Dijabetes je ozbiljna i tiha bolest,dijeli se na tip 1 i tip 2.Poznata kao šećerna bolest, koja se javlja kada tijelo ne proizvodi dovoljno insulina . Insulin je hormon koji proizvodi gušterača

Dijabetes tipa 2, poznat i kao tihi ubojica, često se razvija polako i neprimjetno, bez dramatičnih simptoma koji bi odmah alarmirali osobu da nešto nije u redu. Upravo zato ga mnogi ne prepoznaju na vrijeme. Ljudi često ignoriraju prve znakove ili ih pogrešno pripisuju svakodnevnom umoru, godinama, stresu ili drugim zdravstvenim stanjima. Međutim, organizam nam često šalje suptilne poruke koje ne bismo smjeli zanemariti – osobito kada je riječ o očima i stopalima.

Prema britanskoj endokrinologinji dr. Effie Kara iz bolnice Princess Grace, upravo ti periferni dijelovi tijela mogu prvi pokazati da nešto nije u redu s razinom šećera u krvi. Ako se povišene vrijednosti glukoze u krvi ne kontroliraju pravovremeno, može doći do ozbiljnih i trajnih oštećenja živaca i krvnih žila.
Zašto su oči i noge prvi pokazatelji problema?

Visoka razina glukoze u krvi (hiperglikemija) s vremenom narušava funkciju krvnih žila i živčanog sistema. Najprije stradaju najsitnije krvne žile, tzv. kapilare, koje opskrbljuju živce i osjetilne organe poput očiju. U tom procesu razvijaju se razne komplikacije – od oštećenja mrežnice do periferne neuropatije u ekstremitetima, osobito u nogama.
Simptomi na nogama koji mogu ukazivati na dijabetes

Kada se razvije tzv. periferna neuropatija – oštećenje živaca u ekstremitetima – javljaju se sljedeći simptomi:

Utrnulost u nožnim prstima i stopalima – Osjećaj kao da vam noge “zaspu” ili su “gumene”, može biti znak smanjenog protoka krvi i oštećenih živaca.

Trnci ili žarenje u stopalima – Često počinje noću, u mirovanju, i može biti vrlo neugodno. Osjećaj peckanja ili laganih elektro-šokova često se javlja kod osoba koje razvijaju dijabetičku neuropatiju.

Osjećaj pečenja u nogama – Intenzivan, dubok osjećaj topline u stopalima, čak i kada su fizički hladna, ukazuje na upalu i iritaciju živaca.

Oštri bolovi ili nelagoda – Osobe mogu osjetiti bol čak i bez fizičkog razloga, što se često događa zbog pogrešnih signala koje šalju oštećeni živci.

Sporije zacjeljivanje rana – Male rane, žuljevi ili posjekotine na nogama i stopalima mogu postati ozbiljne ako se ne liječe na vrijeme. Kod osoba s dijabetesom, ove rane lako se inficiraju i teško zarastaju zbog slabe prokrvljenosti.

Gubitak osjeta – Možda najopasniji simptom – osoba može hodati s ranom, žuljem ili stranim tijelom u cipeli, a da toga nije ni svjesna. Gubitak osjećaja boli može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući i gangrenu.

Simptomi na očima – dijabetička retinopatija i više od toga

I vaše oči mogu “pričati” kada razina šećera u krvi postane previsoka. Dr. Kara objašnjava da su male krvne žile u mrežnici (retini) izuzetno osjetljive na povišene razine glukoze. Dugotrajna hiperglikemija može izazvati:

Zamagljen vid – Jedan od najčešćih ranih znakova. Šećer može privremeno promijeniti oblik leće u oku i time uzrokovati zamućenje vida. Ovo se može poboljšati kada se razina šećera stabilizira.

Promjene u percepciji boja i kontrasta – Sve djeluje “ispirano” ili manje oštro, što ukazuje na promjene u mrežnici.

Pojačana osjetljivost na svjetlost – Nagle promjene svjetlosti mogu izazvati neugodu ili čak bol u očima.

Točkice, mrlje ili crne “mušice” koje lete u vidnom polju – Znak oštećenja krvnih žila mrežnice i mogućeg krvarenja u oku.

Otečenost makule (makularni edem) – Makula je središnji dio mrežnice odgovoran za jasan, centralni vid. Njeno oticanje može značajno narušiti vid, čak i dovesti do sljepoće ako se ne liječi na vrijeme.

Šta učiniti ako primijetite ove simptome?

Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma – bilo da se radi o očima, stopalima ili nekom drugom dijelu tijela – važno je ne ignorisati ih. Rana dijagnoza dijabetesa može značiti razliku između uspješne kontrole bolesti i razvoja ozbiljnih komplikacija.

 Posjetite svog porodičnog ljekara ili endokrinologa.
 Zatražite laboratorijsko mjerenje šećera u krvi, uključujući test glikoziliranog hemoglobina (HbA1c).
 Redovno mjerite šećer, osobito ako imate porodičnu istoriju dijabetesa, prekomjernu tjelesnu težinu ili sjedilački način života.
 Brinite o pravilnoj ishrani, fizičkoj aktivnosti i redovnim pregledima – jer prevencija je najefikasnije oružje protiv dijabetesa.


Zaključak

Dijabetes nije bolest koja se javlja iznenada – on se razvija tiho, kroz godine, često s vrlo blagim i lako zanemarivim simptomima. No, tijelo šalje signale – kroz oči, stopala, kožu, energiju, koncentraciju. Ako znate kako da ih prepoznate, možete na vrijeme reagovati i spriječiti mnogo ozbiljnije zdravstvene posljedice. Slušajte svoje tijelo, jer ono često zna više nego što mislimo.