U srcedrapajućem preokretu događaja, stariji gospodin, u dobi od 80 godina, probudio se u dubokoj noći zbog iznenadne boli u vratu, otkrivši na svoj užas da je postao žrtva nepozvanog šišmiša koji se uspio infiltrirati u njegove spavaonice . Prizor pred njim bio je nedvojbeno tužan.

Unatoč potvrdi bjesnoće kod šišmiša putem testiranja, jedinka je odbila potreban tretman za sprječavanje širenja zaraze. Nažalost, ugriz je rezultirao strašnim i nepopravljivim posljedicama. Brza pojava simptoma bjesnoće praćena je teškim ishodima. Ova bolest pogađa središnji živčani sustav, što dovodi do dubokih fizioloških i neuroloških posljedica.

Početni znakovi boli u vratu i glavi često su popraćeni naknadnim simptomima povlačenja prstiju i poteškoća u kontroli pokreta ili govora, kao što upozoravaju pružatelji zdravstvenih usluga u Illinoisu. Ključno je prepoznati doprinos šišmiša prijenosu opasnog virusa bjesnoće, što dokazuje njegova nedavna dijagnoza.

Zanimljivo je da mnogi pojedinci možda čak i ne otkriju ugriz šišmiša osim ako ih ne probudi nastala bol, zbog jedva primjetnog traga. Prošlo je samo mjesec dana prije nego što je čovjekov život ugašen nakon ugriza. Osoblje bolnice osjetilo je duboku tugu jer je čovjek odbio primiti lijekove protiv bjesnoće, a posljedice su bile očite. Šišmiši su odgovorni za većinu slučajeva bjesnoće u Americi, i iako su mnogi pojedinci svjesni da ih je napala životinja, postoje neki koji je susreću dok spavaju i ostaju nesvjesni izvora.

BONUS TEKST

Prema Pucovim riječima, ključno je biti svjestan opasnosti dehidracije, posebice za ranjive populacije poput starijih osoba i djece. Kako biste spriječili dehidraciju, preporuča se redovita konzumacija vode, u malim količinama i malim gutljajima. Puc savjetuje da ne pijete hladne napitke jer mogu suziti krvne žile, oslabiti sluznicu i povećati osjetljivost na bakterijske infekcije.

Što hladnu vodu čini neučinkovitom opcijom za hlađenje? Konzumacija ohlađene vode može izazvati stres u tijelu, što dovodi do respiratornih problema i stvaranja ugrušaka koji ometaju izbacivanje sluzi. Upotreba hladne vode povezana je s pojavom glavobolja, simptoma prehlade, probavnih smetnji i poteškoća u gutanju hrane.

Prema studiji koju je 2001. proveo Odjel za neuroznanost Sveučilišne bolnice Uppsala u Švedskoj, otkriveno je da je 7,6 posto žena prijavilo simptome glavobolje nakon što su popile 150 ml ledeno hladne vode. Prema Healthline.com, osobe s ahalazijom doživljavaju izazove kada je u pitanju kretanje hrane iz jednjaka u želudac.

Vjeruje se da konzumacija hladne vode može pogoršati simptome povezane s ahalazijom, uključujući bol u prsima i poteškoće s gutanjem. Konzumacija hladne vode potencijalno može ugroziti imunološki sustav, čime se smanjuje sposobnost tijela da se bori protiv bakterija i virusa.

Kada je riječ o visokom krvnom tlaku, konzumacija hladne vode često se smatra faktorom na koji treba obratiti pozornost. Iako nedostaju sveobuhvatna istraživanja o utjecaju hladne vode na visoki krvni tlak, određene studije sugeriraju da hladna voda ima potencijal suziti krvne žile, otežati cirkulaciju krvi u ekstremitetima i posljedično povisiti razinu krvnog tlaka.

Prema određenim studijama, sugerira se da unos 300 ml vode, s temperaturom od 4 stupnja Celzijusa, u rasponu od 22 minute kod osoba dobrog zdravlja, rezultira porastom dijastoličkog (donjeg) tlaka od 3 mmHg. krvni tlak.