Prije gotovo dvije godine Jelena Perčin i Momčilo Otašević prekinuli su bračnu zajednicu. Osvrćući se na raspad njihovog braka u podcastu, Jelena Perčin istaknula je kontrastnu prirodu oba razvoda, istaknuvši kako je svaki za nju bio jedinstveno i posebno iskustvo.
Tijekom svog gostovanja u podcastu “Mame kod Lana”, Jelena Perčin govorila je o oštroj suprotnosti između svog drugog i prvog razvoda, pripisujući razliku umiješanosti različitih pojedinaca. Perčin je istaknuo nedostatak smjernica u ovakvim situacijama, navodeći da se može samo dati sve od sebe i nadati se povoljnom ishodu. Iako posljedice mogu biti različite, Perčin čvrsto vjeruje da izdržavanje problematičnog braka predstavlja daleko veći izazov. Također, ispričala je i reakcije svoje djece – četrnaestogodišnjakinje Loti, kao i njezine mlađe braće i sestara Maše i Jakše – na odluke svojih roditelja.
Djeca su navikla na Mominu čestu zaokupljenost poslom, pa njegovo odsustvo nije donijelo neke veće promjene. Kao rezultat toga, nisu bili iznenađeni njegovim nedolaskom. Od samog početka shvatio sam važnost održavanja otvorenih kanala komunikacije. Za djecu je bitno promatrati roditelje koji su uključeni u zdravu komunikaciju bez ikakvih patoloških sklonosti. Ako je izvedivo, muškarac bi trebao nastojati ostaviti po strani svoj bijes i tugu, stavljajući dobrobit djece u prvi plan. Tim je riječima potvrdila svoju predanost održavanju transparentne komunikacije s djecom.
Kako bi se dječja izloženost komunikaciji smanjila na najmanju moguću mjeru, preporuča se suzdržati se od razgovora u njihovoj blizini, budući da imaju izvanrednu sposobnost dešifriranja neverbalnih signala. Djeca pokazuju izvanrednu prilagodljivost kada su suočena s različitim okolnostima.
- Najvažnije mi je to što Loti, a sada ni Maši ni Jakši, nikada nisam otkrila razlog razlaza njihovih roditelja, a to je nedostatak ljubavi. Ova me ideja doista uznemiruje. Međutim, kad je Loti krenula u prvi razred, počela se raspitivati o našoj obiteljskoj dinamici. U tom trenutku sam je umirio objasnivši joj da, iako njezin otac i ja više nismo u braku i više nemamo romantične osjećaje jedno prema drugome, ja ga još uvijek jako volim i on ostaje sastavni dio mog života samo zato što je njezin otac. Prenoseći ovu poruku, želim im pružiti osjećaj stabilnosti i ublažiti svaku ideju da moraju birati između svoja dva roditelja. Ovo objašnjenje glumica je dala u tom periodu.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.