Prije više od dvadeset godina svjetske vijesti zaokupila je nesvakidašnja priča o djetetu pronađenom na ulici, koje je njegovala i odgajala čopor pasa lutalica. Ivana Mishukova, koji sada ima 32 godine, spasile su vlasti u dobi od pet godina, nakon što je dvije godine proveo živeći sa svojim psećim društvom na ulici.

  • Njegovo jedino društvo dolazilo je iz životinjskog carstva. U Reutovu, gradu u blizini Moskve, dječak bi svako jutro pratio svoje pse u obližnju pekaru kako bi prosjačenjem potražili hranu. Ova izvanredna priča stekla je globalno priznanje i kasnije je adaptirana u knjigu i film. Vanja, kako je postao poznat u cijelom svijetu, dirnuo je srca ljudi posvuda svojom iskrenom pričom o prijateljstvu sa životinjama lutalicama.

Ivan je izrazio zahvalnost psima koji su odigrali presudnu ulogu u njegovom preživljavanju tijekom njegovog boravka na ulici. Također je zahvalio policajcima koji su ga izvukli iz grupe i naravno svojoj udomiteljici koja mu je pružala brigu i podršku. Koje su okolnosti dovele do prisutnosti djeteta na ulici? Tijekom djetinjstva Ivan je pronalazio utjehu u društvu uličnih pasa nakon što ga je djed alkoholičar dugo napuštao.

  • Policija se u pokušaju spašavanja dječaka od pasa suočila s tri izazova, jer su lutalice žestoko štitile dijete i branile mu da mu se itko približi. Ivan je nakon spašavanja samouvjereno obavijestio socijalne radnike da mu je ljubav prema psima uzvraćena, jer su ga jednako voljeli. Ivan i njegovi psi, Džesi, Goga, Maša i Seva, imali su posebnu vezu u kojoj su međusobno dijelili hranu kad god bi netko od njih uhvatio nešto za jelo.

Ivan je ranije otkrio da je tijekom ledenih noći utjehu pronalazio u toplini onih koji su ga grlili. Pojasnio je da psi naklonost pokazuju lizanjem lica, što je njihov način davanja poljubaca. Dijete su socijalni radnici žurno smjestili u mračno sirotište u neposrednoj blizini Moskve. U pomoć je priskočila Ivanina udomiteljica koja se pobrinula za njezinu sigurnost. Nevjerojatno je da su njegovi dragi očnjaci otkrili gdje se nalazi i strpljivo čekali njegov dolazak na ulazu u ustanovu, samo da bi bili tragično pogubljeni prema uputama vlasti.

  • Nakon toga, Ivanu je preuzela njegovana udomiteljica Tatjana Babanina, čija je suosjećajna podrška odigrala ključnu ulogu u Ivanovu procesu ozdravljenja. Nakon toga se upisao u cijenjenu mornaričku kadetsku školu Kronstadt, gdje je imao privilegiju sudjelovati u paradi koja je privukla pozornost nikoga drugog do Vladimira Putina. Unatoč njegovim težnjama da nastavi karijeru u sigurnosnoj službi FSB-a, Ivan se naposljetku vratio u Reutov, gdje trenutno radi kao operater u tvornici žice, piše Daily Mail.

Još jedan slučaj koji je istovremeno iznenađujući i alarmantan. U dobi od 25 godina, Viktor ‘Vitya’ Kozlovtsev, porijeklom iz Podolska, proveo je četiri godine živeći s rotvajlerom, dijeleći isti tepih za spavanje i obroke. Spavajući na podu prekrivenom tepihom, Viktor, koji je otkriven u dobi od sedam godina, pokazao je minimalne vještine verbalne komunikacije i umjesto toga oponašao je psa lajanjem, hodanjem na sve četiri i jedenjem obroka iz zdjelice.

  • Dječakova majka, koja se borila s alkoholizmom, smatrana je nesposobnom za njegov odgoj. Rusko izvješće navodi da se o njemu brinuo isključivo pas. Naposljetku ga je spasila medicinska sestra iz lokalne klinike. Pregledavajući medicinsku dokumentaciju mladih pacijenata, shvatila je da Vitja nije bio viđen više od četiri godine. Odlučna da ga locira, medicinska sestra je posjetila adresu navedenu kao njegovo prebivalište, ali nije dobila odgovor na vratima.

