Kvalitetan odmor ključan je za fizičko i psihičko blagostanje, zbog čega je dobar san neophodan. Međutim, nesanica i nemir tijekom noći uobičajeni su izazovi za mnoge pojedince. Stručnjaci za spavanje naglašavaju važnost uspostavljanja pravilne večernje rutine kako bi se osigurao optimalan san. Dr. Niall Stanley, poznati stručnjak za spavanje, naglašava važnost odgovarajuće pripreme tijela i uma za miran san.

  • Prije nego što odete u krevet, svakako slijedite ovih šest koraka, idealno trideset minuta prije. Iskoristite pola sata prije odlaska na spavanje da dovršite sve preostale zadatke od dana, kao što je dopisivanje putem e-pošte, podmirenje nepodmirenih računa ili sastavljanje opsežnog rasporeda za sljedeći dan.

Znanstvene studije su pokazale da ova vrsta pedantne organizacije omogućuje brži početak sna. U 25 minuta prije odlaska na spavanje, preporučljivo je odvojiti se od elektroničkih uređaja koji emitiraju plavo svjetlo, poput prijenosnih računala, tableta i telefona. Utvrđeno je da ova vrsta svjetla ometa proizvodnju melatonina, koji je neophodan za san.

  • Ako se oslanjate na svoj telefon kao alarm, razmislite o tome da ga stavite licem prema dolje ili da ga pospremite u ladicu. Posljednjih 20 minuta prije spavanja preporuča se pristupiti pripremama prije spavanja poput dentalne higijene i skidanja šminke. Preporučljivo je suzdržati se od tuširanja neposredno prije spavanja jer to može izazvati stanje pojačane budnosti. Stručnjaci preporučuju tuširanje toplom vodom 15 minuta prije spavanja jer to može pomoći u procesu uspavljivanja.

Blagi pad tjelesne temperature do kojeg dolazi nakon tuširanja olakšava prijelaz u san bez problema. Prema stručnjacima, snižavanje tjelesne temperature za deset stupnjeva prije spavanja potiče brži i lakši uspavljivanje. Od ključne je važnosti otići do toaleta 10 minuta prije spavanja. Ova jednostavna radnja može se činiti samorazumljivom, ali mnogi pojedinci imaju poremećaje spavanja zbog zanemarivanja pražnjenja mjehura prije spavanja.

  • U posljednjim trenucima prije spavanja iskoristite priliku da postignete stanje potpune opuštenosti i odvojite se od bilo kakvog oblika komunikacije s partnerom. Ne zaboravite da krevet treba služiti isključivo kao utočište za spavanje, stoga se suzdržite od unošenja bilo kakvih ometanja poput prijenosnih računala ili hrane u ovaj prostor.

Poboljšati kvalitetu sna i probuditi se pomlađeni može se postići pridržavanjem ovih smjernica. Uspostavljanje zdravih rutina prije spavanja ne samo da potiče miran noćni san, već također doprinosi vašem cjelokupnom zdravlju i učinkovitosti u svakodnevnim aktivnostima.

BONUS TEKST

Iako se možda čini logičnim da bi osvježavajuća čaša hladne vode pružila olakšanje od vrućine, stvarnost je sasvim drugačija. Zdravstveni djelatnici upozoravaju na izbjegavanje konzumiranja ledeno hladne vode zbog mogućih zdravstvenih problema. Umjesto toga, savjetuju da se tijekom vrućih vremenskih uvjeta odlučite za vodu sobne temperature. Osim toga, mlijeko se posebno preporučuje kao osvježavajući napitak.

Sportašima stručnjaci preporučuju izotonične napitke koji služe kao vrlo učinkovita metoda za brzu nadoknadu elektrolita. Dodatno, poželjno je piti mlake ili tople čajeve poput zelenog čaja, čaja od mente ili čaja od kamilice. Voda nije jedini izvor izvrsne hidratacije; mlijeko, zbog svog sadržaja proteina, također može pomoći u dužem zadržavanju elektrolita u tijelu.

Kako biste poboljšali osvježavajuća svojstva vode u vrućim danima, možete razmisliti o dodavanju listova mente, kriški limuna ili drugog voća. Važnost vode u našim tijelima ne može se precijeniti. Ne samo da osigurava bitne hranjive tvari i otapa vitamine B skupine, već također poboljšava koncentraciju, eliminira toksine, održava kožu vlažnom i pomaže u održavanju optimalne tjelesne temperature.

Osim toga, voda igra ključnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka, tvrdi dijetetičarka Martina Puc u razgovoru za Klik.hr. Prema Pucovim riječima, dehidracija predstavlja značajan rizik za našu dobrobit, osobito za starije osobe i djecu. Za borbu protiv toga ključno je konzumaciju vode dosljedno, u malim količinama i malim gutljajima.

Puc savjetuje da ne konzumirate hladne napitke jer mogu suziti krvne žile, narušiti integritet sluznice i povećati osjetljivost na bakterijske infekcije. Što hladnu vodu čini neadekvatnom opcijom za hlađenje? Konzumacija hladne vode može izazvati stres u tijelu, što dovodi do respiratornih komplikacija i zgušnjavanja sluzi, što može spriječiti njeno izbacivanje.

Glavobolje, obične prehlade, gastrointestinalni problemi i poteškoće u gutanju hrane također mogu nastati zbog korištenja hladne vode. Prema studiji koju je 2001. godine proveo Odjel za neuroznanost Sveučilišne bolnice Uppsala u Švedskoj, otkriveno je da je približno 7,6 posto žena izjavilo da su imale simptome glavobolje nakon što su popile 150 ml ledeno hladne vode.

Prema Healthline.com, osobe s ahalazijom doživljavaju izazove kada je u pitanju kretanje hrane iz jednjaka u želudac. Vjeruje se da konzumiranje hladne vode može pogoršati simptome poput bolova u prsima i otežanog gutanja. Konzumacija hladne vode može ugroziti imunološki sustav, smanjujući sposobnost tijela da se bori protiv štetnih bakterija i virusa.

Kombinacija hladne vode i povišenog krvnog tlaka može štetno utjecati na zdravlje. Iako nedostaju opsežna istraživanja o utjecaju hladne vode na visoki krvni tlak, određene studije sugeriraju da hladna voda potencijalno može suziti krvne žile, otežati cirkulaciju krvi u ekstremitetima i dovesti do povišenog krvnog tlaka. Prema određenim studijama, sugerira se da zdrave osobe mogu doživjeti porast dijastoličkog krvnog tlaka za 3 mmHg kada konzumiraju 300 ml vode na temperaturi od 4 stupnja Celzijusa u roku od 22 minute.