Liječnik tvrdi da je stanje naših crijeva usko povezano sa svim zdravstvenim problemima. Za poticanje optimalne probave, savjetuje se uključiti 30 grama vlakana u našu dnevnu prehranu. Unatoč tome, liječnik upozorava na brzo povećanje unosa vlakana, osobito za osobe koje nisu naviknute na to, jer to može rezultirati neugodnim simptomima. Nadalje, liječnica naglašava izravnu korelaciju između našeg ukupnog blagostanja i zdravlja naših crijeva.
Sve veća učestalost probavnih problema može se pripisati nezdravoj prehrani, ubrzanom načinu života i nedostatku tjelesne aktivnosti. Zanimljivo je da su ti problemi češći tijekom ljetnih mjeseci. S obzirom na ove okolnosti, koji je početni tijek djelovanja u rješavanju posljedica ovih problema?
Dr. Zoe je naglasila važnost konzumiranja 30 grama vlakana na dnevnoj bazi. Zapanjujuće, studije otkrivaju da nevjerojatnih 91% pojedinaca u Ujedinjenom Kraljevstvu ne zadovoljava svoje potrebe za vlaknima. Nažalost, ovo pitanje nije ograničeno samo na Ujedinjeno Kraljevstvo i proteže se globalno. Prehrana bogata vlaknima povezana je sa smanjenom vjerojatnošću razvoja bolesti srca, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka crijeva.
- Za one koji žele postići svoje dnevne ciljeve vlakana, toplo se preporučuje uključivanje zdjelica jogurta prepunih hranjivih tvari u njihovu jutarnju rutinu. Ove zdjelice mogu se napuniti kombinacijom cjelovitih žitarica, voća, orašastih plodova i sjemenki. Još jedna opcija za ručak koja potiče unos vlakana jest uživanje u ukusnoj salati od graha. Međutim, važno je biti oprezan kada značajno povećate konzumaciju vlakana, osobito za pojedince koji nisu navikli na prehranu bogatu vlaknima, jer to može dovesti do neželjenih simptoma. Nadalje, vrijedno je uočiti vezu između našeg općeg blagostanja i stanja zdravlja naših crijeva.
Podrška vašem imunološkom sustavu od iznimne je važnosti, s obzirom na to da se otprilike 70 posto naših imunoloških stanica nalazi u našim crijevima. Crijevna stijenka djeluje kao snažan štit, učinkovito blokirajući ulazak štetnih mikroorganizama u naše tijelo. Ovaj obrambeni mehanizam ne samo da jača različite imunološke stanice, već se također može pohvaliti većom koncentracijom antitijela od bilo kojeg drugog dijela tijela. Posljedično, reagira na ozljede ili infekcije bez nanošenja štete zdravom tkivu”, zaključila je.
BONU TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.