Otkrijte 10 neočekivanih načina za uključivanje jabučnog octa u svoju svakodnevnu rutinu za mnoštvo dobrobiti. Za brojne namjene u kućanstvu, jabučni ocat je nevjerojatno svestran proizvod. Evo nekoliko načina na koje ga možete uključiti u svoju dnevnu rutinu: Za održavanje svježine cvijeća pomiješajte 2 žlice jabučnog octa i 3 žlice šećera s 1 litrom tople vode.
- Ovo posebno rješenje dokazano produljuje životni vijek cvijeća. Kako biste učinkovito uklonili uporne mrlje s tepiha, možete napraviti snažno rješenje kombiniranjem 1 žlice deterdženta za suđe, 1 žlice bijelog octa i 2 šalice tople vode. Kako biste spriječili stvaranje leda na automobilskim staklima, jednostavno pomiješajte jabučni ocat i vodu u omjeru 3:1 te ovom mješavinom nastavite s čišćenjem autostakala.
Za čišćenje odvoda može se napraviti vrlo učinkovit pripravak od sode bikarbone, octa i vode. Započnite izlijevanjem pola čaše sode u odvod, zatim čašom octa i jednakom količinom prokuhane vode. Kada je riječ o borbi protiv plijesni, čisti ocat pokazao se vrlo učinkovitim. Jednostavno poprskajte ocat na područja zahvaćena plijesni i snažno istrljajte grubom spužvom.
- Kako biste učinkovito uklonili klice u kuhinji, možete napraviti snažno rješenje kombiniranjem jednakih dijelova octa i vode. Ova moćna mješavina služi kao učinkovita metoda za brzu dezinfekciju mikrovalne pećnice i dezinfekciju raznih pribora za rezanje. Za čišćenje glave tuša, napravite otopinu kombiniranjem jednakih dijelova vode i octa. Kuhajte smjesu otprilike 5-7 minuta.
Za uklanjanje korova koristite 25% otopinu jabučnog octa. Jednostavno poprskajte ocat na ciljanu površinu. Kako biste spriječili nakupljanje masnoće na površini pećnice tijekom kuhanja, napravite mješavinu vode i octa i nanesite je tijekom procesa čišćenja. Za borbu protiv celulita pomiješajte ulje vitamina E s jabučnim octom u omjeru tri prema jednom dijelu i dva puta dnevno umasirajte ovu mješavinu u kožu kako biste smanjili pojavu celulita.
BONUS TEKST
Vjeruje se da otprilike jedan od svakih deset pojedinaca u svijetu, kao i unutar naše nacije, boluje od dijabetesa. Većina tih slučajeva uključuje dijabetes tipa 2, stanje koje nastaje kada tijelo ne uspije učinkovito iskoristiti inzulin, što rezultira nemogućnošću reguliranja razine šećera u krvi. Prema riječima nutricionistice i dijetetičarke Jovane Srejić Ferluga, dijabetes je eskalirao do razmjera epidemije i kod odraslih i kod djece.
Većina pacijenata koji traže konzultacije ima problema s regulacijom glikemije, bilo zbog inzulinske rezistencije ili dijabetesa tipa 2. Prema nutricionistu, osobe s ovim stanjem obično imaju povećanu tjelesnu masu, više razine nezdravih masnoća i smanjene razine zaštitnog ili “dobrog” HDL-a.
Konzumacija nepravilnog odabira hrane može rezultirati povišenim razinama šećera i inzulina u krvotoku, što dovodi do upalnih procesa. Među tri glavna makronutrijenta koji opskrbljuju energijom (ugljikohidrati, proteini i masti), ugljikohidrati imaju najznačajniji utjecaj na razinu šećera. Ugljikohidrati zaslužuju najveću pozornost kada je u pitanju prioritet među različitim grupama namirnica.
Naš sugovornik sugerira da je razlog ovoj pojavi razgradnja ugljikohidrata na jednostavne šećere koji se potom apsorbiraju u krvotok. Ugljikohidrati se mogu kategorizirati kao jednostavni ili složeni, s primjerima kao što su škrob i vlakna. Za razliku od ostalih ugljikohidrata, vlakna se ne metaboliziraju i ne apsorbiraju u tijelu na isti način, stoga ne podižu razinu šećera u krvi.
Smanjuje se vjerojatnost pojave komplikacija. U slučaju da ste dobili prijedlog o idealnoj količini “neto” udjela ugljikohidrata za vaš dnevni unos ili unos po obroku, evo korak po korak vodiča kako to točno izračunati… Prema riječima nutricionista, preporuča se ispitati ukupni sadržaj ugljikohidrata u hrani ili obroku, a zatim od ukupnih ugljikohidrata oduzeti sadržaj vlakana.
Ovaj izračun će dati “neto” količinu ugljikohidrata. Na primjer, ako šalica miješanog povrća ima 10 grama ugljikohidrata i četiri grama vlakana, neto vrijednost ugljikohidrata bila bi šest grama. Ako imate dijabetes i konzumirate pretjeranu količinu ugljikohidrata, osobito u jednom obroku, šećer u krvi može doseći opasno visoke razine.
Suprotno tome, pridržavanje dijete s niskim udjelom ugljikohidrata sprječava skokove šećera u krvi i značajno smanjuje vjerojatnost komplikacija poput bolesti srca, bolesti bubrega i gubitka vida. Iako se može činiti primamljivim, najbolje je kloniti se određene hrane koju biste trebali izbjegavati?
Prema nutricionističkom popisu zabranjene hrane, važno je izbjegavati bilo koju hranu koja sadrži jednostavne šećere, uključujući slatkiše, kolače, proizvode od bijelog brašna (kao što su pekarski proizvodi, tjestenina i pizza), kupovne sokove, med , nektar agave, javorov sirup, sušeno voće, voćni jogurti iz trgovine, žitarice iz trgovine, bijela riža i pomfrit. Koje su druge opcije dostupne?
Uključite proizvode od cjelovitih žitarica kao što su kruh, tjestenina i smeđa riža, zajedno s chia sjemenkama, lanenim sjemenkama i raznim brašnom od orašastih plodova i sjemenki poput brašna od badema, kokosa, konoplje i sezama. Dodatno uključite zobene, ražene ili ječmene pahuljice, svježe cijeđene sokove i svježe voće s nižim glikemijskim indeksom, a kao prirodni zaslađivač birajte steviju.
Prema riječima Jovane Srejić Ferluga, umjesto pomfrita možete se odlučiti za prilog od tikvica ili korabice, od cvjetače napraviti tijesto za pizzu, a od tikvica pripremiti špagete. Za desert se može poslužiti kuhana pšenica s orašastim plodovima ili kesten pire.