Daily Mail izvještava da liječnici savjetuju osobama mlađima od 50 godina da budu oprezni s dva specifična simptoma, budući da se učestalost raka debelog crijeva među mlađim pacijentima ubrzano povećava brzinom bez presedana.

Prema dr. Jamesu Clearyju, specijalistu gastroenterologije i onkologije, umor i nenamjerni gubitak težine mogu ukazivati ​​na stanje koje se obično naziva “tihi ubojica”. Ako pojedinci osjete ove simptome, njegov prijedlog je da se podvrgnu kolonoskopiji. Podmukla priroda raka debelog crijeva omogućuje mu tihi razvoj i širenje tijekom nekoliko godina, što često dovodi do odbacivanja njegovih simptoma kao nepovezanih bolesti.

Predviđa se da će se do kraja ovog stoljeća stope raka udvostručiti među pojedincima mlađima od 50 godina, što će rezultirati time da on postane primarni uzrok smrtnih slučajeva povezanih s rakom u Sjedinjenim Državama. Medicinska zajednica trenutno se bori s enigmatičnim podrijetlom ove epidemije, iako se nezdrava prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti i konzumacija alkohola često pripisuju potencijalnim čimbenicima.

Prema gastroenterolozima, osobama mlađim od 45 godina obično se ne savjetuje probir za rak debelog crijeva. Međutim, važno je da mlađe osobe koje imaju simptome poput anemije i nenamjernog gubitka težine ipak razmotre odlazak na kolonoskopiju. Prema dr. X, ako osjetite jedan simptom, preporučljivo je razmisliti o podvrgavanju kolonoskopiji; međutim, ako naiđete na dva od ovih simptoma, statistički gledano, vjerojatnost da ćete trebati kolonoskopiju značajno se povećava.

Tijekom kolonoskopije liječnik će pažljivo umetnuti fleksibilnu cijev opremljenu kamerom u rektum kako bi obavio pregled. Ispitivanje služi za otkrivanje promjena u debelom crijevu, uključujući upalu i prisutnost polipa, koji su nakupine stanica koje se razvijaju duž sluznice debelog crijeva. Dok je većina polipa dobroćudna, postoji mogućnost da neki s vremenom napreduju u rak. Kao odgovor na sve veće stope probira među mlađim pojedincima, Radna skupina za preventivne usluge SAD-a donijela je odluku 2021. da smanji preporučenu dob za ovaj probir s 50 na 45 godina.

Krv u stolici, posebno jarko crvena krv, simptom je koji može zateći nespremnog. Izvor te krvi obično je donji dio debelog crijeva, blizu rektuma. Nije neuobičajeno da se to pogrešno protumači kao hemoroidi, osobito među mlađim osobama. Anemija uzrokovana nedostatkom željeza potencijalna je posljedica gubitka krvi, smatraju medicinski stručnjaci. Očito je da se krvarenje može pojaviti u mikroskopskim razmjerima, a da pacijent nije svjestan.

Odbacivanje crvenih krvnih stanica koje sadrže željezo od strane tijela zbog gubitka krvi može rezultirati razvojem anemije. Prevalencija anemije uzrokovane nedostatkom željeza najveća je među ženama koje imaju menstruaciju i osobama koje slijede vegetarijansku prehranu zbog smanjenog unosa hrane bogate željezom. Klinika Mayo navodi da ovo stanje može dovesti do simptoma kao što su umor, slabost, bljedilo, nelagoda u prsima, hladni ekstremiteti i lomljivi nokti.

Ključno pitanje, bez sumnje, je razlog za pojavu anemije uzrokovane nedostatkom željeza kada se otkrije kod pojedinca. U slučaju da pojedinac ne može dati valjano opravdanje, bilo bi vrlo preporučljivo da se podvrgne kolonoskopiji. Prema dr. Clearyju, ako doživite nenamjerni gubitak težine, to bi mogao biti pokazatelj da je potrebna kolonoskopija. Razlog za to je što rak debelog crijeva ima potencijal promijeniti uzorke crijeva, što rezultira povećanjem broja slučajeva proljeva.

Kada tijelo doživljava uporni proljev, to znači da se proces probave hrane odvija ubrzanom brzinom, sprječavajući apsorpciju bitnih kalorija i hranjivih tvari. Nadalje, rak debelog crijeva može manifestirati simptome kao što su mučnina, bol u trbuhu, smanjeni apetit i posljedično smanjenje konzumacije hrane. Važno je napomenuti da na rak može ukazivati ​​prisutnost tvrde stolice, jer ona može biti posljedica prisutnosti tumora ili drugih blokada u debelom crijevu.

S druge strane, povremeni slučajevi rijetke stolice često su povezani sa stanjima kao što su zatvor ili sindrom iritabilnog crijeva (IBS). Među muškarcima i ženama u Sjedinjenim Američkim Državama, rak debelog crijeva i rektalnog karcinoma zauzima treće mjesto po učestalosti raka i treći najveći doprinos smrtnosti.

Prema projekcijama Američkog društva za rak (ACS), oko 153.000 osoba dobit će dijagnozu raka debelog crijeva do 2023. godine. Među tim slučajevima, otprilike 19.500 će biti u osoba mlađih od 50 godina. Tragično, predviđa se da 53.000 života će biti izgubljeno zbog ove bolesti u tekućoj godini. Iako je došlo do napretka u nedavnim studijama, točan uzrok epidemije ostaje neizvjestan, ostavljajući stručnjake još uvijek zbunjenima.