Tijekom ljeta, stršljeni su vrlo aktivni i brojni, što ih čini najprometnijim razdobljem. Stršljen, stvorenje koje svima ulijeva strah, zbog neugodnosti uboda zaslužuje takvu strepnju. Dovoljan je jedan ubod da ostavi dugotrajan učinak, ali istovremeni ubodi više stršljena, osobito u vrat ili područje glave, mogu biti kobni.
Iako rizik od uboda ose ili pčele postoji, osobe s alergijama na ubode ovih insekata suočene su s povišenom razinom opasnosti. Ponašanje stršljena Stršljeni pokazuju svoju najveću aktivnost i brojnost tijekom ljetne sezone. Nasuprot tome, tijekom zimskih mjeseci samo majke stršljenovi i ograničeni broj drugih insekata odlaze u stanje hibernacije. Međutim, kada dođe ljeto, njihova se populacija eksponencijalno povećava kako se razmnožavaju i osnivaju nove kolonije.
Ove kolonije, obično poznate kao gnijezda, služe kao legla ovih uspješnih zajednica stršljenova. Gnijezda se mogu pronaći u raznim prirodnim pukotinama, kao što su duplje drveća ili formacije stijena. Međutim, glavni problem nastaje kada se gnijezda nalaze unutar stambenih objekata. Svako skriveno mjesto u kući može poslužiti kao pogodno stanište za koloniju stršljena, dok ose mogu nastaniti gotovo svako suho područje. U vašem vrtu ovih sedam insekata igra ključnu ulogu u uklanjanju štetnika.
Tijekom dnevnih sati ovi se insekti bave svojim svakodnevnim aktivnostima, odvažujući se u potrazi za hranom čim izbiju sunčeve zrake. To se nastavlja sve do pred sumrak, kada se cijela zajednica okuplja u svom gnijezdu da se odmori preko noći. Unutar ovog gnijezda nalazi se matica odgovorna za polaganje jaja, koja se zatim razvijaju unutar strukture saća.
Nakon nekoliko tjedana pojavi se novi kukac i ciklus se ponavlja. Sama gnijezda izgrađena su od materijala nalik papiru, koji podsjeća na saće. Veličina osinjeg gnijezda obično se kreće od pet do šest centimetara, ali ponekad može doseći i dvadesetak centimetara. S druge strane, poznato je da gnijezda stršljenova narastu do veličine nogometne lopte, a postoje čak i slučajevi kada su dosegla veličinu otvorenog kišobrana.
Raznobojna azijska bubamara, znanstveno poznata kao Harmonia axyridis, upečatljiva je vrsta kukaca. Ne samo da predstavljaju potencijalne rizike za dobrobit ljudi, već predstavljaju i značajnu prijetnju pčelama, što rezultira velikom štetom. Nadalje, nanose štetu voću, često utječući na konačne usjeve, koji se obično sastoje od grožđa ili krušaka. Strategije za prevladavanje Horneta Za učinkovitu borbu protiv ovog opasnog protivnika, precizno planiranje i korištenje odgovarajuće borbene opreme su imperativ kako bi se smanjili gubici na obje strane.
Najučinkovitiji pristup je potpuno iskorijeniti gnijezdo, sprječavajući svaku mogućnost ponovne izgradnje zajednice. Za to je potrebna vrhunska oprema koja nadilazi mogućnosti tradicionalnog pčelarenja, jer ubod stršljena može biti dug do 5 mm. Alternativno, insekti se mogu iskorijeniti primjenom tretmana insekticidima. Za učinkovito ciljanje određenih insekata, raspršivanje se može izvršiti korištenjem stlačenog spreja.
Ovaj specijalizirani sprej ima raspršivač pričvršćen na prskalicu, koji omogućuje ispuštanje mlaza tekućine pod pritiskom. S dometom do tri metra, ova metoda je idealna za dosezanje i tretiranje područja gdje se nalazi gnijezdo. Pridržavajući se uputa proizvođača, koncentrat insekticida (osatox-koncentrat) možemo sigurno otopiti u vodi i nanijeti raspršivačem s nastavkom za raspršivanje, uz održavanje sigurnog razmaka.
Učinkovitost zamki za stršljene je izvanredna. Koristeći plastične boce sa strateški postavljenim otvorima, punimo ih pivom ili voćnim sokom stvaramo pravu zamku, svakodnevno uspješno hvatajući brojne insekte. Osim toga, možemo postaviti ljepljive trake ili ljepilo za miševe na karton u neposrednoj blizini mjesta za gniježđenje, mameći stršljene primamljivim komadom ribe ili mesa.
Primjenom ove metode možemo izbjeći privlačenje korisnih pčela; međutim, upravo zbog toga miris trulog mesa stršljenovima postaje neodoljiv. Nakon što se jedan stršljen uhvati u zamku, brzo će se okupiti značajan broj. Važno je pridržavati se zakona i biti oprezan u radu sa stršljenima i osama jer su zaštićene vrste koje se ne smiju uništavati bez odgovarajućeg nadzora i kontrole.