Čovjek nije ni slutio da će susret s dječakom iz netaknutog grada imati dubok utjecaj na njegov život. Odmah po njegovom dolasku na svijet majka ga je bešćutno bacila u smeće: međutim, suosjećajna osoba iz gradske čistoće intervenirala je i spasila ga. Tek 12 godina kasnije shvatio je težinu majčinih postupaka.
- Priče o napuštenoj, otkrivenoj i zagrljenoj djeci dosljedno izazivaju izazovne i iskrene reakcije. Bilo da ove priče potječu iz zapadnog svijeta, poput ove ovdje predstavljene, ili iz raznih krajeva svijeta, kao što je dirljiva priča o Bosanki koja je njegovala napuštenu djevojčicu, uvijek izazivaju duboke emocije u svima koji ih susretnu . Život Freddieja Figgersa služi kao neporeciv dokaz da naše okolnosti ne moraju diktirati našu budućnost, budući da posjedujemo sposobnost oblikovanja vlastite sudbine.
Kad je imao samo devet godina, poklonili su mu pokvareno računalo, što je rasplamsalo njegovu strast za tehnologijom, što ga je u konačnici odvelo putem da postane inovator, uspješan poduzetnik i multimilijunaš u telekomunikacijskoj industriji. U ruralnom području Floride, majka je napustila novorođenče i ostavila ga pokraj kontejnera. Nathan i Betty Mae Figgers naišli su na dijete i odlučili ga posvojiti. Kako je dječak rastao, dostigavši osam godina, počeo je razmišljati o okolnostima svog rođenja.
- Nathan, zaposlen kao čistač u gradskoj čistoći, ne samo da je marljivo obavljao svoje dužnosti, već je pokazao i svoju snalažljivost skupljajući vrijedne predmete odbačene u blizini kontejnera, vješto ih popravljajući i prenamjenjujući za razne zadatke. Kao odgovor, Nathan, otac, dao je odgovor. Fredi, koji je kao novorođenče pronađen kraj kante za smeće, prepričava razgovor koji je vodio s osobom koja ga je pronašla. “Slušaj, Frede,” rekli su mi iskreno, “tvoja biološka majka te je napustila. Međutim, Betty May i ja smo donijeli odluku da te ne damo u udomiteljsku skrb.
Umjesto toga, odlučili smo te usvojiti jer si moj sin.” Ovo otkriće slomilo je Fredija, ostavivši ga preplavljenog emocijama. Prisjećajući se svog pokojnog oca, Fredi razmišlja o trenutku zbog kojeg se isprva osjećao bezvrijednim i odbačenim. Čuvši te riječi, nije mogao a da ne pomisli: “Ja sam bezvrijedan.” Međutim, očeva utješna gesta da ga uhvati za ramena i izgovori riječi: “Zapamti, nikad ne dopusti da to utječe na tebe,” poslužila je kao snažan podsjetnik da ne dopusti da ga proguta negativnost.
- Živeći u ruralnom gradiću Quincy na sjeveru Floride, Nathan i Betty May, Freddyjevi roditelji, živjeli su na farmi. Nathan je radio kao domar i majstor dok se Betty May brinula o njihovom domu. Unatoč svojim pedesetima, Freddyja su odlučili posvojiti kada je imao samo dva dana. Ovo im nije bilo prvo iskustvo s odgojem djece, jer su prije toga udomili još nekoliko djece bez roditelja. Prema Fredijevim riječima, od njih je primio veliku ljubav, ali je nailazio na poteškoće s drugim liječnicima koji su imali smisao za okrutnost.
Fredi prepričava bolna sjećanja iz djetinjstva, gdje je trpio nemilosrdno maltretiranje svojih vršnjaka. Okrutno su ga etiketirali kao “Bebu iz smeća” i “Dječaka iz kante za smeće”, neprestano ga podsjećajući da je nepoželjan i prljav. Muka je eskalirala kada bi se iskrcao iz autobusa, jer bi djeca ugrabila priliku da ga fizički bace u kantu za smeće, nalazeći zabavu u njegovoj nevolji. Kako bi osigurao njegovu sigurnost, Fredijev otac ga je počeo pratiti do autobusne stanice, ali i ovaj čin zaštite postao je hrana za nasilnike, koji su se njegovom ocu Nejtanu rugali pokazujući prstom i smijući se govoreći: “Vidi, to je starac s kanta. Freddy gleda na Nathana i Betty May kao na heroje i iznimne uzore.
- Fredi se prisjeća kako je njegov otac uvijek pružao ruku onima u potrebi, davao sve od sebe kako bi pomogao strancima i osigurao hranu beskućnicima. Njegov je otac bio doista izvanredan, utjelovljujući osobine kojima je Fredi težio. Kao malo dijete, Fredi je pratio oca na ekspedicijama ronjenja po kontejnerima, tražeći odbačeno blago. Tijekom tog vremena postalo je očito da je Fredi imao veliki interes za računala. Fredi se prisjeća kako su ga fascinirala računala, unatoč činjenici da su u to vrijeme bila nedostupna, i rado se prisjeća stare poslovice: “Nekome je smeće drugome blago.
Jednog dana, kada je imao samo devet godina, naletjeli su na neispravno računalo McIntosh dok su istraživali trgovinu rabljenom robom. Kroz nepokolebljivu odlučnost, uspjeh je na kraju postignut. Nakon što sam ga kupio za samo 24 dolara, moje je uzbuđenje bilo opipljivo dok smo ga donosili kući. Nestrpljivo sam počeo rastavljati računalo i otkrio nekoliko pokvarenih komponenti. Opremljen svojim pouzdanim pištoljem za lemljenje, zajedno s zbirkom radija i satova, vješto sam zamijenio oštećene dijelove i stručno ih zalemio na matičnu ploču.
- Trebalo mi je nevjerojatnih 50 pokušaja, ali na kraju je računalo oživjelo. U tom sam trenutku doživio prosvjetljenje – točno sam znao čime se želim baviti u životu. Fredi se prisjeća da mu je u trenucima kada su ga vršnjaci maltretirali računalo služilo kao izvor utjehe, ublažavajući bol koju je proživljavao. Kad god je naišao na poteškoće u školi, utjehu je nalazio u pomisli da se vrati kući i uroni u svijet svog računala. Kad je napunio 12 godina, pokazao je svoj izniman talent uspješno popravljajući računalo u školskom laboratoriju.
Kao rezultat toga, brzo je dobio posao popravka više računala, zaradivši respektabilnu satnicu od 12 dolara. Osim svojih popravaka, čak je razvio računalni program za praćenje tlaka gradskog plina, projekt koji bi bio procijenjen na 600.000 dolara. Unatoč negodovanju roditelja, odlučio se smjelo napustiti školu s 15 godina i krenuti na poduzetnički put. Posao je dobio na zamahu kada je otkrio da se Natanov otac bori s Alzheimerovom bolešću, zbog koje pojedinci često lutaju i muče se kako bi pronašli put kući.
- Nejtan bi izašao van, ponekad čak i bez odgovarajuće odjeće, ali nikada nije zaboravio obuti cipele. Taj određeni trenutak poslužio je kao katalizator za njegov početni izum, koji se pokazao financijski isplativim. Fredi, koji je upotrijebio ovu inovaciju u osam odvojenih prilika tijekom života svog oca, opisuje proces opremanja očevih cipela matičnom pločom, zvučnikom od 90 megaherca, mikrofonom i karticom dugog dometa, koji su svi bili povezani s njegovim prijenosnim računalom .
To je omogućilo njegovom ocu da slobodno luta dok je Fredi upravljao gumbom na svom računalu, postavljajući pitanje: “Hej, tata, gdje si?” Zvuk bi se zatim prenosio kroz zvučnike na cipeli, omogućujući Frediju da prati očevu lokaciju putem GPS-a ako odgovori nesigurno. Unatoč prijedlozima određenih članova obitelji da Nathana smjeste u ustanovu za njegu zbog očevog sve lošijeg zdravlja, Fredi je to odlučno odbio i otišao toliko daleko da ga je dovodio sa sobom na poslovne sastanke.
- Fredi, koja se brinula o Nathanu do njegove smrti 2014., objašnjava da nikada nije razmišljala o tome da ga napusti budući da je on nikada nije napustio. Unatoč uspješnom izumu koji je krenuo očevim stopama, Nathan nije mogao uživati u plodovima svog rada jer zarađenih 2,2 milijuna dolara nije stiglo na njegov račun za života. Kao posljedica toga, Fredi žali što nije mogao ispuniti Nathanove želje da posjeduje Ford pickup i ribarski čamac. Nadalje, Fredi se upustio u stvaranje inovativnih izuma, uključujući pametni glukometar koji prenosi očitanja razine šećera u krvi pojedinaca koji žive sami zdravstvenim radnicima ili članovima obitelji.
Osim toga, poduzeo je ambiciozan projekt implementacije mobilne mreže u ruralnim područjima, što ga je navelo da podnese inicijalnu prijavu za osnivanje telekomunikacijske tvrtke 2008. Unatoč suočavanju s 394 odbijenice i značajnim financijskim ulaganjima, Fredi je u dobi od 21 godine postigao izvanredan podvig. 2011. godine postavši najmlađi telekomunikacijski operater u Sjedinjenim Državama. Naime, on je i dalje jedini vlasnik telekomunikacijske tvrtke s karakterističnom pozadinom obojene osobe.
- U početku je djelovao samostalno, predvodeći implementaciju mobilne mreže u ruralnim područjima; međutim, kako je tvrtka dobivala na zamahu, on je 2014. predstavio pametni telefon koji prati brzinu kretanja i zabranjuje slanje poruka tijekom vožnje. Naknadno je također razvio verziju za punjenje bez kabela, iako ovaj određeni proizvod još uvijek čeka odobrenje. U dobi od 83 godine, Freddiejeva majka, koja također boluje od Alzheimera, izražava neizmjeran ponos Fredijevim postignućima. 2015. godine sklopio je brak s Natali, a zajedno su blagoslovljeni kćerkicom.
Uz svoje poslovne pothvate, svoje vrijeme posvećuje nadzoru zaklade koja usmjerava sredstva prema obrazovnim i zdravstvenim inicijativama, a istovremeno pruža podršku djeci i obiteljima suočenim s različitim izazovima. Vezano uz rođenu majku, izražava znatiželju da otkrije njezin identitet kako bi stekao uvid u izgled nekoga tko je u stanju ostaviti svoje dijete u blizini kontejnera.
- Osim toga, slučajno je naišao na video koji otkriva njezinu borbu s ovisnošću o drogama. Međutim, nakon njihovog prvog susreta, nije više pokušavao ponovno uspostaviti vezu s njom i tvrdi da više ne doživljava nikakvu emocionalnu patnju kao posljedicu njezinog napuštanja. Čin napuštanja svog novorođenčeta u smeću ne može se pripisati majci koja je svjedočila nevjerojatnoj transformaciji svog napušteno dijete u prosperitetnog milijunaša.