Šarena uskršnja jaja, svakako mnogima omiljena tradicija na značajan kršćanski praznik Uskrs, krasit će stolove širom svijeta. Dok je simbolizam ovog široko prakticiranog običaja usko povezan s konceptom novog života i Isusovim uskrsnućem, određena otkrića napominju da postoji prisutnost obojenih jaja čak i na drevnim grobnicama, dodajući intrigantnu dimenziju porijeklu ove tradicije.
- Više od 2500 godina ljudi u Iranu obožavaju farbanje jaja, dok su Egipćani predstavljali uskršnja jaja kao simbole probuđenog postojanja tijekom proljetne sezone. Jaja, koja predstavljaju obnovu i pojavu života, igrala su značajnu ulogu u poganskim svetkovinama u spomen na dolazak proljeća i pomlađivanje nakon zime. Ukrašena jaja razmjenjivala su se kao darovi među najdražima, a vjeruje se da su tu tradiciju prihvatili i kršćani, jer njihov blagdan Uskrsa simbolizira novi život koji je donio Isusovo uskrsnuće.
Crkva je, prema alternativnoj teoriji, preuzela praksu bojanja jaja za Uskrs od ranih kršćana u Mezopotamiji. Ti bi kršćani bojali jaja u crveno kao simbolički prikaz krvi koju je Krist prolio na križu, označavajući njegovu žrtvu za otkupljenje čovječanstva. Dokazi o ovom drevnom običaju mogu se pronaći unatrag do petog izdanja katoličke publikacije Donahoe, koja je bila u opticaju od 1878. do 1908. godine.
- U sljedećem dijelu ovog članka pružit ćemo vam vodič korak po korak o jednostavnom i učinkovitom ukrašavanju uskrsnih jaja. Proces je nevjerojatno jednostavan i štedi vrijeme, ostavljajući vas željnim ponovnog stvaranja ove tradicije iz godine u godinu.
Želite li dodati dašak jedinstvenosti, posebnosti i modernosti svojoj košarici za uskršnja jaja? Ne tražite dalje, jer imamo samo tehniku za vas! Pripremite se da vas zadivi minimalistička ljepota tamnih jaja ukrašenih elegantnom zlatnom folijom. A najbolji dio? Proces je nevjerojatno jednostavan i vremenski učinkovit, što ga čini savršenom godišnjom tradicijom. Ovu nevjerojatnu tehniku velikodušno je podijelila talentirana umjetnica @sophie.diygur na svom Instagram profilu.
Za izradu ovog recepta trebat će vam bjelanjak, čaj od hibiskusa, voda, ocat i zlatna folija. Međutim, ako želite, umjesto zlatne možete koristiti srebrnu foliju. Boja jaja će varirati ovisno o količini dodanog octa i vremenu koje su proveli u čaju od hibiskusa.
Za pripremu ovih jaja počnite stavljanjem svježe opranih jaja u lonac. Zatim dodajte 80 g čaja od hibiskusa i dovoljno hladne vode da potpuno potopite jaja. Nakon toga u smjesu dodajte 2 žlice octa. Nastavite zagrijavanjem posude na srednjoj vatri dok ne dosegne točku vrenja, a tada vatru treba smanjiti. Ostavite jaja da se kuhaju dodatnih 10 minuta.
Ostavite jaja da se ohlade u loncu otprilike jedan sat prije nego počnete lijepiti zlatnu foliju, koristeći bjelanjak kao ljepilo. Ovom metodom vaša jaja će biti ukrašena potpuno organskim bojama. Podrijetlo prakse bojanja jaja ne pripisuje se samo Mariji, jer se Marija Magdalena također spominje u dva različita izvještaja. U jednoj verziji kaže se da je treći dan nakon Kristova raspeća Marija Magdalena donijela košaru kuhanih jaja ženama koje su čuvale stražu na Isusovom grobu. Po dolasku otkrila je da je kamen koji je blokirao ulaz bio odvaljen, otkrivajući praznu grobnicu, a jaja u njezinoj košari poprimila su blistavu crvenu boju.
Druga priča pripovijeda kako je Marija Magdalena prišla rimskom caru Tiberiju i pozdravila ga riječima: “Krist je uskrsnuo”. Kao odgovor, car je uzviknuo: “Krist je uskrsnuo kao što je ovo jaje crveno.” Ovisno o pojedinoj izvedbi legende, pokazivao je na jaje na stolu ili držao jaje u rukama, koje se magično transformiralo u živopisnu nijansu crvene čim je izgovorio te riječi. U skladu sa svojom sklonošću povezivanju običaja s kraljevskim nasljeđem, Britanci su uključili tradiciju kićenja jaja u svoje uskrsne svečanosti. Ova praksa može se pratiti sve do 13. stoljeća kada je engleski kralj Edward I. naručio izradu 450 jaja ukrašenih živim bojama i delikatnim zlatnim listićima. Ta su izvrsna jaja potom darivana raznim pojedincima u kraljevskom kućanstvu kao uskršnji darovi.