Ako primijetite da vaša orhideja već neko vrijeme nije cvjetala i da izgleda kao da ne uspijeva, sada je pravo vrijeme da joj pružite prirodno hranjivo koje će joj pomoći da se oporavi i ponovo počne rasti i cvjetati. Ova jednostavna, ali vrlo efikasna metoda koristi sastojke koje sigurno imate kod kuće, a njeni efekti su nevjerojatni. Uz malo truda, vaša orhideja može ponovo postati bujna, zdrava i prepuna cvjetova.
Jedna od najjednostavnijih metoda za hranjenje orhideje je korištenje ljuski luka, koje sadrže brojne korisne tvari koje pomažu u razvoju biljke. Ljuske luka poznate su po svojim antibakterijskim i antiseptičkim svojstvima, koja pomažu u bržem ukorjenjivanju i stimuliranju cvjetanja. Da biste napravili prirodno gnojivo, stavite ljuske luka u staklenu posudu i prelijte ih litrom kipuće vode. Neka odstoji dok se voda ne ohladi, a zatim procijedite tekućinu. Ova otopina se koristi kao oblog za korijenje orhideje, čime biljci pružate hranjive tvari koje su joj potrebne za zdravlje.
Jednom kada voda postane hladna, možete koristiti ovu otopinu za prskanje listova orhideje. Napravite otopinu i stavite je u bočicu s raspršivačem. Prskajte listove s obje strane ujutro, kako biste omogućili biljkama da bolje apsorbiraju hranjive tvari. Ovaj tretman možete ponoviti svakih 14 dana, čime ćete održati zdravlje vaše biljke. Također, korijenje orhideje možete namočiti u ovu otopinu 30 minuta prije presađivanja, što će olakšati apsorpciju potrebnih nutrijenata.
Ako vaša orhideja još uvijek nije cvjetala ili se čini slabijom, šećer je čudo za ovu biljku. Šećer djeluje kao energizator za biljku i pomaže joj da se oporavi, posebno nakon presađivanja ili oštećenja. Pomiješajte jednu žličicu šećera u litri vode i potopite orhideju u ovu otopinu na 8 do 9 sati. Ova metoda stimulira rast biljke, čak i kod starijih biljaka koje su već iscrpljene ili dugo nisu cvjetale.
- Također, važno je da pri presađivanju orhideje koristite odgovarajući supstrat, kao što je borova kora ili specijalizirani supstrat za orhideje, jer će to pomoći biljci da bolje raste i razvija se. Nakon presađivanja, osigurajte da lonac dobro ocijedi i ostavite ga da se osuši, kako biste izbjegli truljenje korijena zbog previše vlage.
Uz ove jednostavne, ali učinkovite korake, vaša orhideja može ponovo procvjetati i rasti u punom sjaju. Sve ove prirodne metode pomoći će da vaša biljka postane bujna, zdrava i puna života.
BONUS TEKST
Da li ste znali da je najstarija poznata mačka na svetu doživela 38 godina? Ime ove impresivne mačke bilo je Creme Puff, a živela je u Teksasu sa svojim vlasnicima, koji su se brinuli o njoj od 1967. do 2005. godine. Creme Puff je postala pravi fenomen, ne samo zbog svog dugog života, već i zbog činjenice da je njeno postojanje postalo tema brojnih istraživanja o tome šta tačno omogućava životinjama da žive duže nego što je uobičajeno za njihov tip.
Osim što je bila dugačkodlaka i voljena, Creme Puff je živela u domu sa još nekoliko mačaka, ali nijedna nije uspela da dosegne njenu impresivnu starost. Njeni vlasnici su tvrdili da je mačka imala posebnu ishranu, koja je uključivala kuhana jaja, brokulu i šunku, a smatrali su da je ljubav, pažnja i pozitivan ambijent koji su joj pružali takođe doprinosili njenom dugovekom životu. Iako je Creme Puff još uvek rekorderka, njen neobičan život podseća nas na to kako neobjašnjiva sreća, ishrana, ljubav i pažnja mogu doprineti tome da se neki ljubimci izdvaja iznad svih drugih.