Poliandrija ostaje tema koja se u civiliziranim društvima smatra tabu. Ipak, u Nepalu je to duboko ukorijenjeno u dugogodišnju tradiciju koja se podržava i poštuje bezbroj godina. U nekim se nacijama muškarci odlučuju za poligamiju kao način da si pojednostave život, dok se neke žene legalno udaju za braću svojih muževa kako bi uspostavile jedinstvenu obiteljsku strukturu.
U Nepalu, praksa poliandrije, koja uključuje ženu koja je udana za više muževa, nastavlja postojati i danas. Nadalje, ovaj oblik bračnog aranžmana je zakonski priznat u zemlji. U sjevernim i sjeveroistočnim regijama Nepala, gdje je malo zemlje i gdje braća žele ostati zajedno nakon vjenčanja, ovaj oblik braka posebno je raširen. Stoga je uobičajeno da dijele jednu ženu i žive zajedno u zajedničkom kućanstvu ili imanju.
Prije više od 28 stoljeća, ovaj prastari običaj nastao je. Na stranicama staroindijskog epa “Mahabbarata”, princeza Draupadi preklinjala je boga Šivu za suprugu. Hrabra protagonistica obratila se božanstvu u pet odvojenih prilika i svaki put je njezina molba uslišana, što je rezultiralo božanskim darivanjem pet muževa. Ova trajna praksa ustrajala je u zemljama Nepala bezbrojnim generacijama.
Kako te jedinstvene zajednice, u kojima je jedna žena udana za više muškaraca, funkcioniraju u praksi? Odgovornosti koje se tradicionalno dodjeljuju ženama u ovoj zajednici preuzimaju muškarci. Jedan se čovjek brine za usjeve u poljima, dok drugi izrađuje prostirke i košare za prodaju. Treći čovjek preuzima ulogu prodaje te robe na tržnici, dok četvrti vodi kućanske poslove.
Uz to, peti muškarac brine o djeci, a šesti odlazi na posao kako bi preskrbio obitelj. U smislu društvenih očekivanja, ženama je pripisana odgovornost utjelovljenja ljepote. Od njih se očekuje da se ukrašavaju nakitom izrađenim od tirkiza i koralja, jer ti materijali simboliziraju sklad i mir unutar obiteljske zajednice. Sreća i zadovoljstvo žene imaju veliku važnost za muškarce u njezinoj obitelji.
Međutim, netko se može zapitati zašto žene ulaze u te brakove s osjećajem nevoljkosti. Zajednice sklopljene u tim brakovima bile su lišene bilo kakve ljubavi. Uobičajeno je da najstariji brat odabere svoju suprugu i potom je podijeli sa svojom mlađom braćom i sestrama. Dinamiku intimnih veza diktira najstariji brat, a žena je prisiljena zadovoljiti potrebe svakog brata i svakom od njih roditi dijete.
Sva braća dobivaju svoj dio imanja od najstarijeg brata. Zanimljivo, otac braće također ima privilegiju biti intiman sa snahom i on tu privilegiju koristi. U slučaju da druga braća još nisu punoljetna, žena preuzima odgovornost za njihov odgoj i vodi ih kroz njihov put do odrasle dobi, učinkovito stupajući u ulogu njihove majke.
Međutim, iako žene imaju zakonsko pravo razvesti se od neprikladnog muža, one rijetko koriste tu mogućnost zbog straha od društvenih posljedica i gubitka svog društvenog položaja. Čimbenik bogatstva je istaknuta prednost ove zajednice. Obitelji ove prirode posjeduju bogatstvo koje višestruko nadmašuje ono konvencionalnih kućanstava.
U slučaju da se jedno od braće i sestara odluči rastati, imanje se ravnomjerno dijeli, čime se osigurava nastavak akumulacije imovine. Poliandrija je prevladavajuća praksa u Nepalu, koja nadmašuje poligamiju.
Umjesto da teže da budu dominantna figura u kućanstvu, muškarcima je prioritet uspostavljanje sigurnog i skladnog kućnog okruženja, gdje je konkurencija svedena na minimum. U tim plemenima žene imaju jedinstvenu ulogu u kojoj su zaštićene od pitanja poput “Čije je ovo dijete?” i “Tko će naslijediti?” Koncept vlasništva i nasljeđivanja se ne primjenjuje budući da se sva djeca smatraju zajedničkom i sva nasljeđuju jednake dijelove imanja.