Istraživanje koje su proveli znanstvenici u Kini pokazuje da pridržavanje prehrambenih praksi koje podržavaju slavne osobe može povećati vjerojatnost gubitka kose. Dok je povremeni post postao popularan kao strategija mršavljenja među javnim osobama, otkrića istraživača otkrivaju da ovaj obrazac prehrane može negativno utjecati na zdravlje folikula dlake.

Izvješće Daily Maila pokazuje da istraživači sa Sveučilišta Westlake u Zhejiangu, Kina, predlažu da bi ovaj fenomen mogao biti povezan s nedostatkom energije nametnutim stanicama određenim dijetama, što bi moglo spriječiti zdrav rast kose. Osvrćući se na nalaze izvedene iz studija na miševima, Bing Zhang, stariji autor i biolog matičnih stanica na Sveučilištu Westlake, primijetio je: “Ne želimo prestrašiti ljude od prakticiranja povremenog posta. Važno je samo znati da može imati neke nuspojave.

  • Ovakav način prehrane podrazumijeva produljena razdoblja bez hrane ili unos minimalnih količina, obično tijekom jutarnjih sati. Pokojni zdravstveni autoritet Michael Moseley poznat je po popularizaciji dijete pet prema dva (5:2), koja ograničava potrošnju kalorija na 500-600 kalorija dva dana u tjednu. Zagovornici ovog pristupa prehrani tvrde da ima brojne zdravstvene prednosti koje nadilaze jednostavno smanjenje tjelesne težine, uključujući smanjeni rizik od razvoja demencije.

U nedavnoj studiji miševi su bili podvrgnuti brijanju prije nego što su bili podvrgnuti intervalima hranjenja od 8, 16 ili 48 sati, dok je zasebnoj kontrolnoj skupini bio dopušten neograničen pristup hrani. Nakon 30 dana, kontrolna skupina miševa pokazala je značajan ponovni rast dlake, dok su oni koji su slijedili povremeni režim hranjenja pokazali samo djelomičan ponovni rast dlake čak i nakon 96 dana.

  • Stručnjaci su razjasnili da ovaj fenomen nastaje zbog potrebe za stalnim “aktiviranjem” stanica dlaka, koje se održavaju energijom dobivenom hranom. Unatoč tome, sporadična prehrana ograničava dostupnost energije, što u konačnici dovodi do degradacije stanica kose. Istraživači pokazuju da neadekvatan redoviti unos hrane tjera tijelo da koristi zalihe masti umjesto glukoze, svog omiljenog izvora energije, što može dovesti do otpuštanja tvari štetnih za stanice kose. Daljnja istraživanja su potvrdila ove nalaze.

Manje kliničko ispitivanje uključivalo je 49 mladih odraslih osoba koje su se pridržavale 18-satnog režima prehrane. Istraživači su otkrili da je ovaj vremenski ograničeni pristup prehrani rezultirao smanjenjem prosječne stope rasta kose od 18 posto u usporedbi s kontrolnom skupinom u razdoblju od deset dana. Zhang je primijetio: “Kod ljudi je primijećeno da je učinak blaži. Iako se rast kose nastavlja, događa se nešto sporije nego inače.”

Istraživači su zaključili da su značajne genetske razlike među pojedincima odgovorne za varijabilnost rezultata, što je dovelo do toga da su neki pojedinci iskusili znatno veće štetne učinke ove dijetetske metode. Ovo je otkriće u skladu sa studijom koju su proveli kineski znanstvenici ranije ove godine, a koja je pokazala da ovaj prehrambeni trend potencijalno može udvostručiti rizik od smrtnosti povezane s kardiovaskularnim problemima.

Istraživanje, koje je obuhvatilo uzorak od 20.000 odraslih osoba, pokazalo je da su oni koji su ograničili dnevni unos hrane na razdoblje od osam sati imali gotovo dvostruko veću vjerojatnost da će u budućnosti doživjeti srčani ili moždani udar. Znanstvenici iz Kine planiraju proširiti svoje istraživanje kako bi procijenili relevantnost ovih rezultata za ljude i druge vrste stanica. “Također su iskazali interes za istraživanje učinaka prehrane na zacjeljivanje rana na koži”, primijetili su.