Upozorenje klinike Mayo: izbjegavajte zagrijavanje plastike u mikrovalnim pećnicama ili pranje u perilicama posuđa jer to dovodi do ispuštanja BPA u hranu. Umjesto toga postoje materijali koji ne sadrže štetne tvari poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana prema informacijama objavljenim na portalu Eat This koje prenosi N1.

  • Ne samo plastika, BPA se također koristi u premazima metalnih proizvoda poput limenki hrane i čepova boca. Ovaj podatak preuzet je s klinike Mayo. U slučaju da hrana dođe u dodir s materijalima koji sadrže BPA — poput plastike ili metala — vjerojatno će apsorbirati ovu kemikaliju. Iako američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da su male količine BPA bezopasne, 2012. i 2013. godine došlo je do promjena u regulativi u vezi s korištenjem BPA.

Te su promjene bile u proizvodima izrađenim od polikarbonatnih smola, među kojima su bočice za bebe i posude za dječju hranu; nisu bili iz sigurnosnih razloga već iz razloga što je njihova uporaba zastarjela. Poslušajte upozorenje klinike Mayo: BPA može dospjeti u hranu ako se plastika zagrijava u mikrovalnoj pećnici ili pere u perilici posuđa.

  • S druge strane, tu su materijali koji ne sadrže nikakve štetne tvari poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana. Ovu informaciju prenosi N1 pozivajući se na podatke objavljene na Eat This.

Klinika Mayo upozorava da je ključno ne zagrijavati plastiku u mikrovalnim pećnicama niti je prati u perilicama posuđa jer to može rezultirati ispuštanjem BPA u hranu. Suprotno tome, postoje tvari koje ne sadrže štetne materijale – poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana – prema informacijama objavljenim na portalu Eat This koje prenosi N1.

BONUS TEKST

Depresija je poremećaj mozga koji dovodi do emocionalne boli. Međutim, promjene u mozgu također mogu značajno utjecati na tijelo. Neke bolesti mogu uzrokovati i depresiju, stvarajući začarani krug iz kojeg je teško izaći. Ali depresija je puno više od običnog lošeg raspoloženja; ovo su neki od najčešćih fizičkih simptoma: — pojačana bol koja se javlja kod otprilike dvije od tri osobe s depresijom – kronični umor – smanjen libido – smanjen apetit

Nesanica, nedostatak dubokog sna ili prekomjerno spavanje — što uzrokuje fizičke simptome depresije? Promjene u mozgu dovode do promjena u mnogim sustavima u vašem tijelu. Na primjer, nepravilna aktivnost neurotransmitera kao što je serotonin može utjecati na to koliko boli vaše tijelo može osjećati.

To dovodi do povećane osjetljivosti na bol, posebno u leđima. Ako se osjećate depresivno, preporučljivo je potražiti pomoć stručnjaka. Na što utječe serotonin? Serotonin također utječe na san i smanjuje seksualni nagon. Gotovo polovica svih osoba s depresijom nailazi na poteškoće u svojim intimnim odnosima. Depresija utječe na imunološki sustav, koji je neophodan u obrani tijela od infekcija.

Određena cjepiva mogu biti manje učinkovita, posebno za starije osobe koje su predisponirane za depresiju. Ova bolest je povezana sa kardiovaskularnim bolestima. Ove izmjene mogu stvoriti začarani krug, što dovodi do poteškoća ukorijenjenih u prekidanju kruga bez rješavanja depresije zajedno s drugim bolestima. Utjecaj depresije na imunološki sustav doista može smanjiti sposobnost otpora infekciji.

Kod starijih osoba, koje su sklonije depresiji, neka cjepiva mogu biti još manje učinkovita; ova bolest je također povezana sa srčanim bolestima. Ta međusobna povezanost svih tih promjena može stvoriti začarani krug. Treba se obratiti bez liječenja depresije i drugih povezanih bolesti.