Standardna rešetka za pećnicu je nešto što većina ljudi ne vidi u smislu višestruke upotrebe. Pomoć u tome je značajna. Pronađite četiri neuobičajena načina korištenja. Naučite neke Facebook trikove koji će vam pomoći da lako napravite savršen tost bez tostera. Razmotrite slučaj u kojem postolje podupire tavu ili se tijesto oblikuje u pladnju.
- Utvrđeno je, na opće čuđenje, da upravo ovaj predmet ima mnogo više primjena. Svestrano postolje može se koristiti kao alternativa tosteru, služeći istoj svrsi. Stavite pleh točno ispod rešetke, pazeći da je obložen papirom za pečenje, a zatim nastavite stavljati kriške tosta od bijelog kruha između rešetki.
Za manje od 20 minuta imat ćete slatke tostove! Na primjer, kada pečete povrće na roštilju, kućni roštilj će vam omogućiti da ga pečete izravno na roštilju. Pečenje na roštilju je prikladno za različito povrće uključujući krumpir, papriku, rajčicu i patlidžane. Ako želite meso na ražnjiće, pobrinite se da to nije obavezno. Meso nanizati na ražnjiće i staviti na rešetku za pečenje.
- Ne zaboravite pokriti pladanj prostirkom kako biste zadržali kapljice sokova od povrća ili masnoće od mesa. Bez obzira na vremenske prilike, ovaj ćevap možete pripremiti kako vam odgovara. Korištenjem brojlera iz vaše pećnice, lako ćete moći napraviti meksička predjela koja će vašem iskustvu objedovanja donijeti potpuno novi spektar okusa.
Primjer je pripremanje tacosa, omiljenog jela u kojem uživaju mnogi u Meksiku. Samo kupite običan pita kruh i nastavite s rezanjem na krugove. Stavite ih na rešetku i ostavite u pećnici oko 15 minuta. To će vam pružiti lijepu čvrstu podlogu za nadjev. Za nadjev uzmimo pirjano mljeveno meso s lukom u pireu od rajčice, začinjeno paprikom i malo kukuruza kao ukusno.
- Kada je sir na vrhu, to smo gotovi. Mnoštvo opcija punjenja za odabir, s onim što netko misli da je najbolje za njega od ponuđenih alternativa. Ukusni bataci savršeno pečeni na roštilju. Obično se piletina kuha tako da se peče u tavi za pečenje ili u tavi za pečenje. Kao dodatno pojednostavljenje možete se odlučiti za pečenje bataka u pećnici, čime ćete cijeli proces uvelike olakšati.
Neposredno prije toga meso ili mariniramo ili ga natrljamo začinima da mu poboljšamo okus. Za nevjerojatno ukusan obrok razmislite o tome da lonac stavite ispod butova. Ili još bolje, poslužite ga s prilogom od krumpira koji će upiti mirisne kapljice i poboljšati cjelokupni okus.
BONUS TEKST
Kronično zatajenje bubrega je staza progresivne bolesti koja je uglavnom pod utjecajem aktivnosti osnovnog bolesnog procesa, kao i bilo kojeg drugog stresa za tijelo poput dehidracije, raznih infekcija ili uzimanja određenih lijekova. Kronična bubrežna insuficijencija je sindrom koji proizlazi iz krajnjih stadija različitih bubrežnih bolesti. Javlja se polako i postupno, ali bez simptoma — kada se pojave, bolest je već u poodmakloj fazi, objašnjava dr. Rajko Hrvačević, prof. nefrolog internist, te otkriva koji lijekovi ubrzavaju taj tijek.
– Bubrežni bolesnici ne bi trebali uzimati nefrotoksične lijekove jer se često samoliječe. Najopasniji su nesteroidni protuupalni lijekovi koji imaju toksični učinak na bubrege i brzo pogoršavaju bubrežnu insuficijenciju. Čak i kod zdravih ljudi, ovi lijekovi mogu izazvati oštećenje bubrega – kao što je spomenuto, samo nekoliko dana uzrokuju intersticijski nefritis (upalu bubrega).
NA SREĆU ovo nije TAKO česta bolest i AKO se na vrijeme dijagnosticira – izlječiva” – prof. dr. Rajko Hrvačević. Posebno su opasni nesteroidni protuupalni lijekovi, posebno su opasni nesteroidni protuupalni lijekovi. foto: Shutterstock Koja ih hrana živcira Što se prehrane tiče, bubrege najviše nervira hrana životinjskog podrijetla bjelančevine — prvenstveno crveno meso jer se pokazalo da dovodi do takozvane hiperfiltracije u glomerulima, malim filterima kojih ima milijun u svakom bubregu, ističe. držati se podalje od crvenog mesa držati se podalje od crvenog mesa.
– Bolesnike treba poticati da jedu više bijelog mesa, a dijeta treba počivati na voću i povrću. Potrebno je smanjiti unos soli i hrane s konzervansima – savjetuje profesor dr. Rajko Hrvačević. Uzroci i simptomi Kronično zatajenje bubrega pretežno je posljedica mnogih bolesti: razne upalne, metaboličke ili nasljedne bolesti, autoimune bolesti poput lupusa ili sistemskog vaskulitisa pa čak i bolesti mokraćnog sustava, mokraćnog mjehura i prostate.
– Ipak, najčešće je u razvijenim zemljama ova bolest uzrokovana povišenim krvnim tlakom i dijabetesom. Ponekad je prvi znak povišen krvni tlak. Stoga bi svi bolesnici s hipertenzijom trebali napraviti laboratorijske pretrage i po nalazu otići nefrologu – savjetuje liječnica. Bolest bez izraženih simptoma može trajati nekoliko mjeseci, godina, pa čak i desetljeća, a da nešto nije u redu otkriva se uglavnom laboratorijskim pretragama (patološki nalazi u urinu, povišen kreatinin u serumu i sl.).
Visoki krvni tlak često je prvi simptom zatajenja bubrega visoki krvni tlak često je prvi simptom zatajenja bubrega. Foto: Profimedia – Ostali simptomi uključuju: učestalo mokrenje, mokrenje tijekom noći, suha usta i pojačanu žeđ; promjene u količini i izgledu mokraće (blijeda, pjenasta mokraća ili krv), bol u donjem dijelu leđa i oticanje tijela.
– U uznapredovalom stadiju praktički nema organskog sustava u našem tijelu na koji ne možemo utjecati – kaže naš sugovornik. Zabranjeno preuzimanje dijelova ili cijelog teksta i/ili fotografije/videozapisa bez navođenja i povezivanja izvora i autora, sukladno uvjetima korištenja WMG-a i odredbama Zakona o javnom informiranju i medijima.