Ako primetite da vaš veš nakon pranja ne miriše lepo ili ima neprijatan miris, prvo proverite da li grijač u vašoj mašini pravilno funkcioniše. Ako je grijač u dobrom stanju, a mašina je u funkciji, problem bi mogao biti negde drugde.

U mnogim slučajevima, uzrok lošeg mirisa može biti prekomerna upotreba praška za pranje ili omekšivača. Naime, mnoge žene, u želji da veš bude što mirisniji i mekši, dodaju previše praška ili omekšivača, koji mašina ne može u potpunosti da ispere. Ovo može izazvati nakupljanje ostataka deterdženta i omekšivača u tkanini, zbog čega umesto prijatnog mirisa, veš može početi da ima miris koji podseća na prljavo ili ustajalo.

  • Takođe, važno je razmisliti o vrsti tkanine koju perete i o tome da li je određeni materijal pogodan za upotrebu omekšivača. Na primer, sintetički materijali nisu dobri za omekšivače, jer mogu apsorbovati previše hemikalija, što ne samo da može izazvati iritacije, već može i pogoršati stanje tkanine. Osim toga, specifične vrste tkanina, kao što je teksas, uopšte ne bi trebalo da se peru sa omekšivačem. Teksas je poznat po tome što omekšivač čini da tkanina postane previše rastezljiva, što može dovesti do njenog oštećenja i ubrzanog izbleđivanja boje. Stoga, ako ste ljubitelj teksas odjeće i ne želite da vam farmerke brzo izgube oblik i boju, najbolje je da omekšivač potpuno izbegavate.

Za one koji nisu spremni da potpuno usvoje ovu preporuku, optimalni period između pranja teksasa trebao bi biti između dva i šest meseci, u zavisnosti od toga koliko često nosite svoju teksas odjeću i kako se vaša koža ponaša u kontaktu sa tom tkaninom. Što se tiče ostalih tipova veša, važno je da se pridržavate specifičnih uputstava koja proizvođači navode na etiketama odjeće, jer prekomerna upotreba omekšivača i deterdženta može pogoršati stanje vaših stvari.

Drugi čest problem je nakupljena prljavština unutar same mašine, koja može izazvati neprijatan miris i pojavu belih mrlja na garderobi. Da biste izbegli ovaj problem, važno je da redovno održavate svoju mašinu. Prvo, treba da ispraznite mašinu što je pre moguće nakon svakog pranja. Preostali deterdžent koji ostaje u gumi vrata mašine može dovesti do nakupljanja nečistoća, pa je važno da ga povremeno očistite. Redovno sušenje pregrade za deterdžent, kao i čišćenje mašine, može pomoći da se spreči nakupljanje prljavštine i sprečiti nastajanje neprijatnog mirisa.

  • Jedan od saveta za održavanje čistoće mašine je da je jednom mesečno upalite “na prazno”, sa malo deterdženta i sirćeta, što pomaže u dezinfekciji unutrašnjosti mašine. Sirće je prirodni dezinficijens koji može pomoći u uklanjanju ostataka sapuna, plaka i mirisa. Ovaj jednostavan trik pomaže u održavanju svežine vaše mašine, što direktno utiče na kvalitet pranja.

Osim toga, postoji još jedan trik koji vam može pomoći da veš miriše duže, i to čak do sedam dana nakon pranja. Umesto da omekšivač stavite odmah na početku pranja, kao što mnogi rade, pokušajte sačekati da mašina završi prvi ciklus pranja i tek kada uzme vodu za drugi ciklus dodajte omekšivač. Ovaj način dodavanja omekšivača omogućava da se veća količina omekšivača zadrži u tkanini, čime se postiže dugotrajniji miris. Ipak, imajte na umu da neki ostaci omekšivača mogu iritirati vašu kožu, pa je preporučljivo koristiti bio omekšivače koji su nežniji i manje verovatno izazivaju alergijske reakcije.

U zaključku, loš miris veša nakon pranja može biti rezultat različitih faktora, uključujući prekomernu upotrebu praška za pranje ili omekšivača, nepravilno održavanje mašine, kao i neodgovarajuće vrste tkanina koje ne podnose određene hemikalije. Da biste rešili ovaj problem, potrebno je pratiti savete o pravilnoj upotrebi deterdženata, održavanju mašine, kao i biti pažljiv prema vrstama tkanina koje perete i hemikalijama koje koristite. S pravilnim pristupom i pažljivim održavanjem, vaš veš će ostati mirisan i svež, a vaša mašina će raditi efikasno i dugo.