Često postavljano pitanje je zašto se ljubav muža prema ženi s vremenom smanjuje, a može se identificirati nekoliko razloga. Sve više promatramo sukobe i obiteljsko nasilje unutar brakova, što dovodi do pitanja o čimbenicima koji pridonose nesretnim okolnostima među partnerima.

  • Dok stojite pred oltarom, svjedočeći kako vaša zadivljujuća mladenka prilazi prolazu, teško je zamisliti da bi se ona jednog dana mogla transformirati iz kraljice u vješticu. Što bi moglo dovesti do tako drastične promjene, pretvarajući ljubav u gorčinu? Koje bi okolnosti mogle izazvati riječi “Mrzim svoju ženu” da vam pobjegnu s usana? Osjećaji ogorčenosti i neprijateljstva prema supružniku ne razvijaju se iznenada; radije, to je spora evolucija koja se odvija mjesecima, pa čak i godinama.

Za one koji se nađu u poziciji “omraženog” partnera, koji znakovi mogu ukazivati ​​da nešto nije u redu? Mogli biste primijetiti da je vaš partner suzdržaniji, manje razigran ili da nije ljubazan kao prije. Nešto se ne čini. Ove nelagodne emocije mogu poslužiti kao suptilni pokazatelji ogorčenosti utkane u samu bit vašeg braka. Nekoliko čimbenika može pridonijeti ovoj situaciji.

Evo nekih tipičnih postupaka koji mogu potaknuti ljutnju u brakovima i vezama.

  • Žena ne doprinosi toliko koliko muž. Postizanje ravnoteže u odnosima je ključno. Neophodno je da oba partnera komuniciraju o vođenju kućanstva, financijama, djeci i drugim stvarima, idealno prije braka kako bi se izbjegli bilo kakvi neočekivani problemi. Odgovornost ne bi trebala ležati samo na jednom partneru. Komunicirajte sa svojom ženom. Riješite problem.

Mogli bi postojati dodatni čimbenici koji pridonose “lijenosti”. Možda ćete se naći u poziciji da vas tretiraju kao dijete. Žene često izražavaju osjećaje poput: “Kao da imam još jedno dijete”, kada govore o svojim muževima. Međutim, zauzimanje stava ‘roditelja’ dok svog partnera promatrate kao ‘dijete’ moglo bi im se činiti ponižavajućim, što bi moglo biti prilično štetno.

  • Vaš partner može gajiti osjećaje kivnosti prema vama zbog preuzimanja kontrolne uloge u vezi. Ova dinamika može nanijeti značajnu štetu vašem braku. Žene, iako vaš muž možda ima nesavršenosti, on je ipak muškarac. Postoje načini da s poštovanjem razgovarate o problemima, a da pritom ne budete pokroviteljski ili se prema partneru ne ponašate kao da je dijete. Ako se ovaj obrazac nastavi, to će samo pogoršati postupke vašeg supruga i stvoriti značajan jaz u braku.

Značajan problem koji može navesti muža da razvije ogorčenost prema svojoj ženi je kada ona pretjerano troši, nadmašujući njegove napore da uštedi za buduće potrebe. Brojne veze prekinute su zbog financijskih problema. U današnjem društvu, vezanost uz vaš pametni telefon i često dijeljenje osobnih podataka na mreži može izgledati kao da imate romantičnog partnera – to često stvara razdor između parova.

  • Česti telefonski pozivi mogu dovesti do problema, a situacija postaje još kompliciranija kada se otkriju privatne i negativne informacije. Uključite se u razgovor sa svojim partnerom u stvarnom životu. Tijekom večere ostavite telefon sa strane i poštujte međusobnu privatnost. Sukobi su prirodan aspekt odnosa jer se parovi često svađaju. To je neizbježno s obzirom na to da svaki pojedinac dolazi iz različitih sredina i ima jedinstvene perspektive.

Međutim, postoji način rješavanja ovih sukoba koji može dovesti do rješenja, a ne do emocionalne boli. Iako je važno uhvatiti se u koštac s problemima koji izazivaju zabrinutost, način na koji se njima postupa je ono što je uistinu važno. Nesuglasice i sukobi često se pojavljuju u brakovima, ponekad potaknuti pričanjem o prijateljima i obitelji iza njihovih leđa.

  • Značajan izvor ljutnje za muža je kada njegova žena odluči podijeliti svoje privatne probleme sa svojom rodbinom i prijateljima. U takvim slučajevima on doživljava osjećaj izdaje, osjećajući da se ne može osloniti na nju kako bi njihove bračne stvari ostale povjerljive. Postaje svjestan da će ga tijekom predstojeće večere sa tazbinom susresti pogledi puni krivnje i neprijateljstva.

Održavanje privatnosti u vašem životu je ključno. Vaš se partner ne bi trebao osjećati kao da drugi svaki njegov postupak ispituju i podvrgavaju prosudbi i kritici. Muž bi mogao početi zamjerati svojoj ženi zbog osjećaja da je necijenjen. Unatoč dugom radnom vremenu, obavljanju popravaka po kući i povremenom pripremanju večere, osjeća nedostatak uvažavanja.

  • Umjesto da prepozna njegov trud, njegova supruga nastavlja prigovarati i zahtijevati još više od njega, zanemarujući sve ono čime on već doprinosi. Njegujte svoj brak uvažavanjem malih gesta koje čini vaš suprug. Poduzmite radnje koje pokazuju vašu brigu za njega. Dok mnogi muškarci kućne popravke tumače kao izraze ljubavi, njihove žene možda ne dijele to stajalište.

Umjesto toga, možda očekuje darove poput dijamanata, cvijeća ili jagoda prelivenih čokoladom! Ljubav se manifestira u raznim oblicima. Otkrijte međusobne jezike ljubavi i počnite cijeniti male stvari koje vaš muž čini za vas! Pokušaj mijenjanja supružnika uobičajena je zabluda među mnogima koji ulaze u brak, vjerujući da će se njihov partner promijeniti – prestati pušiti, postati organiziraniji i napustiti brzu hranu.

  • Ako oni sami ne uvedu te promjene, postoji pretpostavka da ćete upotrijebiti svoje sposobnosti uvjeravanja da to postignete. Nemoguće je promijeniti drugu osobu, bez obzira na vaš trud. Kvalitete koje uočite tijekom hodanja ostat će iste iu braku. Iako može biti manjih poboljšanja, ona neće biti prisilna. Uključite se u rasprave o mogućim promjenama, ali izbjegavajte pokušaje da svog partnera preoblikujete u nekoga tko on nije.