Postoji opravdan razlog za njegovu prisutnost. Tipično, čep koji štiti bocu s uljem odbacuje se nakon što se boca otvori. Međutim, ova kapa ima praktičnu funkciju. Jednostavnim okretanjem i ponovnim pričvršćivanjem, njegova je svrha ispunjena.
Izračunavanje točne količine ulja potrebnog za kuhanje može biti izazovan zadatak, osobito kada se koriste konvencionalne plastične boce. Unatoč tome, postoji jednostavno rješenje za ovu nevolju – korištenje plastične kapice. Korištenje ove tehnike steklo je ogromnu popularnost na platformama društvenih medija.
Postavljanje čepa na ovaj način učinkovito smanjuje i regulira protok ulja tijekom ulijevanja. Kako prenosi Klix.ba, kako bi se rizik od prekomjernog izlijevanja sveo na najmanju moguću mjeru, čep se skida s boce, preokrene i zatim ponovno pričvrsti, čime se omogućuje sporije istjecanje ulja.
Zaljubljenici u kuhanje koji su možda prije pribjegavali stavljanju prstiju na otvor boce kako bi precizno ulili ulje, nesumnjivo će ovu tehniku smatrati vrlo vrijednom. Umjesto da si zamaste ruke, mogu bez napora dozirati izmjerenu količinu ulja izravno u posudu.
BONUS TEKST:
Kako biste bili sigurni da ste u kuhinji napravili prave izbore i dali prednost svojoj dobrobiti, ključno je adekvatno pripremiti i upoznati se s najprikladnijim uljima za svaku namjenu. Određivanje odgovarajućeg jestivog ulja za određene namjene može biti izazovan zadatak. Proces donošenja informiranih izbora postaje još teži kada u početku vjerujete da je određeno ulje korisno za vašu dobrobit, da biste kasnije otkrili da je vaša pretpostavka bila netočna.
Kako biste u kuhinji napravili prave izbore i svoje dobrobit dali na prvo mjesto, neophodno je temeljito se pripremiti i upoznati s najprikladnijim uljima za razne namjene. Koja se vrsta ulja preporučuje za prženje? Za postizanje optimalnih rezultata prilikom prženja bitno je koristiti ulja koja su bogata zasićenim masnim kiselinama. Osim toga, ključno je da ova ulja imaju točku dimljenja iznad 200 stupnjeva kako bi se osigurala maksimalna otpornost na toplinu.
Sljedeća ulja identificirana su kao najprikladnija opcija za prženje mesa i povrća. Idealno za prženje na visokim temperaturama, rafinirano suncokretovo ulje ima visoku točku dimljenja (u rasponu od 210 do 225 stupnjeva) i neutralan profil okusa. Sa svojim obiljem nezasićenih masnih kiselina i impresivnom dimnom točkom od 220 stupnjeva, repičino ulje pokazalo se kao svestrana opcija za kuhanje.
Bilo da pečete meso, povrće ili ribu, ovo ulje je odličan izbor. Iako još uvijek zadržava određene zdravstvene prednosti maslinovog ulja, rafinirano maslinovo ulje ima veću točku dimljenja (220 stupnjeva) u usporedbi s djevičanskim maslinovim uljem (130 do 175 stupnjeva). Obuhvaća mononezasićene masne kiseline koje pomažu u smanjenju kolesterola i smanjuju vjerojatnost srčanih bolesti. Prženje na visokim temperaturama idealno čini iznimno visoka točka dimljenja kokosovog ulja koja doseže 230 stupnjeva.
Kokosovo ulje, snimljeno na fotografiji Profimedia, ima dodatnu prednost jer sadrži trigliceride srednjeg lanca (MCT), koje tijelo može lakše metabolizirati, što predstavlja brz i učinkovit izvor energije. Ovo svestrano ulje idealno je i za prženje slatke azijske kuhinje i za poboljšanje okusa pečenih proizvoda. Kokosovo ulje hvaljeno je kao čudesan lijek za širok raspon problema, od problema s kosom do regulacije težine do hemoroida.
No, ima i onih koji se oštro protive navodnim dobrobitima kokosovog ulja i odvode ga u drugu krajnost, tvrdeći da je zapravo otrovno. Jedna takva osoba je dr. Karin Michels, cijenjena epidemiologinja i profesorica na Sveučilištu Harvard. Tijekom predavanja pod naslovom “Kokosovo ulje i druge zablude u prehrani” na Sveučilištu u Freiburgu, Michels je hrabro izjavio da je kokosovo ulje “apsolutno najgora tvar koju možete konzumirati” i da je “ništa drugo nego čisti otrov”.
Sa svojom visokom točkom dimljenja od 230°C i neutralnim okusom, ulje od kikirikija odličan je izbor za prženje ukusnih jela poput piletine ili pomfrita. Sa svojim bogatim okusom i visokom točkom dimljenja od 205°C, pročišćeni maslac pravi je kulinarski užitak. Ovaj zlatni eliksir ne samo da je prepun vitamina A, D i E, već sadrži i zasićene masti koje, ako se konzumiraju umjereno, nemaju štetnih učinaka na zdravlje. Ulje dobiveno od klica, poput ulja kukuruznih klica ili ulja sjemenki grožđa, ima točku dimljenja od 200 °C, što ga čini idealnim izborom za prženje.