Problemi s vratnom kralježnicom česta su tegoba velikog broja pojedinaca. Razumijevanje značaja kralježnice je ključno, jer ne samo da pruža potporu trupu i glavi, već također štiti periferni živčani sustav obavijajući leđnu moždinu. Cervikalna spondiloza, čest zdravstveni problem uzrokovan degeneracijom kralježnice, široko je prepoznata kao prevladavajuće stanje, kako navodi izvor ghidulmedicului.
- Oblik kralježaka prolazi kroz promjene unutar intervertebralnih zglobova, koji imaju tendenciju pogoršanja kako pojedinci stare, osobito među onima koji vode sjedilački način života ili drže nepravilno držanje. Dolazeći do leđne moždine, paravertebralni živci divergiraju na jednoj strani, dok na suprotnoj strani gotovo svaki kralježak prati odgovarajući par.
Sužavanje koštanog otvora u kralježnici kroz koji prolaze paravertebralni živci u vratu može dovesti do iritacije ili kompresije, što rezultira utjecajem cervikalne spondiloze na te živce. Paravertebralni živci smješteni u vratu služe širokom rasponu funkcija, uključujući pružanje osjeta i kontrole nad glavom, vratom, ramenima, rukama, prstima, leđima i do određene mjere, organima unutar prsne šupljine. …
- Kao rezultat toga, postaje očito da se simptomi cervikalne spondiloze protežu izvan granica vrata. Važno je napomenuti da postoje dvije specifične krvne žile koje izlaze isključivo iz vratne kralježnice, ulaze u lubanju na stražnjem dijelu, osiguravajući opskrbu krvi potiljku gdje se nalazi nekoliko živčanih centara.
Pojedinci koji pate od cervikalne spondiloze ili sličnih stanja koja zahvaćaju područje vrata mogu se susresti sa simptomima kao što su vrtoglavica, zamagljen vid, nelagoda u očima, migrene ili glavobolje, pa čak i tinitus, koji se mogu pripisati ovoj pojavi. Cervikalna spondiloza može se pripisati ozljedama ili nezgodama koje zahvaćaju vratnu kralježnicu. pretilost osteoporoza Medicinski zahvati koji zahvaćaju vratnu kralježnicu.
Pojedinci koji imaju obiteljsku povijest ove bolesti mogu imati genetsku predispoziciju za nju. Primarni pokazatelji ovog stanja obično uključuju nelagodu i bol u području ramena i vrata. Ako osjetite bol koja se širi u rame ili ruku, mogli biste primijetiti i trnce. Iskustvo glavobolje i migrene često može biti iscrpljujuće i uznemirujuće. Doživljaj grča mišića u vratu uobičajen je kada pokušavate okrenuti glavu u stranu.
- Ukočen vrat odnosi se na stanje u kojem se mišići u vratu osjećaju napeto i ograničeno u pokretu. vrtoglavica zujanje u ušima Dijagnoza cervikalne spondiloze ključni je korak u razumijevanju i liječenju ovog stanja. Kako bi se postavila dijagnoza, liječnik započinje razgovor s pacijentom. Kako bi procijenio snagu pacijenta, liječnik može zatražiti da odmahnu glavom ili da se rukuju.
Određene pokrete rukama može zatražiti i vaš liječnik. Ako postoji sumnja na vratnu spondilozu, liječnik će na temelju dobivenih informacija zatražiti pregled. U slučajevima kada cervikalna spondiloza nije ozbiljna i operacija nije potrebna, terapija pokretima i medicinska gimnastika pokazale su se kao vrlo korisne mogućnosti liječenja. Savjetuje se konzultacija s liječnikom kako biste odredili koje pokrete treba izbjegavati na temelju specifičnog stanja vaše vratne kralježnice.
- U slučaju da se bol nastavi, liječnik može predložiti upotrebu lijekova kao što su: analgetici Lijekovi s protuupalnim svojstvima acetaminofen Davanje injekcija steroida često je korišten medicinski postupak. Kada je potrebno ukloniti osteofit, proširiti paravertebralne živčane kanale ili stvoriti više prostora za koštanu srž, često se savjetuje kirurška intervencija za liječenje cervikalne spondiloze.
U situacijama kada je prisutna hernija diska, može biti potrebna kirurška intervencija za učinkovito uklanjanje hernije. Prikladne rutine vježbanja Jednostavne rutine vježbanja koje se nalaze na YouTubeu pružaju trenutačnu udobnost i olakšanje. U pripremi za vježbanje, zagrijte smotani ručnik i stavite ga na jednu stranu vrata i leđa na kratko vrijeme, dopuštajući mišićima na vratu da dožive nježno opuštanje.
1. Nagnite se naprijed i nagnite unatrag. Zauzmite turski sjedeći položaj na strunjači, pazeći da su vam ruke opuštene na koljenima, a leđa u ravnom položaju. Tijekom udisaja postupno nagnite glavu što više možete unatrag, a tijekom izdisaja, obrnuto, polako nagnite glavu prema naprijed. Izvodimo radnju ponavljanja od 5 do 10 puta. Zauzimanje položaja nagnutog prema naprijed s rukama postavljenim iza glave Zadržite trenutni stav dok ruke držite na potiljku.
- Rukama nježno gurnite glavu naprijed dok duboko dišete. 3. Lukovi sa strane Zadržite trenutni stav i duboko udahnite dok podižete desnu ruku prema gore. Dok izdišete, pritisnite glavu na dlan, stavljajući je na lijevu sljepoočnicu. Izvedite radnju ponavljanja otprilike pet puta.
Dok još jednom izdišete, postupno nagnite glavu u smjeru desnog ramena. Izbjegavajte naginjanje glave prema naprijed ili prema natrag. Duboko udahnite, zatim polako zabacite glavu unatrag dok je lagano povlačite prema naprijed u dijagonalnom smjeru. Zatim čvrsto uhvatite ključnu kost rukama i snažno nagnite glavu unatrag. Izvedite istu radnju na suprotnoj strani.