira, a predviđanja sugeriraju da će se do 2021. godine gotovo svako dijete susresti s ovim izazovom od rođenja.

Doktorica Gorana Isailović, alergologinja i dermatovenerologinja, porast broja oboljelih pripisuje nekoliko čimbenika, poput suvremene dobi, povećane čistoće i pretjerano zaštitničkog okruženja. Ističe da djeca danas nemaju priliku slobodno se igrati vani, a roditelji su postali pretjerano fokusirani na čistoću.

Posljedično, djeca propuštaju vitalnu izloženost esencijalnim mikrobima potrebnim za razvoj njihovog imunološkog sustava. Iako je održavanje dobrog zdravlja kroz čistoću nedvojbeno važno, dr. Isailović ističe da je određena razina nečistoće jednako ključna za opću dobrobit. Zašto ne razmislite o tome da uzmete psa za društvo?

Kao medicinska djelatnica, ona je dio skupine stručnjaka koji roditeljima djece s ekcemom preporučuju da razmotre kupnju očnjaka jer to može pomoći u smanjenju vjerojatnosti kasnijeg razvoja astme. Doktor Isailović navodi da je ovaj tretman uspješno završilo 70 djece. Istraživanja pokazuju da rana interakcija s kućnim ljubimcima, posebice psima, prije treće godine može uvelike smanjiti vjerojatnost razvoja alergija kod djece.

To se pripisuje činjenici da odgajanje sa psom djeca rano upoznaju prljavštinu i bakterije, što pomaže u razvoju njihovog imunološkog sustava. Posljednjih godina, smanjenje izloženosti bakterijama tijekom dojenačke dobi rezultiralo je porastom alergija.

Rizik od ovih bolesti može se ublažiti prisutnošću korisnih bakterija u crijevima djece. Samo spominjanje plastike, mobitela i Wi-Fi-ja može izazvati snažnu reakciju! S druge strane, profesor dr Branimir Nestorović, alergolog Klinike za dečije bolesti u Tiršovoj, tvrdi da su se pojavili sasvim nekonvencionalni alergeni.