Glumac Dušan Vojnović bio je epitom prave muške lepote – postojan i ozbiljan. Počeo je svoju glumačku karijeru s ulogama u partizanskim filmovima, a kasnije je nastavio da se pojavljuje u sličnim žanrovima.Najpoznatiji je po svojim ulogama u filmovima poput “Užička republika”, “Drugarčine”, “Dvoboj za južnu prugu”, “Posao na određeno vreme”, kao i serijama “Vojnici” i “Šesta brzina”, kako navodi Kurir.

  • Sama njegova prisutnost i nastup osvojili su bezbrojne pojedince, ostavljajući neizbrisiv trag u njihovim umovima, unatoč njegovoj odsutnosti iz središta pozornosti duže vrijeme. Najnoviji portret koji nam je ostao u sjećanju je njegova nezaboravna izvedba zagonetnog lika po imenu Nik u filmu “Treća sreća” iz 1995., gdje je besprijekorno utjelovio personu strašnog pojedinca.

Filmski entuzijasti proveli su dosta vremena nagađajući gdje je Dušan, da bi ostali ugodno iznenađeni njegovim neočekivanim povratkom u hvaljenoj seriji “Crna svadba”.Unatoč poodmakloj dobi od 72 godine i relativno kratkoj prisutnosti, pronicavo oko jednog filmofila ne bi ga prepoznalo, iako su ga mnogi drugi možda previdjeli.U ulozi inspektora Petra, kojeg tumači Uliks Fehmija, Vojnović se nezaboravno pojavio kao šef Sekulović.

BONUS TEKST:

Klimatske promene su postale jedan od najvećih izazova s kojima se čovečanstvo suočava u 21. veku. Njihovi široki i sveobuhvatni efekti već se osećaju širom sveta, od porasta temperature i ekstremnih vremenskih uslova do promena u biodiverzitetu i ekosistemima. Iako su klimatske promene složen i višedimenzionalan problem, zahtevajući globalni odgovor, važno je razumeti uzroke, posledice i potencijalne rešenja kako bismo zaštitili našu planetu i buduće generacije.

Jedan od glavnih uzroka klimatskih promena je povećana emisija gasova staklene bašte, posebno ugljen-dioksida (CO2), metana (CH4) i azotnog oksida (N2O). Ova emisija potiče iz ljudskih aktivnosti kao što su sagorevanje fosilnih goriva, industrijska proizvodnja, poljoprivreda i krčenje šuma. Povećana koncentracija ovih gasova u atmosferi dovodi do efekta staklene bašte, što rezultira zagrevanjem Zemljine površine i promenama u klimatskim obrascima.

Posledice klimatskih promena već su vidljive širom sveta. Porast globalne temperature dovodi do topljenja ledenih pokrivača i glečera, što uzrokuje porast nivoa mora i povećanje učestalosti ekstremnih vremenskih događaja kao što su uragani, poplave i suše. Ovi ekstremni vremenski uslovi imaju ozbiljne posledice po ljude, životinje i biljke, ugrožavajući bezbednost hrane, vode i stanovanja, kao i zdravlje i ekonomiju.

Da bismo se nosili s izazovom klimatskih promena, potrebno je preduzeti hitne i koordinisane akcije na globalnom nivou. To uključuje smanjenje emisija gasova staklene bašte, prelazak na obnovljive izvore energije, unapređenje energetske efikasnosti, zaštitu šuma i obnovu degradiranih ekosistema. Takođe je važno da se prilagodimo većim klimatskim promenama koje su već neizbežne, kao što su izgradnja otpornijih infrastruktura, razvoj ranog upozoravanja i sprečavanje gubitka biodiverziteta.

Međutim, borba protiv klimatskih promena zahteva ne samo tehnološke i ekonomske mere, već i promene u našem načinu razmišljanja i ponašanja. Potrebno je da promenimo našu potrošačku kulturu, smanjimo individualni ekološki otisak i promovišemo održive stilove života. Svako od nas ima ulogu u borbi protiv klimatskih promena, i samo zajedničkim naporima možemo sačuvati našu planetu za buduće generacije.

U zaključku, klimatske promene su globalni izazov koji zahteva hitne i odlučne akcije. Svako od nas ima odgovornost da doprinese rešavanju ovog problema, kako bi zaštitili našu planetu i osigurali održivu budućnost za sve životinje, biljke i ljude.