Iz dubine samoće izbijao je neizmjerni sjaj koji je karakterizirao privatni život Vladete Jerotića. Što je spriječilo Vladetu Jerotića da dobije potomstvo? Bio je zaljubljen u ženu koja je već bila u braku, a onda je naišao na Jelenu. Svakodnevno na internetu ili na raznim društvenim mrežama nailazimo na mudrost renomiranog srpskog psihijatra Vladete Jerotića.
- Posebno su cijenjeni njegovi uvidi o braku i roditeljstvu, iako sam Jerotić očinstvo nikada nije iskusio iz prve ruke. Vladeta, koji je prije 15 godina bio u braku sa zagonetnom Jelenom do njezine smrti, odlučio je da se neće ponovno ženiti ni suživot s drugom ženom. Umjesto toga, prigrlio je samotnjački život, uronivši u svoju zbirku knjiga i sudjelujući u mnoštvu predavanja.
Iako sam nije bio svetac, Jerotić je uvijek jasno davao do znanja da to nije. Otvoreno je priznao da je tijekom mladosti razvio platonsku ljubav prema udanoj ženi. Vlade je otkrio da je nakon teške ozljede oka i prvog iskustva zaljubljenosti u udatu ženu koja je slučajno bila oftalmologinja, donio odluku da nastavi studij medicine, smjera na koji ga je otac poticao da se bavi. dosta vremena.
- Promatrajući ljubav kao višestruku emocionalnu nevolju, Jerotić, čovjek vođen čvrstim moralnim uvjerenjima, priznaje njezinu prisutnost u svom životu. Međutim, držao se svojih načela, ograničivši razvoj te ljubavi na platonsko prijateljstvo. Ipak, poslužio mu je kao izvor inspiracije. Ta je ljubav, tvrde njegovi poznavatelji, potaknula duboka promišljanja o biti ljubavi, vjernosti i putanji ljudskog postojanja.
Tijekom svog života bila je očigledna njegova nepokolebljiva privrženost Jeleni, što je izrazio sljedećim riječima govoreći o njihovom braku: Prema Maindorfu, ideal cjeloživotne monogamne zajednice između muškarca i žene, ukorijenjene u vječnoj ljubavi, samo je koncept. Upravo je zbog toga ključno da svi daju prednost njegovanju braka. Održavanje ljubavi izazovan je pothvat, pogotovo u dobi od 20 do 50 godina. Važno je prilagođavati se i razvijati se.
- Podržavajmo i njegujemo svoje brakove koliko god možemo. Nažalost, zbog negativnih primjera roditelja, jedna trećina Europljana odluči se ne vjenčati. Cijeli život naš psihijatar nosio je teret tuge zbog činjenice da Jelena i Vladeta, unatoč zajednici, nisu mogli začeti djecu. U dirljivom otkriću, jednom je izrazio da je njegova krajnja radost proizašla iz trijumfa nad njegovom najdubljom tugom, koju je postigao prigrlivši stvarnost da nema djece.
Tijekom cijelog života Vladeta je proživljavao duboki osjećaj samoće, što se može pripisati njegovom odrastanju kao jedinca. Kao rezultat toga, često je nudio vodstvo parovima, potičući ih da prošire svoje obitelji i imaju više djece. Tijekom srednjoškolskih godina postao sam svjestan značajnih nedostataka i nesavršenosti ne samo u sebi već iu svojim odnosima s drugima.
- Prepoznao sam da dio moje osobnosti, koji je Jung nazvao “palim bratom” ili inferiornim aspektom sebe, boravi u meni. Iako sam napravio određeni napredak u rješavanju ovih pitanja kroz samorefleksiju, osobni rast i povoljne vanjske okolnosti, vjerujem da neki ostaci ove sjene još uvijek postoje.
To se djelomično može pripisati inherentnom egocentrizmu koji se razvija samo kod djece koja dobivaju pretjeranu pažnju i brigu svojih roditelja. Zbog toga često savjetujem svojim pacijentima, poznanicima i mlađim prijateljima da razmisle o još djece. U obiteljima s više djece dinamika je prirodnija i zdravija u usporedbi s onima u kojima raste jedna osoba, neizvjesno hoće li ikada procvjetati u svom punom potencijalu.