Postoji skupina pojedinaca koji posjeduju intenzivnu čežnju za strukturom i urednošću unutar svojeg životnog okruženja, a često ih se naziva kontrolnim freakovima. S druge strane, postoje oni koji usvajaju ležerniji pristup i upuštaju se u aktivnosti čišćenja samo kada to postane apsolutno neophodno.

Bez obzira s kojom se kategorijom identificirali, velika je vjerojatnost da te osobe izazivaju iritaciju i jaku sklonost kritiziranju kad god ne ispune nečija očekivanja. Začudo, psiholozi su uspostavili vezu između vaše osobnosti i stanja u kojem živite. Ispostavilo se da način na koji upravljate svojim životnim prostorom može pružiti uvid u vaše pravo ja.

Ako skrivate smeće i držite neuredne kante za smeće, a pritom održavate vanjski čisti izgled, to sugerira da vam je prioritet projiciranje pozitivne slike drugima, često nauštrb otkrivanja sebe. Ove osobe pridaju veliku važnost održavanju povoljne percepcije, čak i ako to znači pribjegavanje samozavaravanju i iluzijama.

Osim toga, psiholozi tvrde da mnoštvo poderanih i polomljenih stvari u vašem domu označava nemogućnost učinkovitog suočavanja s osobnim izazovima. Kada se u nečijem stambenom prostoru nađu oštećeni predmeti, to označava nemogućnost samostalnog rješavanja osobnih problema. Ove osobe često ovise o uključenosti ili pomoći drugih, krećući se kroz život bez određenog plana ili smjera.

Osim toga, radni stol prepun nereda ne samo da implicira osjećaj samozadovoljstva, već označava i određeni stupanj kreativnosti, osobito kada se bez napora mogu pronaći bitni predmeti usred nereda neurednog radnog prostora. Sklonost odugovlačenju očigledna je kada promatrate kadu za pranje rublja koja se stalno puni. Odsutnost namještaja ili stvari u hodniku ukazuje na pojedinca dječje naravi koji ne voli biti sam.

Oni žude za društvom koje će njihovo postojanje uliti srećom i ushićenjem. Psiholozi su sugerirali da neorganizirana kuhinja može biti pokazatelj negativnog emocionalnog stanja osobe. Čak i oni koji baš i nisu ljubitelji pospremanja ipak se trude održavati čistoću u kuhinji, prvenstveno zbog higijene.

Nasuprot tome, kupaonica koja se ne održava čistom može se smatrati jasnim znakom stalnog stresa. Baš kao iu kuhinji, osiguravanje čistoće u kupaonici je ključno jer zanemarivanje može rezultirati upornim stresom, napetostima i stalnim osjećajem hitnosti. Prisutnost prekomjernog broja stvari u nečijem domu može biti pokazatelj psihološkog stanja poznatog kao prekomjerno gomilanje.

Ovo posebno ponašanje spada u kategoriju opsesivno-kompulzivnog poremećaja, zahtijevajući stručnost psihologa ili psihoterapeuta za pravilno vodstvo i liječenje. U svjetlu različitih okolnosti, i dalje je ključno dati prioritet održavanju čistog i dobro organiziranog životnog prostora, budući da igra vitalnu ulogu u poticanju ljepote, udobnosti i funkcionalnosti, što u konačnici doprinosi zdravijem stanju uma.

BONUS TEKST:

Kroz povijest, ljekovita svojstva češnjaka su bila priznata kao snažno i prirodno rješenje u borbi protiv prehlada i virusa. Osobito tijekom zime, kada prevladavaju virusna oboljenja, ključno je češnjak uvrstiti u svoj dnevni režim. Dobro je poznato da je prirodni obrambeni mehanizam tijela protiv bolesti imunološki sustav, koji neumorno radi na zaštiti tijela od vanjskih čimbenika. U tom smislu češnjak (Allium sativum) se pokazao kao neprocjenjivo bogatstvo.

Ova zeljasta biljka koju karakterizira lukovičasta podzemna struktura i stabljika koja može doseći i do jednog metra visine, pruža pravu zaštitu. Srećom, kod nas je češnjak lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine. Znanstveno ispitivanje opsežno je potvrdilo da češnjak sadrži otprilike 200 moćnih spojeva, prvenstveno koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu.

Češnjak nudi mnoštvo esencijalnih nutrijenata, kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor , i fosfor. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati u sirovom ili kuhanom obliku i služi kao izvrstan dodatak raznim jelima, a također djeluje i kao prirodni konzervans za zaštitu od kvarenja hrane.

Kroz stoljeća, češnjak je služio kao temeljni sastojak bezbrojnih ljekovitih pripravaka u kineskoj kulturi. U našim dugogodišnjim tradicijama liječenja, češnjak ima sveto mjesto kao lijek za široku lepezu bolesti. Češnjak, vrlo prilagodljiv sastojak, doživio je porast popularnosti kao bitna komponenta tradicionalne kuhinje, služeći kao ekonomičan izbor i oblik proaktivne zdravstvene zaštite.

Općenito gledan kao lijek za sve, češnjak ulijeva nepokolebljivu sigurnost. Tijekom povijesti, tijekom raširenosti raznih bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i ljekovito sredstvo. Nedavno su razvijene tablete i kapsule koje sadrže češnjak kako bi se zadovoljile osobe koje možda ne uživaju osobito u okusu i mirisu svježeg češnjaka.