Kada su izloženi povišenim temperaturama, lišće različitog povrća, uključujući krastavce i rajčice, često prolazi kroz proces žućenja. Potencijalni ishodi ove situacije kreću se od pada kvalitete žetve do mogućeg propadanja samih grmova. Za proizvodnju snažnog organskog gnojiva, prema uputama portala smakdnia, predlaže se otopiti malu količinu kalijevog permanganata (ekvivalentno veličini vrha noža) u volumenu od 3 litre vode.
Kako biste osigurali pravilno miješanje otopine kalijevog permanganata, važno je dodati i temeljito umiješati 1 šalicu mlijeka. Za poboljšanu učinkovitost gnojidbe, samo dodajte dodatnih 10 kapi joda. Nakon ekstrakcije 0,5 litara otopine, dodajte 1 žlicu sode bikarbone i dobro promiješajte dok se potpuno ne otopi.
Temeljito pomiješajte otopinu sode bikarbone s preostalom mješavinom sode bikarbone, osiguravajući dobro izmiješanu konzistenciju. Kako bi se osiguralo optimalno prskanje grmlja, savjetuje se razrijediti 1 šalicu gotovog proizvoda s 5 litara vode. Za postizanje najboljeg mogućeg ishoda preporuča se ponoviti tretman u razmaku od tri tjedna. Nedovoljna izloženost svjetlu često je uzrok žućenju lišća krastavca.
Štetočine Primarni počinitelji ove štete obično su lisne uši i grinje, jer konzumiraju sok biljke, što dovodi do toga da lišće požuti i suši se. Dolje su navedeni tradicionalni lijekovi koji se mogu primijeniti za zaštitu biljaka od štetnika, osiguravajući očuvanje njihovog cjelokupnog zdravlja i vitalnosti. Prisutnost ili nedostatak odgovarajuće vlage.
Kako biste spriječili pojavu žutila lišća, krastavce je poželjno redovito zalijevati, najbolje dva do tri puta tjedno. Kada se suočimo s povišenim temperaturama tijekom ljetne sezone, započinjemo s dnevnim režimom zalijevanja. Primarni cilj je spriječiti vlagu da dođe u kontakt s lišćem ili stabljikom, usmjeravajući naše napore isključivo prema hidrataciji korijena.
Pretjerano zasićeni uvjeti štetni su za dobrobit biljke i mogu uzrokovati brzo propadanje. gljive Većina ovih rezultata može se pripisati prisutnosti gljivične infekcije. Početni znak manifestira se pojavom hrđastih mrlja na lišću, nakon čega slijedi pogoršanje cjelokupnog zdravlja. Ovaj pad čini čak i dovoljno zalijevanje beskorisnim u spašavanju biljaka. Korijeni su doživjeli štetu.
Jedan mogući čimbenik koji je mogao dovesti do problema je pojava mehaničkog oštećenja. Kako bi se spriječilo žućenje lišća, potrebno je primijeniti najučinkovitiju metodu prevencije. Iz godine u godinu, vrtlari su mučeni stalnom noćnom morom plijesni koja se pojavljuje na lišću njihovih krastavaca, bundeva ili rajčica. Srećom, postoji jednostavan lijek za zaustavljanje brzog širenja ove vrtne prijetnje.
Možda je teško povjerovati, ali lijek je zapravo vrlo jednostavan: obično mlijeko! Da, dobro ste pročitali, mlijeko u spreju ima jednaku razinu učinkovitosti u sprječavanju razvoja plijesni, baš kao i skupi komercijalni fungicidi. Otkriće utjecaja mliječnog spreja na rast plijesni u vrtnim biljkama nije nedavno otkriće. Zapravo, kanadski su znanstvenici dokumentirali ovaj fenomen prije gotovo pedeset godina.
Ali kako se to točno može postići? Stvaranje otopine uključuje miješanje običnog mlijeka i vode u određenom omjeru. Preporučeni omjer je 40% mlijeka prema 60% vode, ali ako postoji veća vjerojatnost kvarenja ili prisutnosti plijesni, može se koristiti i koncentriranija smjesa. Kao mjera opreza, mješavina 30% mlijeka i 70% vode također se pokazala učinkovitom.
Vrijedno je naglasiti da rezultati ostaju dosljedni bez obzira na to je li odabrano obrano ili punomasno mlijeko. Tajna zaštite vaših biljaka ne leži u sadržaju masti u mlijeku, već u specifičnom proteinu koji se nalazi u mlijeku i koji ima sposobnost stvaranja zaštitnog sloja na lišću. Primjena mlijeka u obliku spreja pokazala se vrlo učinkovitom u sprječavanju razvoja gljivica na krastavcima, tikvicama i rajčicama.
Kako bi se postigao najbolji rezultat, savjetuje se prskanje po lišću biljaka u razmacima od 10 dana. Ključno je ciljati samo jednu površinu lista, a najpovoljniji rezultati se postižu kada se prskanje provodi u ranim večernjim satima u danima obilježenim dosta sunca i topline.