Dren ima veliki značaj za mnoge pojedince, a izraz “zdrav kao dren” održao se kroz vrijeme. Ranije se vjerovalo da posjeduje nadnaravne osobine kao stablo liječenja. Bio je cijenjen kao zaštita od udara munje i čaranja. U našoj zemlji, uz hrast i tisu, mističnu reputaciju ima drvo drijena (u znanosti poznato kao Cornus mas).

Ako tog stabla nije bilo u blizini nastambe, pojedinci bi ga namjerno sadili, uvjereni da će čuvati njihovu obitelj i podariti im dobro zdravlje i dug život. Drvo drijena koristilo se u izradi raznih oruđa, dok su mali grimizni plodovi drijena služili u medicinske i kulinarske svrhe. Ovi plodovi su se konzumirali ili u sirovom stanju ili nakon što su osušeni. Korištenje drijena razlikuje se u različitim zemljama.

U Francuskoj i Italiji ova se stabla koriste za proizvodnju vina i želea, dok se nezreli plodovi čuvaju u slanoj vodi, slično kao masline. U Njemačkoj se kuhaju zajedno sa šećerom i octom, a obično se dodaju u jela od tjestenine i krumpira. Kod nas se od ovih plodova proizvodi rakija. U međuvremenu, u Rusiji se plodovi pretvaraju u juhe i služe kao začin za jela od mesa i ribe. U pučanstvu drijen ima značajnu simboličku vrijednost, a izraz “zdrav kao drijen” održao se kroz vrijeme. U prošlim vremenima također se vjerovalo da posjeduje mistične kvalitete kao drvo obnove.

Bio je cijenjen kao zaštita od udara munje i čaranja. Ljekovita svojstva biljke potvrdili su ruski znanstvenici, koji su također utvrdili da plodovi, kora i listovi imaju antimikrobna svojstva. Nadalje, meso ploda i ulje dobiveno iz sjemenki mogu učinkovito pospješiti obnovu i vanjskog i unutarnjeg epidermalnog tkiva. Čaj prožet ljekovitim svojstvima. Da biste pripremili drijen za upotrebu, jednostavno osušite koru, plodove, cvjetove ili lišće na toplom i suhom mjestu.

Zatim se uzme pet do deset grama osušene kore, plodova, cvjetova ili listova i kuha se u dva decilitra vode pet minuta. Nakon što je čaj odstajao 20 minuta, treba ga procijediti i odmah konzumirati. Savjetuje se konzumiranje jedne šalice nezaslađenog čaja u tri odvojena navrata tijekom dana.

BONUS TEKST

Kao rezultat toga, cvjetovi će se na kraju pretvoriti u ukusno crveno voće, privlačeći razne vrste ptica i kukaca u vaš vrt. Dren se kroz povijest smatrao simbolom zaštite i zdravlja ukućana. U prošlosti je bila uobičajena pojava u svakom dvorištu jer se vjerovalo da donosi dobrobit cijeloj obitelji.

Međutim, danas je rijetkost pronaći ovu biljku u vrtovima ljudi, a ideja o njenom komercijalnom uzgoju se niti ne razmatra, unatoč svojoj dugogodišnjoj povijesti pomoći čovječanstvu. Svibnjak, listopadni grm koji se nalazi u divljini, dovoljno je svestran da izraste i u malo drvo. Uspijeva na sunčanim mjestima, ali može podnijeti i zasjenu. Za razliku od drugih drvenastih biljaka, gusto drvo drijena nema sposobnost plutanja na vodi.

Ova gustoća, međutim, daje drijenu iznimnu izdržljivost, što su prepoznali i stari Grci koji su ga koristili za izradu alata, lukova, strijela i kopalja. Tijekom kasne zime ili ranog proljeća, prije no što iznikne lišće, ovaj grm pokazuje svoju prirodu ranog cvjetanja živim žutim cvjetovima. Ti se cvjetovi na kraju pretvaraju u ukusne crvene plodove, privlačeći mnoštvo ptica i pčela u vaš vrt.

Po obliku i veličini crveni plod nevjerojatno podsjeća na maslinu. Unutar europskih kulinarskih tradicija, ovo voće se koristi u raznim pripravcima kao što su čaj, juhe, džemovi i umaci. Dodatno, vrijedi napomenuti da rakija od drijena ima istaknuto mjesto u ovom kraju. Važno je napomenuti da voće, kada je nezrelo, ima intenzivno kiselkast okus. Tek kada potpuno sazriju, što je obično početkom jeseni, plodovi se mogu konzumirati u svježem ili osušenom obliku.

Svibnjak se često bira kao atraktivan dodatak vrtovima zbog ranog razdoblja cvatnje. No, ako imate namjeru brati plodove, preporučuje se sadnja više biljaka drijena. To je zato što drijen nema jaku sposobnost samooplodnje, što unakrsnu oplodnju čini pouzdanijom opcijom. Prilagodljivost stabla drijena doista je izvanredna jer može uspijevati u različitim uvjetima uz minimalne potrebe za rastom.

Iako može tolerirati različite tipove tla, posebno voli glinasto tlo. Kako bi se postigli najbolji rezultati, preporučuje se odabrati mjesto s dobro dreniranim tlom. Drijeb, kao vrlo otporna i prilagodljiva biljka, predstavlja minimalne probleme sa štetnicima ili bolestima, stoga zahtijeva minimalno tretiranje osim povremenog gnojiva.

Osim zadivljujućih zlatnožutih cvjetova, drijen ima estetsku vrijednost, a također je vrlo koristan za izradu alata zahvaljujući svom izdržljivom drvu, što ga čini svestranom i zdravom biljkom. U plodu drijena nalaze se razne korisne komponente, uključujući šećere, tanine, organske kiseline, pektine i druge tvari koje pozitivno utječu na ljudski organizam. Nadalje, može se pohvaliti sadržajem vitamina C koji je dvostruko veći od naranče.