Kvalitetan san nedvojbeno je ključan za pojedince, budući da je kamen temeljac pravilnog funkcioniranja mozga. Bez odgovarajućeg sna, sposobnost mozga da učinkovito radi ozbiljno je ugrožena.
Pridavanje iznimne važnosti spavanju ključno je za održavanje optimalnog zdravlja, posebno za pojedince koji se suočavaju s kroničnim bolestima. Neophodno je prilagoditi svoje planove za odmor u skladu s njihovim specifičnim zahtjevima i dnevnom rutinom jer je svačija biologija jedinstvena. Međutim, postoje općenite smjernice o idealnom trajanju sna koje se mogu prilagoditi ovisno o različitim životnim razdobljima. Evo preporučenog trajanja sna: – Novorođenčad (0-3 mjeseca) trebala bi spavati 14-17 sati. – Bebama (4-11 mjeseci) savjetuje se spavanje od 12-15 sati. – Mala djeca (1-2 godine) trebaju spavati oko 11-14 sati. – Djeci predškolske dobi (3-5 godina) preporučuje se spavanje od 10-13 sati.
Ovdje su preporučena trajanja sna za različite dobne skupine: djeca (6-13 godina) trebaju spavati od 9-11 sati, adolescenti (14-17 godina) trebaju ciljati na 8-10 sati, mladi odrasli (18- 25 godina) preporučuje se spavanje 7-9 sati, odraslima (26-64 godine) treba težiti 7-9 sati, a osobama starijim od 65 godina savjetuje se spavanje 7-8 sati.
Dovoljno sna igra vitalnu ulogu u upravljanju depresijom, budući da neredoviti obrasci spavanja mogu pogoršati simptome. Važno je napomenuti da nedostatak sna može uzrokovati glavobolje i poremetiti funkcioniranje neurotransmitera poput serotonina. S druge strane, prekomjerno spavanje povezano je s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. Osim toga, produljena razdoblja neaktivnosti tijekom sna mogu doprinijeti osjećaju bolova u leđima.
Kada spavanje postane pretjerano, može poremetiti tjelesni metabolizam, što dovodi do pohranjivanja viška energije u obliku masnoće i na kraju pridonosi pretilosti. Nadalje, produljena razdoblja sna mogu povećati rizik od razvoja srčanih bolesti. Ključ za održavanje zdravih obrazaca spavanja leži u uspostavljanju dosljednog rasporeda spavanja i njegovom marljivom pridržavanju. Ako osjetite da se budite umorni, razmislite o revitalizaciji tijela osvježavajućim tušem i bavljenju nekim oblikom tjelesne aktivnosti. Kako bi se povećala razina hidratacije tijela, preporučljivo je piti vodu nakon buđenja.
- Presudna uloga sna u održavanju našeg općeg blagostanja, kako fizičkog tako i mentalnog, ne može se precijeniti. Davanjem prioriteta preporučenoj količini sna i usvajanjem zdravih navika spavanja možemo poboljšati kvalitetu života i minimizirati rizik od raznih zdravstvenih komplikacija. Od vitalne je važnosti priznati da nedovoljno sna može imati trenutačne i dugotrajne učinke na naše blagostanje. Neadekvatan i nekvalitetan san povezan je s nizom zdravstvenih i psiholoških problema, poput dijabetesa, pretilosti, oslabljenog imunološkog sustava i depresije. Suprotno tome, prihvaćanje mirnog sna donosi brojne pozitivne učinke, uključujući smanjenu tjeskobu, poboljšano raspoloženje, poboljšanu kognitivnu funkciju, povećanu produktivnost i opći osjećaj dobrobiti.
Kvalitetan san neophodan je za održavanje jakog imunološkog sustava i zaštitu tijela od bolesti. Neophodno je dati prioritet adekvatnom odmoru kako bi se postigla optimalna funkcija mozga i veća učinkovitost. Bolji fokus izravan je rezultat dobrog odmora. Nadalje, dovoljno sna smanjuje rizik od mentalnih poremećaja. Za bolji i mirniji san preporuča se pridržavati se ovih 10 korisnih savjeta. Uspostavljanje dosljednog rasporeda spavanja odlaskom u krevet i buđenjem u isto vrijeme svaki dan ključno je za uspjeh.
Ako ne možete utonuti u san unutar vremenskog okvira od 15-20 minuta, razmislite o sudjelovanju u umirujućoj aktivnosti ili o nečemu što pomaže u procesu uspavljivanja. Ključno je izbjegavati konzumiranje velikih obroka prije spavanja, kao i suzdržavanje od odlaska u krevet na prazan želudac. Osim toga, ako imate poteškoća s uspavljivanjem tijekom noći, savjetuje se da izbjegavate drijemanje popodne. Osigurajte da je vaša okolina za spavanje dobro prozračena i da se održava na ugodnoj temperaturi. Općenito, preporuča se spavati u prostoriji koja je nešto hladnija, a pritom pripaziti da vam krevet bude dovoljno topli. Čaša toplog mlijeka prije spavanja može se pokazati vrlo učinkovitom u borbi protiv nesanice, zahvaljujući sadržaju kalcija i drugim svojstvima koja potiču opuštanje.
Kako biste optimizirali san, preporučljivo je smanjiti konzumaciju kave, kofeinskih napitaka, cigareta i alkohola u poslijepodnevnim satima. Poboljšanje sna može se postići prepuštanjem umirujućoj, toploj kupki prije spavanja. Preporuča se izbjegavati fizički ili psihički naporne aktivnosti neposredno prije spavanja. Na kraju, razmislite o ulaganju u krevet izdašne veličine s vrhunskim madracem koji vam pruža dovoljno prostor za istezanje i promjenu položaja. Imajte na umu da je kvalitetan san neophodan za očuvanje opće dobrobiti.