Tjelesni simptomi koji proizlaze iz tjeskobe i stresa često začude pojedince jer ih pogrešno povezuju s predinfarktnim stanjem. Evo kako razlikovati to dvoje. Fizičke manifestacije tjeskobe mogu biti duboko uznemirujuće, utjecati na vas od glave do pete.
- Ako trpite kronični stres, mnogi od simptoma s kojima se možete susresti toliko su ozbiljni i slični onima srčanog udara da mogu dovesti do osjećaja panike i zbunjenosti.Posljedično, bitno je identificirati i prepoznati fizičke pokazatelje tjeskobe kako bi se poduzele odgovarajuće radnje. Kakvi se osjećaji javljaju u vašem tijelu kada doživite stres?
1. Osjećaj vrtoglavice i nesvjestice. Uobičajeni simptomi anksioznosti uključuju osjećaj vrtoglavice, koji se javlja kao posljedica ubrzanog i plitkog disanja koje smanjuje razinu kisika u krvi.
2. Napetost u mišićima i nelagoda Može doći do ukočenosti mišića i boli, osobito u vratu, ramenima i leđima. Ova napetost može dovesti do glavobolja i migrena.
3. Nelagoda u želucu i osjećaj mučnine Naše mentalno blagostanje usko je povezano s probavnim sustavom, a stres može dovesti do niza probavnih problema, uključujući mučninu, nelagodu u trbuhu i proljev.
4. Ubrzan rad srca i bol u prsima Osjećaj može varirati od blagog pritiska do jake, probadajuće boli. Često se ova nelagoda pogrešno smatra srčanim udarom. Unatoč tome, bol povezana sa stresom obično je povezana s anksioznošću ili napadajima panike i može se pojaviti uz ubrzano disanje i osjećaj gušenja. Palpitacije se odnose na osjećaj da vaše srce kuca brzo, snažno ili na nepravilan način.
Pojedinci koji su pod stresom i tjeskobom često se susreću s ovom pojavom. Značajno oslobađanje adrenalina tijekom napadaja panike može izazvati palpitacije. Iako ovi osjećaji mogu biti zabrinjavajući, oni ne moraju nužno značiti ozbiljno srčano oboljenje.
5. Izazovi disanja Hiperventilacija, koju karakterizira brzo i plitko disanje, može biti posljedica stresa i tjeskobe. Ovo stanje može izazvati osjećaj gušenja.
Osobe koje doživljavaju hiperventilaciju također mogu osjetiti vrtoglavicu zajedno s osjećajem trnaca u rukama i nogama. Kada su razine ugljičnog dioksida niske, tijelo sužava dotok krvi u ekstremitete, što rezultira osjećajima sličnim onima kada ruke utrnu.
6. Preobilno znojenje To se često događa u trenucima teške tjeskobe ili panike i može biti popraćeno osjećajem hladnoće.
Obilno znojenje može se zamijeniti sa znakovima srčanog udara, osobito kada je popraćeno bolovima u prsima i otežanim disanjem. Noćno znojenje pokazalo se opasnijim nego što se dosad vjerovalo, budući da nedavna istraživanja pokazuju da može poslužiti kao pokazatelj ovih zdravstvenih problema.
7. Neudobnost u lijevoj ruci Iako se ovo smatra tradicionalnim pokazateljem srčanog udara, može se pojaviti i kao posljedica stresa. Ovaj se fenomen vjerojatno pripisuje tipičnoj kombinaciji dehidracije i napetosti mišića koju često doživljavaju anksiozni pojedinci. Prepoznavanje razlike između boli uzrokovane stresom i boli uzrokovane srčanim udarom:
- Bol povezana sa stresom: Obično se to manifestira tijekom razdoblja pojačanog stresa ili tjeskobe. Može se pojaviti uz dodatne simptome tjeskobe, uključujući ubrzano disanje, lupanje srca i znojenje. Neugoda može biti raširenija i nedosljednija. Bol kao posljedica srčanog udara: Tipično, nelagoda je jaka i traje. Mogu ga pratiti i drugi simptomi, uključujući bol u prsima, otežano disanje, mučninu, prekomjerno znojenje i vrtoglavicu.
Bol se također može proširiti na različite regije, poput čeljusti, vrata, leđa ili trbuha. Ako naiđete na bilo koji od ovih simptoma i niste sigurni u njihovo podrijetlo, ključno je potražiti savjet liječnika kako biste isključili bilo kakve ozbiljne zdravstvene probleme. Uključivanje strategija upravljanja stresom poput vježbi disanja, meditacije i stalne tjelesne aktivnosti može pomoći u ublažavanju učinaka stresa.