Tek nakon intervencije okruga i Centra za socijalni rad, liječnici su konačno stigli u stan na periferiji Podolska. Dijete se kretalo koristeći sva četiri uda. Kad su službenici Ministarstva za izvanredne situacije ušli u prostoriju, pas i dijete nestrpljivo su izletjeli van, jureći za njima. Dječak je puzao na sve četiri, potpuno bez ikakve odjeće. Kukci su im se rojili po glavama, a nokti su im izrasli u oštre kandže.

  • Unatoč pokušajima skrbnika da podignu dijete na noge, pas je žestoko nasrnuo na njih, žestoko štiteći svoje voljeno “štene”, kako je ispričala Vitjina njegovateljica Lilit Gorelova. Unutar prazne sobe, bez ikakvog namještaja ili igračaka, pas i dijete žurno su otišli. U sredini se nalazila samotna zdjela s ostacima obroka, dok su u blizini ležale iznošene krpe koje su služile kao prostor za spavanje i dječaku i njegovom vjernom psećem pratiocu. Ono što najviše zbunjuje je prisutnost dviju odraslih osoba u istoj nastambi – djetetove majke i bake. Enigma leži u njihovoj odluci da odgoj djeteta povjere psu.

Lilit objašnjava da životni stil majke nije uključivao prekomjerno pijenje niti antisocijalno ponašanje. Tijekom tog razdoblja radila je kao spremačica u tvornici i imala je osnovne pogodnosti u svojoj sobi, poput TV-a i hladnjaka. Unatoč tome, odmah su joj oduzeta roditeljska prava, a pokrenut je i postupak za zlostavljanje djeteta. Međutim, odlučno je poricala bilo kakvu krivnju i inzistirala na tome da je dječak odgajan u normalnom okruženju.

  • Lilit je i prije posvojenja imala opširna saznanja o Vitji, a bilo je vidljivo da dječak ima ograničen vokabular jer je mogao izgovoriti samo jednu riječ – “bonduelle”. U zimu 2006. Lilit je primila telefonski poziv iz sirotišta i obavijestila je da može vratiti dječaka, jer se vjerovalo da neće moći napredovati u takvom okruženju. Upozoravali su me na njegove osobitosti: šutljivost, nepomičnost, sklonost ugrizu ili sklupčanju. Vitja nije bio prvo dijete koje je dobrodošlo u obitelj Gorelov.

Lilit i Aleksandar već su udomili 35 djece. Obiteljski patrijarh otvoreno priznaje da su bili unaprijed upozoreni na djetetovu posebnost, ali nikada nisu predvidjeli ozbiljnost situacije. Kada smo stigli u bolnicu da vidimo Vitiju, zatekli smo ga kako četveronoške puže i traži spas ispod stola. Lilit je intervenirala tako što ga je izvukla iz njegovog skrovišta i stavila ga sebi u krilo. Odlučili smo da ga vratimo kući baš tog dana. Unatoč tome što je bila zima, dječak nije bio opremljen ni odgovarajućom toplom odjećom.

  • Kako bismo mu osigurali udobnost, omotali smo ga udobnom dekicom prije nego što smo ga odveli u njegov novi dom, kako je ispričala Lilit. U roku od tjedan dana uspio je povratiti snagu i ponovno ustati. U samo tjedan dana, Vitjin boravak u bolnici pokazao se transformirajućim jer su liječnici radili svoju magiju, doslovno ga vraćajući na noge. Prije toga mogao je samo puzati na sve četiri. Međutim, po povratku nas je sve iznenadio time što je mogao hodati, iako uz pomoć jer je trebao biti poduprt ispod ruku.

Trebalo mu je neko vrijeme da se snađe stepenicama, jer su mu noge ostale ukočene kao štapovi, kako je Lilit ispričala u detalje. Spasila ga je udomiteljica. Pod vodstvom svoje udomiteljice, Lilit Gorelove, krenuo je na put stjecanja jezičnih vještina i obrazovanja. Prema Daily Mailu, njegova obrazovna nastojanja bila su usmjerena na područje krojenja. “Lilit je spomenula da nalazi radost u držanju igle i šivanju. Prema Mondu, 2019. godine Daily Mail je objavio da je gajio i strast prema vrtlarstvu te da je želio postati vrtlar.