Kako biste osigurali odsustvo bakterija na donjem rublju nakon pranja, važno je posvetiti posebnu pozornost procesu pranja. Kako bi se smanjio rizik od infekcija i srodnih problema, Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva (NHS) preporučuje pranje pamučnog donjeg rublja na temperaturama od 60 ili 90 stupnjeva Celzijevih.

Prema profesoru mikrobiologije na Sveučilištu New York Filipu Tiernu, preporučuje se dodavanje male količine izbjeljivača u vaše pamučno rublje. Tierno je također primijetio da se bakterija Escherichia coli može zadržati na pamučnoj odjeći ako se pere na nižim temperaturama.

Važno je napomenuti da se kuhinjske krpe i slični predmeti nikada ne smiju prati zajedno s pamučnom odjećom. Za donje rublje od viskoze ili čipke odlučite se za nježni ciklus pranja na temperaturi od 40 stupnjeva. Preporučljivo je koristiti blagi deterdžent prilikom pranja. Kako biste spriječili potencijalno oštećenje, suzdržite se od korištenja sušilice nakon pranja.

Prema Huff Postu, ako slučajno nosite svileno donje rublje, nije preporučljivo prati ga u perilici rublja. Umjesto toga, preporuča se namočiti odjevni predmet u mlaku vodu i nanijeti malu količinu antibakterijskog deterdženta. Nakon toga, donje rublje isperite hladnom vodom i ostavite da se osuši na zraku.

 

BONUS TEKST:

Kao profesor mikrobiologije na Sveučilištu u Arizoni, Charles Gerba sudjelovao je u studiji usmjerenoj na pravilan način pranja donjeg rublja. U svojim je otkrićima otkrio da značajan broj pojedinaca nepravilno pere donje rublje. Prema autorima istraživanja, temperatura na kojoj se odjeća pere ključna je za učinkovitu kontrolu patogena, ističući da je potrebno rublje prati na minimalno 60 stupnjeva.

Profesor Gerba dalje ističe da osobe koje peru donje rublje na nižim temperaturama od 30 do 40 stupnjeva nenamjerno doprinose širenju bakterija na raznim predmetima, uključujući ručnike, deke i posteljinu, prenosi Blic Žena. Nedavna studija provedena 2021. godine otkrila je da jedan par donjeg rublja za odrasle može sadržavati približno 0,1 grama fekalnih tvari.

Štoviše, ključno je odabrati odgovarajuću temperaturu prilikom pranja kako bi se spriječilo širenje bakterija na ostalo rublje u perilici rublja. Prema profesoru mikrobiologije, optimalan pristup je dati prednost pranju donjeg rublja nakon što ste očistili ostale bitne stvari. Nakon toga, ključno je dezinficirati perilicu tako što ćete pokrenuti prazan ciklus s izbjeljivačem kako biste uklonili sve prisutne bakterije.

Ovu praksu treba ponoviti svaki put kada operete veću količinu odjeće. Kako bi se osiguralo iskorjenjivanje bakterija, stručnjaci predlažu pranje ručnika i donjeg rublja na povišenim temperaturama, po mogućnosti 60 stupnjeva ili više.

Međutim, za pojedince koji su zabrinuti zbog pretjerane potrošnje električne energije ili mogućeg oštećenja tkanine, dostupni su deterdženti koji učinkovito uklanjaju bakterije čak i pri nižim temperaturama.