Autoimune bolesti nastaju kada imunološki sustav pogrešno cilja na vlastite dijelove tijela, zbunjujući ih za vanjske prijetnje. Istraživanja pokazuju da su ove bolesti među 10 vodećih uzroka smrti žena u svim dobnim skupinama do 64 godine.
Iako postoji više od 80 različitih autoimunih bolesti, nekoliko im je zajedničkih simptoma. Prepoznavanje početnih znakova je od vitalnog značaja, jer rana dijagnoza može uvelike poboljšati kvalitetu života i smanjiti učestalost i intenzitet komplikacija.
Sljedeći su simptomi koji mogu upućivati na probleme s imunološkim sustavom i ukazuju na to da je vrijeme da se posavjetujete s liječnikom:
1. Smanjen fokus, magla u mozgu, bol u glavi Ovi simptomi mogu biti povezani s nedovoljnim spavanjem i stresom, no mogu označavati i stanja imunološkog sustava poput anemije ili lupusa. Prisutnost čestih glavobolja i moždane magle može značajno umanjiti kvalitetu života.
2. Problemi vezani uz kožu Stanja poput akni, psorijaze, dermatitisa, ekcema i crvenila lica koja podsjećaju na leptira mogu biti prilično zabrinjavajuća. Kada standardni tretmani ne uspiju pružiti olakšanje, ti simptomi mogu ukazivati na prisutnost autoimunih poremećaja, uključujući hemolitičku anemiju, psorijazu i sklerodermiju.
3. Astma izazvana alergijama Dok veza između astme i autoimunih bolesti ostaje nejasna, brojne studije pokazuju da bi astma mogla biti autoimunog porijekla.
4. Niska energija ili smanjena aktivnost Uobičajeni pokazatelji gotovo svih autoimunih bolesti uključuju umor i smanjenu razinu energije. Možda ćete otkriti da vaše redovne aktivnosti sada zahtijevaju znatno više napora nego prije ili ćete se možda probuditi iscrpljeni.
5. Ukočenost, slabost, bol u mišićima Dnevne aktivnosti poput penjanja uz stepenice ili dizanja teških predmeta mogu postati izazovne zbog ovih simptoma. Mogu ukazivati na prisutnost autoimunih stanja, uključujući autoimuni hepatitis, Hashimotov sindrom, psorijazu i reumatoidni artritis.
6. Proljev, zatvor, nadutost, plinovi, grčevi u želucu Probavni problemi mogu ukazivati na prisutnost autoimunih stanja poput celijakije, ulceroznog kolitisa i poremećaja povezanih sa štitnjačom.
7. Dobivanje ili gubljenje kilograma Određeni autoimuni poremećaji utječu na štitnjaču, potencijalno dovodeći do neočekivanog povećanja ili gubitka težine.
8. Trnci i obamrlost u stopalima i rukama Česte pojave peckanja, peckanja i peckanja mogu zabrinjavati. Ako se ti simptomi pojave više puta tjedno uz dodatne znakove, mogli bi signalizirati značajne probleme.
9. Gubitak kose Kada imunološki sustav cilja na folikule dlake, to može dovesti do gubitka kose. Osim toga, upala vlasišta može utjecati na rast kose na drugim dijelovima tijela.
10. Blago povišena temperatura Vrućica koja se javlja bez popratnih simptoma često se zanemaruje. Ipak, pokazalo se da je ovaj simptom jedan od najtežih za rješavanje jer može biti povezan s raznim bolestima, uključujući autoimune bolesti. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, ne gubite nadu.
Za njih postoje razna druga objašnjenja, ali najvažnije je konzultirati se s liječnikom. Zapamtite, prevencija je bolja od liječenja! Pravovremena dijagnoza i intervencija mogu uvelike poboljšati kvalitetu vašeg života i minimizirati komplikacije.