Brojne pogrešne predodžbe o vaginama trenutno kruže platformama društvenih medija, a nedavni TikTok video pojavio se u kojem se prikazuje poduka o izradi domaće vagine pomoću eteričnih ulja kokosa i čajevca. Ginekologinja Slađana Raović govori o utemeljenosti tvrdnji da se umetanjem jajeta od žada u žensko spolovilo može popraviti hormonska neravnoteža, regulirati menstrualni ciklus i regulirati rad mokraćnog mjehura.
Nadalje, ona raspravlja o potencijalnim rizicima povezanim sa samoeksperimentiranjem ovom metodom. Ginekologinja je istaknula važnost oslanjanja na službenu medicinsku praksu, istaknuvši specifičan pH rodnice i opsežna klinička istraživanja koja se provode na tom području. Spomenula je i angažman farmaceuta i tehničara u izradi specijaliziranih pripravaka. Suzdržavajući se od komentara o domaćim lijekovima, izrazila je nedostatak podrške takvim pristupima.
Ginekolog je zatim prešao na razgovor o mogućim posljedicama, ističući mogućnost nuspojava na biljne pripravke. Naglasila je da samo zato što je nešto biljno ne znači da je automatski prikladno za svačije zdravlje. Naposljetku, istaknula je važnost pridržavanja preporuka liječnika. Postavlja se pitanje mogu li se načela kućne radinosti primijeniti na intimnu higijenu. Doktor Slađan Raović ističe kako je važno ne baviti se samoliječenjem niti korištenjem bilo kakvih proizvoda bez konzultacije s ginekologom.
Da bi se odredio odgovarajući tretman, potrebno je proći test brisa. Oporavak postaje izazov kada se pH ravnoteža vagine poremeti. Prisutnost korisnih bakterija ključna je za očuvanje vaginalne flore i cjelokupnog zdravlja žene. Smanjenje ovih bakterija može dovesti do infekcija, koje mogu uzrokovati značajnu štetu ovisno o tome radi li se o strepima, klamidiji ili gljivičnoj infekciji.
Važno je napomenuti da samoliječenje nije preporučljivo, kako navodi ginekolog. Dodatno, vrijedi spomenuti da stanice ženskih reproduktivnih organa imaju sposobnost regeneracije svakih 96 sati.
BONUS TEKST:
Pojedinci koji pate od tenzijske glavobolje mogu primijetiti prisutnost napetih mišića u vratu ili ramenima, otkrivajući da masaža tih mišića može ili ublažiti ili pogoršati glavobolju. Specijalistima su poznate specifične vrste glavobolja koje imaju točan dnevni ciklus, a približno polovica pacijenata izjavilo je da glavobolju doživljava svaki dan u isto vrijeme, što pokazuje statistika.
Prema stručnjacima, glavobolje koje se javljaju poslijepodne obično su rezultat okidača boli koji se javlja ranije tijekom dana. Moguće je da se bilo koja vrsta glavobolje manifestira poslijepodne, a ako se stalno javlja tijekom tog vremena, može se pripisati aktivnosti ili događaju koji se dogodio ranije tijekom dana, što je kasnije dovelo do pojave glavobolje sati kasnije. Po dolasku, pojedinci se do ove ustanove prevoze na nosilima, ali po odlasku izlaze pomlađeni i revitalizirani.
Unatoč nedostatku pozornosti, oni koji naiđu na ljekovita svojstva toplica moraju se vratiti. Pojava popodnevnih glavobolja može se pripisati nekoliko uobičajenih čimbenika. Pojava svakodnevne glavobolje usko je povezana s tjelesnim ciklusom spavanja i budnosti. Provedeno je opsežno istraživanje migrene i cluster glavobolja, s posebnim naglaskom na njihov odnos s cirkadijalnim ritmovima.
Stručnjaci su utvrdili da cluster glavobolje, posebice, slijede jasan dnevni obrazac, s otprilike 50 posto pacijenata koji doživljavaju glavobolje u dosljedno vrijeme svaki dan. 1. U poslijepodnevnim satima, određene osobe mogu osjetiti glavobolju kao posljedicu dehidracije. Ove vrste glavobolja često se javljaju kada se netko zanemari hidratizirati nakon dugog sastanka, preskoči pauzu za ručak ili konzumira pretjerane količine kave, a da je ne uravnoteži vodom.
Uz glavobolju, dehidracija se može manifestirati u raznim drugim simptomima, kao što su: Može se osjetiti suhoća u ustima, usnama i grlu. Simptomi na koje treba paziti uključuju urin koji izgleda tamne boje ili rijetko mokrenje. vrtoglavica razdražljivost. Najčešći oblik glavobolje je poznat kao tenzijska glavobolja, koja se javlja zbog napetosti mišića u vratu, ramenima ili čeljusti. Ova napetost uzrokuje bol koja se širi u glavu.
Tenzijske glavobolje obično se razvijaju postupno i pogoršavaju s vremenom, često im je potrebno nekoliko sati da dostignu svoj najveći intenzitet. Pojedinci mogu doživjeti ovu vrstu glavobolje nakon dužeg vremena u automobilu, za računalom ili u neudobnom položaju. Muškarci koji imaju tenzijske glavobolje mogu primijetiti napetost u mišićima vrata ili ramena, a masiranje tih područja može ili ublažiti ili pogoršati glavobolju.
Iako tenzijske glavobolje nisu opasne po život, mogu trajati satima ili čak danima. Upuštanje u vježbe istezanja za glavu, vrat i ramena, redovite pauze od vremena ispred ekrana i vježbanje tehnika dubokog disanja mogu pružiti olakšanje. Migrena, oblik neurološke glavobolje, uzrokovana je promjenama u živčanim putovima, neurotransmiterima i drugim moždanim kemikalijama.
Osobe koje pate od migrene mogu se susresti s poremećajima vida, osjetljivošću na svjetlost i neobičnim tjelesnim osjećajima. Mučnina i sklonost povraćanju također su uobičajeni simptomi. Migrene se mogu pojaviti u bilo kojem trenutku, a određeni mirisi, slike, zvukovi ili hrana mogu djelovati kao okidači za neke pojedince. Kako bi se odredili mogući okidači, savjetuje se da osobe s migrenama dokumentiraju simptome i aktivnosti dosljedno u isto vrijeme svaki dan.