Ovog vikenda, dok mi je suprug na poslovnom putu, sinula mi je spontana ideja da iznenadim svoju najbolju prijateljicu iz djetinjstva tako što ću je posjetiti. Bez ikakve prethodne najave krenuo sam na put do njezine rezidencije koja se nalazi na suprotnoj strani grada i udaljena je otprilike 20 minuta.
Kad sam krenuo, nisam imao unaprijed zacrtan plan niti očekivanja što me čeka tijekom ove improvizirane avanture… Kad sam pritisnula zvono na vratima, pojavio se njezin suprug i, uz kratak pozdrav, obavijestio me da nažalost moja prijateljica nije prisutna kod kuće jer je na poslovnom putu za vikend.
Čim je spomenuo da je seminar u Budvi i da trebam spomenuti svog supruga, val mračnih misli preplavio mi je um, uzrokujući neodoljiv osjećaj stresa kao da mi se noge otimaju. Tek što sam stigla, suprug moje prijateljice ljubazno je pozvao da uđem u njihovu kuću i uživam u šalici kave. Unatoč tome što sam ih tri puta pokušao kontaktirati putem mobitela, nisu mi niti jednom odgovorili. Zaista nevjerojatno – suprug kojem sam vjerna gotovo cijelo desetljeće i moja najbliža prijateljica, žena koju poznajem od ranog djetinjstva…
BONUS TEKST…
Pitanje nevjere unutar romantičnog partnerstva višestruka je i mučna dilema koja ima potencijal duboko utjecati na vezu između dvoje pojedinaca. Stjecanje uvida u prirodu prijevare, njezine temeljne čimbenike, posljedice koje nosi i učinkovite strategije za rješavanje toga može osnažiti pojedince da se učinkovitije nose s ovim teškim iskušenjem. Prijevara se može definirati kao čin upuštanja u prijevaru unutar veze, gdje jedna ili obje uključene osobe izdaju jedna drugu emocionalno ili fizički.
Slučajevi prijevare mogu uključivati različite oblike, kao što su: Fizičko varanje odnosi se na upuštanje u seksualne aktivnosti ili intimne odnose s osobom koja nije vaš partner. S druge strane, emocionalno varanje uključuje stvaranje duboke emocionalne veze s nekim izvan veze koja nadilazi granice prijateljstva. Upuštanje u online nevjeru uključuje upuštanje u virtualne romantične veze putem platformi društvenih medija, aplikacija za spojeve ili razmjenu eksplicitnih poruka.
Skriveni odnosi podrazumijevaju tajnu komunikaciju ili sastanke s pojedincima izvan privrženog partnerstva, bez znanja svoje značajne osobe. Prijevara se može pripisati različitim uzrocima, uključujući pojedinačne čimbenike. Jedan od takvih faktora je nedostatak samopouzdanja, gdje pojedinci mogu gajiti osjećaje neadekvatnosti ili nesigurnosti unutar svojih odnosa, što ih navodi da traže potvrdu iz vanjskih izvora.
Osim toga, potreba za avanturom također može pridonijeti prijevarnom ponašanju, budući da pojedinci čeznu za uzbuđenjem i novitetom, što ih može potaknuti da se upuste u varanje. Čimbenici povezani s osobnom nezrelošću uključuju nedostatak emocionalne spremnosti ili volje pojedinca da se upusti u posvećenu, dugoročnu vezu. Nedostatak otvorene i iskrene komunikacije može dovesti do osjećaja nezadovoljstva i emocionalne odvojenosti.
Osim toga, ako jedan partner osjeća da njegove emocionalne, seksualne ili fizičke potrebe nisu ispunjene unutar veze, možda će biti sklon potražiti zadovoljstvo negdje drugdje. Rizik od nevjere može biti povećan zbog sukoba, stresa ili nesuglasica unutar veze. Razni vanjski čimbenici također mogu pridonijeti ovom riziku. Rizik od nevjere može biti povećan okolinom i društvenim okolnostima u kojima se pojedinci nalaze.
Bliski kontakt unutar radnog okruženja ili društvenih krugova može stvoriti prilike za nevjerno ponašanje. Osim toga, društvene norme i pritisak da se prilagodi određenim ponašanjima također mogu pridonijeti vjerojatnosti nevjere. Posljedice prijevare za nekoga tko je prevaren u vezi su duboke. Proživljavaju vrtlog emocija, uključujući duboku tugu, ljutnju, zbunjenost i osjećaj izdaje.
Osim toga, njihovo samopouzdanje pada, što dovodi do osjećaja nesigurnosti i smanjenja ukupnog samopouzdanja. Gubitak povjerenja u partnera i posljedični osjećaj nesigurnosti u budućim vezama česte su posljedice nevjere. Krivnja je ogromna emocija koja proizlazi iz nanošenja zla partneru, praćena dubokim osjećajem srama. Dodatno, postoji unutarnja napetost koja proizlazi iz vođenja dvostrukog života ili života u stalnom strahu od razotkrivanja.
Što se tiče veze između povjerenja i komunikacije u vezi, evidentno je da je povjerenje značajno narušeno. Linije komunikacije mogu doživjeti napetost ili čak potpuni slom. Prijevarno ponašanje može rezultirati prekidom veze putem prekida ili razvoda, ali također može poslužiti kao katalizator za napore da se pomiri i obnovi partnerstvo. Zatim se postavlja pitanje:
kako se treba snaći i pozabaviti problemom prijevare unutar odnosa? Kako bi parovi koji žele revitalizirati svoju vezu, ključno je dati prednost otvorenoj i iskrenoj komunikaciji. To uključuje sudjelovanje u raspravama o problemima, dijeljenje osjećaja i istraživanje temeljnih uzroka koji su mogli doprinijeti nevjeri. Traženje smjernica obučenog savjetnika također se može pokazati neprocjenjivim u vođenju ovih izazovnih razgovora i stjecanju dubljeg razumijevanja složenih emocija koje su uključene. Ponovna izgradnja vjere: bavljenje ponašanjem koje pokazuje integritet, odgovornost i predanost partnerstvu. Na individualnoj razini: