Ublažite nelagodu išijasa kroz ove jednostavne vježbe; dopustite mi da podijelim koliko su mi koristili ovi aparatići.

Neugoda povezana s išijasom može biti duboko uznemirujuća, javlja se čak i pri blagim pokretima. Ova bol, koja je posljedica komprimiranog ili upaljenog išijatičnog živca, često ometa rutinske aktivnosti i može dovesti do poteškoća tijekom sjedenja ili ležanja.

Srećom, rješenje postoji u vidu ciljanih vježbi osmišljenih za ublažavanje boli. Fizioterapeuti preporučuju dvije jednostavne, ali vrlo učinkovite vježbe koje se mogu izvoditi u udobnosti vlastitog doma. Ove vježbe nisu samo praktične, već su i jednostavne za izvođenje, a dosljednim vježbanjem možete doživjeti značajno olakšanje od boli išijatičnog živca.

Koji su temeljni uzroci boli išijatičnog živca?

Razni čimbenici mogu pridonijeti upali ili pritisku na išijatični živac. U nastavku su neki od najčešćih uzroka:

Pretjerano opterećenje kralježnice zbog podizanja teških predmeta.
Dijabetes
Redovito izlaganje prehladama, uključujući tuberkulozu, brucelozu ili herpes zoster, uz trovanje otrovnim tvarima ili lijekovima, alergijske i zarazne bolesti, metaboličke poremećaje, multiplu sklerozu, prekomjerno uzimanje alkohola i išijas, mogu značajno umanjiti kvalitetu vašeg života. Međutim, izvođenje ovih jednostavnih vježbi može vam pomoći u ublažavanju boli.

Terapeutske vježbe za liječenje išijasa.

Vježba 1: Privlačenje noge prema prsima istezanjem.

Postavite se na ravnu, čvrstu površinu, poput prostirke ili poda. Savijte jednu nogu u koljenu.
S obje ruke pričvrstite savijeno koljeno. Postupno povucite nogu prema prsima do najveće moguće mjere, pazeći da ne izazovete daljnju nelagodu.
Zadržite položaj minimalno 30 sekundi. Nakon toga vratite nogu u početni položaj.
Izvedite vježbu dodatna dva puta. Ova aktivnost pomaže u izduživanju mišića donjeg dijela leđa i ublažava pritisak na išijatični živac.

Vježba 2: Postavite noge na prekrižen način kako biste ublažili pritisak na išijatični živac.

Postavite se na ravnu površinu i savijte obje noge u koljenima. Prekrižite jednu nogu preko druge na način sličan kao da sjedite prekriženih nogu, dok rukama podupirete nogu koja se nalazi na vrhu.
Zadržite ovaj položaj minimalno 30 sekundi. Nakon toga se vratite u početni položaj.
Izvedite vježbu dva puta. Ova aktivnost pomaže u produljivanju glutealnih mišića i ublažavanju pritiska na išijatični živac.

Značaj prevencije i tjelesne aktivnosti Dok ove vježbe mogu pružiti olakšanje od akutne boli, ključno je usredotočiti se na preventivne mjere za sprječavanje budućih pojava išijasa. Redovita tjelesna aktivnost, uključujući jutarnje istezanje, hodanje ili lagane vježbe nakon radnog vremena, može značajno smanjiti vjerojatnost razvoja išijasa.

Ako primijetite recidiv ili eskalaciju boli, preporučljivo je ne oslanjati se isključivo na samoliječenje. Posavjetujte se s liječnikom kako biste dobili stručnu procjenu i odgovarajući tretman.

  • Bavljenje ovim jednostavnim vježbama, uz održavanje aktivnog stila života, može pomoći u upravljanju bolovima išijasnog živca i omogućiti povratak svakodnevnim aktivnostima bez nelagode.

Važnost dosljednog istezanja i jačanja mišića ne može se precijeniti. Redovito istezanje ne samo da ublažava akutnu nelagodu, već i jača mišiće koji pružaju potporu kralježnici i išijatičnom živcu. Povećana snaga i fleksibilnost u mišićima leđa, nogu i kukova smanjuje pritisak na živce i potiče bolje držanje, čime pridonosi dugoročnom zdravlju kralježnice. Ispod je vježba koju biste mogli uključiti u svoj režim:


1. Istezanje mačke i krave (istezanje mačke i krave)
Ova praksa, koja se često uključuje u rutinu joge, povećava fleksibilnost kralježnice i ublažava napetost u donjem dijelu leđa.

Postavite se na sve četiri, s rukama i koljenima na tlu. Postupno podižite leđa prema gore na način koji podsjeća na istezanje mačke, dok istovremeno spuštate glavu.

Lagano spustite donji dio leđa dok istovremeno podižete glavu i gledate prema gore. Izvedite ovaj pokret 10 do 15 puta, usklađujući ga s dahom.