Umor, mučnina i glavobolja tri su prevladavajuća simptoma s kojima se ujutro susreću osobe s rakom, prema izvješću Cancer Research UK. Ovo istraživanje naglašava da je umor iznimno čest simptom kod oboljelih od raka, potencijalno čak i najizazovniji s kojim se susreću. Utjecaj umora povezanog s rakom proteže se izvan fizičkog područja, utječući na pacijente i emocionalno i mentalno.

Prema znanstvenim stručnjacima, iscrpljenost koju doživljavaju osobe oboljele od raka često se može pripisati konzumiranju esencijalnih nutrijenata od strane kancerogenih stanica u tijelu. Ovaj umor je posebno vidljiv u slučajevima raka krvi, jer ovo stanje izravno utječe na koštanu srž, koja ima ključnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih stanica. Značajni simptomi, osobito kod tumora koji zahvaćaju mozak, jetru i gastrointestinalni trakt, uključuju prisutnost mučnine.

Ovo posebno stanje može nastati zbog metoda liječenja raka poput kemoterapije ili zračenja, kao i zbog progresije i metastaza samog raka. Jutarnje mučnine, posebno u slučajevima raka dojke, mogu poslužiti kao pokazatelj da se bolest proširila na mozak. Glavobolje su čest simptom povezan s tumorima mozga, iako njihovo podrijetlo može varirati.

Glavobolje uzrokovane tumorima mozga obično su intenzivne, dugotrajne i mogu postupno eskalirati, osobito ujutro. Ključno je naglasiti da iako ovi simptomi potencijalno mogu biti povezani s rakom, oni također mogu ukazivati ​​na druge medicinske bolesti. Kao rezultat toga, ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi, preporučljivo je potražiti liječnički savjet od zdravstvenog radnika.

BONUS TEKST:

Osoba koja boluje od dijabetesa, dugotrajne bolesti koju karakterizira povećana koncentracija šećera (glukoze) u krvotoku, naziva se dijabetičar. Iako postoje različiti oblici dijabetesa, svi oni utječu na korištenje inzulina u tijelu, hormona koji omogućuje stanicama da apsorbiraju glukozu iz krvi i pretvaraju je u energiju. Ovdje je predstavljen opsežan pregled dijabetesa, koji obuhvaća različite tipove, simptome, mogućnosti liječenja i utjecaj koji ovo stanje ima na živote pojedinaca koji žive s dijabetesom.

Jedan od različitih oblika dijabetesa je dijabetes tipa 1. Opis: autoimuno stanje karakterizirano napadom imunološkog sustava na stanice gušterače koje proizvode inzulin. Etiologija: Dok točan okidač ostaje nedokučiv, kombinacija genetskih i okolišnih elemenata je implicirana. Manifestacije uključuju pojačanu žeđ, učestalo mokrenje, proždrljiv apetit, smanjenje težine, umor i oštećenje vida.

Propisani tijek djelovanja obuhvaća inzulinsku terapiju (putem injekcija ili inzulinske pumpe), revno praćenje razine glukoze u krvi, pridržavanje određenog režima prehrane i redovito bavljenje tjelesnim vježbanjem. Stanje poznato kao dijabetes tipa 2 Dijabetes tipa 2, najčešći oblik dijabetesa, javlja se kada tijelo ili ne uspijeva učinkovito iskoristiti inzulin (inzulinska rezistencija) ili ne stvara dovoljno inzulina.

Na razvoj dijabetesa tipa 2 utječu genetski čimbenici, pretilost, nedostatak tjelesne aktivnosti i nezdrava prehrana. Simptomi koji podsjećaju na dijabetes tipa 1 mogu se manifestirati postupnije, praćeni pojavom tamnih mrlja na koži. Za rješavanje ovog stanja preporučuje se usvajanje zdravijeg načina života kroz izmjene prehrane i tjelovježbe, zajedno s mogućom upotrebom oralnih lijekova ili inzulina ako se smatra potrebnim. Također se savjetuje redovito praćenje razine glukoze. Stanje poznato kao gestacijski dijabetes.

Opis: Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji se razvija tijekom trudnoće i obično nestaje nakon poroda. Temeljni uzrok su hormonalne promjene koje se događaju tijekom trudnoće, a koje mogu poremetiti sposobnost tijela da pravilno koristi inzulin. Simptomi su često odsutni, a stanje se obično otkrije tijekom rutinskih pregleda. Preporučeni tijek djelovanja uključuje provođenje modifikacija prehrane, uključivanje u redovitu tjelesnu aktivnost i, ako je potrebno, razmatranje lijekova ili inzulina.

Predijabetes Opis: Ovo stanje se javlja kada razina glukoze premaši normalni raspon, ali ipak padne ispod praga za dijagnozu dijabetesa. Uzrok: čimbenici koji pridonose mogu se usporediti s onima kod dijabetesa tipa 2. Simptomi obično nisu lako vidljivi u većini slučajeva. Preporučeni tijek djelovanja uključuje provođenje modifikacija načina života s ciljem sprječavanja pojave dijabetesa tipa 2. Praćenje razine glukoze ključan je aspekt razumijevanja kako dijabetes utječe na živote pojedinaca koji žive s tim stanjem.

Kako bi osigurali da im razina glukoze u krvi ostane unutar normalnog raspona, osobe s dijabetesom moraju ih stalno pratiti pomoću glukometra. Dijeta: Održavanje optimalne razine glukoze ovisi o konzumiranju dobro uravnotežene prehrane. Obavezno se klonite pretjeranog šećera i rafiniranih ugljikohidrata, a pritom vodite računa o pravilnoj proporciji obroka.