Da li se svakog jutra budite sa osjećajem kao da vas je pregazilo nešto teško.Umjesto da se osjećate odmorno i svježe vi ste usporeni.Poznati doktor se kune u ove vježbe da će vas preporoditi.
Osjećate bol u leđima, noge su vam teške i tromo se pokrećete, kao da ste potpuno iscrpljeni? Stručnjaci objašnjavaju da tokom noći, kada su mišići potpuno opušteni, u organizmu dolazi do određenih procesa koji mogu uzrokovati ovakvo stanje. Ako postoji čak i najmanja skrivena upala ili pomjeranje kičmenih pršljenova, sve to može isplivati na površinu upravo dok spavate.
- Noću, vaši intervertebralni diskovi gube dio tečnosti i zbog toga postaju manje elastični, a ujutru nisu u stanju da podnesu naglo opterećenje, posebno ako brzo ustanete iz kreveta. Ako osjetite da vas boli donji dio leđa odmah nakon buđenja, ali bol popusti kada se zagrijete i razgibate, uzrok može biti problem sa mišićima ili nedovoljan protok krvi tokom noći.
Ponekad ljudi ovaj bol pripisuju samo umoru i ne pridaju mu važnost, ali postoje simptomi koji upozoravaju da je vrijeme da potražite pomoć ljekara. Ako vam je teško ustati iz kreveta, ako osjećate trnjenje ili peckanje, ili ako bol ne prolazi ni nakon sat vremena od buđenja, to je znak da je potrebno ozbiljnije reagovati. Još ozbiljniji simptomi su oštri bolovi koji se šire u nogu – to može biti znak išijasa ili čak diskus hernije.
Razlozi zbog kojih se javljaju ovakvi problemi su brojni. Vrlo često je uzrok loše držanje i dugotrajno sjedenje, zbog čega dolazi do upale leđnih mišića. Kada su mišići oslabljeni, oni više ne pružaju dovoljnu podršku kičmi, pa se intervertebralni diskovi preopterećuju, što vodi ka bolovima.
- Srećom, postoji nekoliko jednostavnih i provjerenih metoda koje mogu pomoći da se osjećate bolje već nakon nekoliko dana. Stručnjaci savjetuju da posebno obratite pažnju na ono na čemu spavate. Ortopedski dušek i anatomski jastuk nisu luksuz već potreba. Srednje tvrd dušek sa dobrom lumbalnom potporom može značajno smanjiti napetost u donjem dijelu leđa. Najbolji položaj za spavanje je na boku, sa jastukom između koljena jer to pomaže u rasterećenju kičmenog stuba.
Takođe, kada se probudite, nemojte odmah naglo ustajati. Prvo se lagano istegnite, pokrenite stopala i nežno izmasirajte vrat i leđa. Ovaj jednostavan ritual pomaže mišićima da se zagriju i potiče cirkulaciju krvi. Jedna od preporučenih jutarnjih vježbi je da legnete na leđa, savijete koljena i stopala oslonite na pod. Zatim jedno po jedno koljeno privucite ka grudima, stavite ruke na koljena i nežno se ljuljajte lijevo-desno tridesetak sekundi. Redovnim ponavljanjem ove vježbe, već za nedjelju dana mogli biste primijetiti značajno olakšanje.
Pored toga, masaža i manualna terapija mogu biti vrlo korisni za ublažavanje napetosti, poboljšanje cirkulacije i pokretljivosti kičmenih pršljenova. Profesionalna masaža u lumbalnom dijelu leđa posebno pomaže onima koji mnogo vremena provode sjedeći.
Još jedna vježba koju stručnjaci preporučuju je poznata „Mačka“. Kleknite na sve četiri, ruke postavite ispod ramena, a koljena ispod kukova. Sa udahom zaokružite leđa nagore, poput mačke koja se proteže, a sa izdahom ih lagano spustite prema dole. Ponovite ovu vježbu deset do petnaest puta i osjetićete kako vam se leđa oslobađaju napetosti.
Ako želite dodatno rasteretiti donji dio leđa, pokušajte sa vježbom u kojoj ležeći na leđima privučete jedno koljeno ka grudima i držite deset sekundi, a zatim isto uradite sa drugom nogom. Ove jednostavne rutine imaju veliki učinak kada se rade svakodnevno.
- Ne zaboravite i na druge važne navike koje mogu spriječiti bol. Izbjegavajte dugotrajno sjedenje – pravite pauze svakih sat vremena i malo prošetajte ili se istegnite. Obratite pažnju na držanje dok sjedite, posebno ako radite za računarom. Monitor bi trebao biti u visini očiju, ramena opuštena, a stopala stabilno na podu.
Još jedan važan faktor je tjelesna težina. Čak i nekoliko kilograma viška stvara dodatno opterećenje na kičmu i zglobove. Svakodnevne šetnje od najmanje trideset minuta na svježem vazduhu ne samo da jačaju mišiće leđa, već poboljšavaju i cirkulaciju.
Pored svega navedenog, važno je izbjegavati hladnoću i propuh. Klimatizovani prostori i nagle promjene temperature često izazivaju ukočenost i pogoršavaju bol. Prilikom podizanja tereta uvijek koristite pravilnu tehniku – savijte koljena, a leđa držite pravo, kako biste spriječili povrede.
Na kraju, ne trpite bol i ne odlažite odlazak ljekaru. Što ranije prepoznate problem i reagujete, to su veće šanse da ga riješite bez ozbiljnijih posljedica.