Doktorica Svetlana Stanišić u svojim otkrićima ističe golemu opasnost koju nosi salmonela. Nakon otkrića salmonele u tahinu, proizvod je hitno uklonjen iz prometa u Hrvatskoj. Inspekcija je otkrila prisutnost ove štetne bakterije. Doktorica Svetlana Stanšić, stručnjakinja fizikalne kemije, rasvjetljava potencijalne opasnosti vezane uz ovaj soj bakterija.

Vjerojatno je do kontaminacije došlo tijekom procesa punjenja. Sjemenke sezama, glavni sastojak tahini paste, općenito se smatraju sigurnim i visokokvalitetnim proizvodom. Rizik od kontaminacije u tom smislu je minimalan. Salmonela se, s druge strane, često nalazi u salatama i povrću zbog moguće kontaminacije peradi izmetom. Doktorica objašnjava da je u slučajevima kada su se živa jaja prevozila u cisternama, a potom točila sladoled bez odgovarajuće dezinfekcije, bilo slučajeva masovnog trovanja salmonelom.

Ova je pojava vjerojatno uzrokovana ljudskom pogreškom i treba je temeljito istražiti. Pojava potencijalne ljudske pogreške mora se temeljito istražiti jer je to vjerojatan uzrok. Od ključne je važnosti provesti temeljitu istragu kada dođe do takvih incidenata. Osim toga, dala je objašnjenje o lokaciji za koju je poznato da salmonela obitava. Prema riječima liječnika, životinje su česti prijenosnici, a ovaj mikroorganizam nalazi se u različitim sredinama poput vode i tla, što ukazuje na njegovu veliku rasprostranjenost.

Liječnik također objašnjava da količina bakterija potrebna za izazivanje infekcije varira ovisno o imunološkom sustavu pojedinca. Doktorica Svetlana daje dragocjene spoznaje na temu salmonele. U Turskoj je liječnik otkrio da je bila podvrgnuta trovanju. U Egiptu, kao i na drugim egzotičnim mjestima, postoji potencijal za pojavu termofilnih bakterija na koje tijelo možda nije naviklo. Vjerojatnije je da će se to dogoditi u područjima s velikim priljevom turista i kulturom koja ne daje prioritet higijeni i čistoći.

Iako probiotici mogu biti korisni, njihovo uzimanje samo sedam dana prije putovanja nije dovoljno i neće donijeti značajne promjene niti revolucionirati situaciju. Kada je riječ o ovim scenarijima, probiotik ne pruža nikakvu pomoć.

Iako uzimanje probiotika nije štetno, nedovoljno je započeti sedam dana prije puta i neće donijeti značajnu promjenu u određenim okolnostima. U takvim situacijama možda bi bilo preporučljivo ponijeti aktivni ugljen ili prašak za infuziju, jer on neselektivno veže toksine i metabolite prije nego što uđu u krvotok kroz crijeva. To može pomoći u ublažavanju proljeva i spriječiti dehidraciju, kao što je spomenula.

BONUS TEKST:

Dobro je poznata činjenica da probiotici, bilo da se dobivaju iz namirnica poput kiselih krastavaca, jogurta ili kiselog kupusa ili ih uzimaju kao dodatak prehrani, doprinose zdravlju crijeva. Datum i vrijeme objave teksta je 08.05.2024 u 15:25 sati. Dobro je poznato da živi mikroorganizmi, također poznati kao probiotici, imaju sposobnost bujanja u našem probavnom sustavu i povećanja populacije korisnih bakterija koje već postoje.

Međutim, mogu li ovi probiotici također imati pozitivan učinak na zdravlje rodnice? Probiotski sojevi pokazali su aktivnost protiv primarnih patogena koji su odgovorni za bakterijske infekcije. Ovo bi vas moglo zainteresirati. Otkrijte fascinantan svet “kineskog Amazona” koji je zaludeo Srbijom, nudeći neverovatne pogodnosti poput besplatne dostave i proizvoda po ceni od samo 19 dinara, ostavljajući naše ljude u čudu već pri prvom susretu.

Dok je bila na putu za Grčku, jedna srpska obitelj se nakratko zaustavila kako bi došla do daha. Odjednom se žena srušila pokraj ceste, a djeca su ostala uplakana. Međutim, dogodio se čudesan obrat. Brojni sojevi Lactobacillusa pokazuju probiotička svojstva, što je dokazano raznim studijama koje naglašavaju njihovu sposobnost prianjanja na vaginalne i cervikalne epitelne stanice.

Ove studije također pokazuju učinkovitost višestrukih sojeva Lactobacillusa protiv primarnih patogena odgovornih za bakterijske infekcije u vaginalnom i urinarnom traktu, kako je objasnio ginekolog dr. Oluwatosin Goje s klinike Cleveland. Postoje određeni sojevi Lactobacillusa za koje je utvrđeno da su korisni za održavanje zdravlja vagine. Pominju se dva soja bakterija, naime Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus rhamnosus.

Sojevi Lactobacillus gasseri i Lactobacillus crispatus. Dvije vrste bakterija lactobacillus su Lactobacillus jensenii i Lactobacillus reuteri. Mikrobiomi mogu dovesti do raznih problema povezanih s vaginom. Prema dr. Gojeu, ispitivanje odnosa između probiotika i vaginalnog zdravlja otkriva da ljudsko tijelo sadrži približno 100 bilijuna mikroorganizama, od kojih značajan dio prebiva u crijevima.

Međutim, u vagini se nalazi više od 50 različitih mikrobnih vrsta. Dr. Goje objašnjava da istraživači tek počinju istraživati ​​korelaciju između mikrobioma crijeva i vaginalnog mikrobioma. Dr. Goje naglašava da iako je prijenos bakterijskog soja iz crijeva u vaginu uočen u laboratorijskim postavkama, pitanje davanja prioriteta zdravlju vagine nad zdravljem crijeva ostaje eksperimentalno. Važno je napomenuti da neravnoteža u vagini može rezultirati bakterijskom vaginozom i gljivičnim infekcijama.