Psiholog dr Keti Nikerson otkriva da velika većina emocionalnih preljuba, čak 99%, započinje na sličan način – kada partner počne da deli lične probleme i detalje iz svoje veze sa trećom osobom. Iako emocionalna preljuba ne uključuje fizički kontakt poput poljubaca ili intimnih zagrljaja, ona može biti jednako štetna kao i fizička nevjera, jer narušava poverenje i bliskost u vezi.

Šta je emocionalna preljuba?

Emocionalna preljuba je situacija kada osoba koja je u vezi ili braku uspostavi duboku emocionalnu vezu sa nekim ko nije njihov partner. Iako ne uključuje fizički kontakt, ovakva veza može da bude veoma intenzivna i može da uzrokuje povređenost i osećaj izdaje kod partnera. Prema psiholozima, emocionalna afera se često odvija suptilno i skriveno, što je čini teže prepoznatljivom. Glavna karakteristika emocionalne prevare je da partner počinje da traži emocionalnu podršku i pažnju od nekoga drugog, a ne od svog partnera, čime se stvara emocionalna udaljenost u originalnoj vezi.

Kako počinje emocionalna preljuba?

  • Dr Keti Nikerson, licencirani klinički psiholog specijalizovan za odnose, objašnjava da emocionalne afere obično počinju nevinim razgovorima sa osobom koja nije partner. To može biti kolega, prijatelj, komšija ili poznanik. Partner počinje da deli svoja osećanja i probleme iz veze sa ovom trećom osobom, tražeći razumevanje i podršku koju možda ne dobija kod kuće. Kako vreme prolazi, ovi razgovori postaju sve češći i dublji, a osećanja prema trećoj osobi počinju da rastu.

Ovaj vid preljube, poznat kao “neverstvo srca”, često započinje bez namere da se pređe granica, ali kako se razvija emocionalna bliskost, povećava se rizik da se razvije u klasičnu prevaru. Psiholog Nikerson ističe da razgovori koji počinju kao nevini, poput žalbi na trenutne probleme u vezi, mogu brzo eskalirati kada se osoba oseća sve podržanijom i kada želi sve više da komunicira sa tom trećom stranom. Ovo može dovesti do osećanja koja daleko nadmašuju prijateljstvo i mogu stvoriti duboku emocionalnu povezanost koja je opasna za postojeću vezu.

Zašto dolazi do emocionalne preljube?

  • Mnogi ljudi traže utehu i podršku van svoje veze kada se osećaju nezadovoljno ili usamljeno. Umesto da razgovaraju sa svojim partnerom o svojim osećanjima, oni se okreću drugima, tražeći razumevanje i podršku koju možda ne dobijaju u svojoj vezi. Stručnjaci kažu da je ovo često znak da nešto nedostaje u trenutnom odnosu. Kada osoba počne da deli intimne detalje sa nekim drugim, ona zapravo traži emocionalnu povezanost i validaciju koje joj možda nedostaju u vezi.

Problem nastaje kada partner iznosi samo svoju stranu priče trećoj osobi, prikazujući sebe kao požrtvovanu ili žrtvu u vezi, dok se ne osvrće na svoj doprinos problemima. Ovakva selektivna percepcija može dodatno narušiti poverenje u vezi, jer partner koji je izostavljen iz ovih razgovora oseća izdaju i izolovanost.

Kako sprečiti emocionalnu preljubu?

Stručnjaci savetuju da je otvorena i iskrena komunikacija ključna za zdrav odnos. Svaki problem ili nezadovoljstvo treba da se rešava direktno sa partnerom. Terapeuti preporučuju da se potraži pomoć stručnjaka, poput terapeuta ili psihologa, ukoliko partneri ne mogu sami da prevaziđu prepreke u vezi. Takođe, važno je prepoznati trenutak kada uprkos naporima i razgovorima, partner nije spreman da radi na vezi, i tada treba razmisliti o tome da li je vredno ostati u takvom odnosu.

Ukratko, emocionalna preljuba može biti jednako štetna kao i fizička, jer uključuje preusmeravanje emocionalne energije i pažnje ka nekome ko nije partner. Razumevanje, komunikacija i spremnost na rad na vezi su ključni za prevenciju ovakvih situacija.