Uživanje u rakiji više je od iskazivanja muževnosti ili simbola statusa kada je u pitanju konzumacija kvalitetne rakije; također može ponuditi razne zdravstvene prednosti, pod uvjetom da se provodi umjerenost. rakija-v Dok se rakija često povezuje s pojmovima muževnosti, važno je napomenuti da umjerena konzumacija rakije zapravo može ponuditi razne zdravstvene prednosti.

  • Dakle, ako netko dovodi u pitanje vaš izbor uživanja u rakiji, bilo da je to vaš partner ili bilo tko drugi, možete s pouzdanjem iznijeti ove uvjerljive argumente u njegovu obranu. Produžiti životni vijek moguće je umjerenom konzumacijom rakije, ali i drugih alkoholnih pića. Dok pretjerana konzumacija može imati negativne učinke, prisutnost antioksidansa u umjerenim količinama može se boriti protiv radikala, koji su glavni uzročnici procesa starenja.

Rakija ima sposobnost ublažavanja stresa utječući na živčani sustav i izazivajući stanje opuštenosti. Važno je napomenuti da se ovaj učinak opaža samo kada se konzumira u umjerenim količinama. Konzumacijom rakije možete učinkovito smanjiti vjerojatnost da ćete doživjeti moždani ili srčani udar. Jedna od izvanrednih osobina rakije je njezina sposobnost da spriječi razvoj nakupljanja kolesterola u vašem kardiovaskularnom sustavu, što rezultira smanjenjem razine kolesterola.

  • Posljedično, ovo značajno smanjenje kolesterola značajno smanjuje šanse za srčani ili moždani udar. Jeste li znali da rakija zapravo može poslužiti kao vrlo učinkovit sirup protiv kašlja koji pomaže u prevenciji prehlade? Dodatno, sadržaj alkohola u rakiji ima sposobnost eliminacije bakterija u grlu. Za optimalne rezultate pomiješajte rakiju s toplom vodom i limunom. Suprotno uvriježenom mišljenju, rakija ne pridonosi debljanju. Zapravo, radi se o niskokaloričnom alkoholnom piću, za razliku od gaziranih pića i pojedinih “prirodnih” sokova. Prepuštanjem rakiji zapravo možete smanjiti razinu kolesterola u krvi.

BONUS TEKST:

Polifenoli, točnije kiselina poznata kao polifenol, primarni su faktor iza terapeutskih svojstava rakije. Ovi spojevi, dobiveni iz voća koje se koristi za proizvodnju rakije, od iznimne su važnosti jer aktivno doprinose očuvanju našeg općeg blagostanja i energije. Prema riječima farmaceutice Anđele Šaponjić, točna količina polifenola u rakiji nije poznata zbog varijacija u vrsti voća i procesu fermentacije.

Međutim, određene rakije poput šljive, maline i grožđa pokazale su antioksidativna svojstva, potencijalno smanjujući rizik od moždanog udara, srčanog udara i nakupljanja masnih naslaga u krvnim žilama koje mogu dovesti do začepljenja ili krvnih ugrušaka. Kako javlja N1, to bi služilo kao zaštita od mogućih infekcija. Ljekarnik tvrdi da rakija ima analgetska svojstva, što znači da remeti naš živčani sustav i umrtvljuje bolne osjećaje.

Prema riječima farmaceuta, korištenje rakije na ovaj način može pomoći kod akutnih bolnih situacija, poput zubobolje, sve dok nema uobičajenog konzumiranja alkohola. Međutim, kada je riječ o kroničnoj boli koja je posljedica kronične konzumacije alkohola, rakija može pogoršati situaciju. To je djelomično zbog toga što tijelo razvija toleranciju na učinke etanola, zbog čega su potrebne veće količine da bi se postiglo ublažavanje boli.

Nadalje, savjetuje da se u slučaju zubobolje ne pije izravno rakija, nego se predlaže da se malo rakije namaže na oboljelo mjesto. Upozorava da prekoračenje preporučene doze rakije za privremeno ublažavanje bolova može dovesti do privikavanja organizma na ovakav način liječenja. Je li učinkovito koristiti rakiju za snižavanje tjelesne temperature? Govoreći o snižavanju temperature, Šaponjić predlaže da se kao oblog za snižavanje tjelesne temperature može koristiti bilo koja vrsta rakije, ali se najčešće koristi komovica.

Farmaceut pojašnjava da alkohol širi krvne žile, olakšavajući otpuštanje viška topline iz našeg tijela. Prema riječima farmaceuta Nikole Boškovića, rakiju naši ljudi često koriste kao sredstvo za snižavanje tjelesne temperature, ali upozorava da može imati i štetne učinke.

Prema objašnjenju portala N1, ljudsko tijelo ima ugrađen mehanizam za regulaciju temperature, održavajući je konstantnom. Ako nam se temperatura blago povisi do 38 stupnjeva ili više, tijelo će je prirodno sniziti. Nasuprot tome, ako koristimo alkoholne obloge, poput rakije, za snižavanje tjelesne temperature na 36 stupnjeva, tijelo će brzo pokušati vratiti prethodnu temperaturu, što će rezultirati minimalnim učinkom obloga.