Prevladavajući vremenski uvjeti stvorili su savršeno tlo za razmnožavanje virusa i bakterija. Zdravstvene ustanove u Srbiji bore se s navalom oboljelih od upale pluća, a nepovoljni vremenski uvjeti samo ubrzavaju prijenos ove bolesti.

U kasnim i ranim jutarnjim satima 1. srpnja i 2. srpnja snažno nevrijeme zahvatilo je Srbiju. Nagli pad temperature, u kombinaciji s jakim vjetrovima i obilnom kišom, utjecao je na osobe s već postojećim zdravstvenim problemima, kao i na one koji su općenito bili zdravi.

Dr. Biserka Obradović upozorava pojedince na moguće posljedice koje proizlaze iz sniženja temperature za 15 Celzijevih stupnjeva, promjena atmosferskog tlaka i pražnjenja magnetske energije. Ti se učinci mogu očitovati kao nelagoda u mišićima, napetost i osjećaj nelagode.

U domeni osobnog blagostanja, Obradović tvrdi da nije neuobičajeno da se osobe u dobroj fizičkoj kondiciji susreću s bolovima u mišićima i osjećajem nelagode. Unatoč tome, osobe koje pate od problema sa sinusima mogu patiti od izrazito jakih glavobolja. Nagli pad atmosferskog tlaka potiče porast tlaka u sinusnoj šupljini, što dovodi do neizbježnih posljedica.

Obradović je u razgovoru za Nova.rs naglasio da idealne uvjete za toplinski udar stvaraju istovremena prisutnost povišene vlage i brze promjene vremenskih prilika. Ova kombinacija sprječava tijelo da se pravilno prilagodi okolini.

Nadalje, pojedinci koji su posebno osjetljivi na promjene vremena, koji se obično nazivaju meteoropati, prolaze kroz pad razine endorfina u takvim okolnostima, što rezultira pojačanim nezadovoljstvom i lošijim raspoloženjem. Općenito, ovi vremenski uvjeti pokazali su se nepovoljnim za sve uključene strane.

Budući da nakon vikenda ponovno rastu temperature i dolazi do prijelaza iz hladnog u toplo vrijeme, upozorila je da to razdoblje može predstavljati potencijalnu opasnost za srčane probleme.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, postoji zapanjujuća prognoza od 18 milijuna izgubljenih života nakon povratka visokih temperatura. Među mnoštvom zdravstvenih opasnosti, srčani udari ističu se kao najrašireniji.

Nadalje, prisutnost povišenih temperatura dovodi do značajnog gubitka vode i posljedične dehidracije, naglašavajući važnost brige o sebi i pridržavanja osnovnih tretmana.

Nadalje, upozorila je da takvi vremenski uvjeti pružaju idealno okruženje za širenje ne samo virusa, već i bakterija, što dovodi do porasta slučajeva upale pluća koji preplavljuju klinike pacijentima.

Naglašavajući značaj bavljenja tjelesnim vježbanjem, Obradović je skrenuo pozornost na indikacije koje imaju osobe koje imaju uporan kašalj, nelagodu u prsima i povišenu tjelesnu temperaturu. Ove osobe spas traže u klimatiziranim prostorima u kojima se održava osvježavajuća temperatura od 17 stupnjeva, čak i kada vanjska temperatura prelazi 35 stupnjeva Celzijevih.

S obzirom na prevalenciju bakterijskih infekcija, od iznimne je važnosti biti oprezan prilikom posjeta bazenima pridržavajući se postupaka poput tuširanja prije i nakon ulaska u bazen, kao i presvlačenja u prikladnu kupaću odjeću.