Ono što svi trebamo staviti u prvenciju sebi da svaku promjenu na svojoj koži treba da ispravno da tretiramo odnosno da podsjetimo ljekara odma.Naša koža u većini slučajeva može biti odličan pokazitelj da se nešto dešava u našem organizmu.

Naše tijelo je izuzetno složen sistem koji neprestano komunicira s nama putem različitih signala. Često te znakove zanemarimo ili im ne pridajemo značaj, pripisujući ih umoru, stresu ili svakodnevnim obavezama. Međutim, mnogi od tih simptoma mogu biti prvi pokazatelji da se u organizmu dešava određena neravnoteža ili nedostatak hranjivih tvari. Važno je naučiti slušati vlastito tijelo i reagirati na vrijeme kako bi se spriječile ozbiljnije zdravstvene posljedice.

Jedan od uobičajenih signala su ispucali i bolni uglovi usana. Na prvi pogled to može izgledati kao bezopasan estetski problem, ali u mnogim slučajevima zapravo ukazuje na manjak važnih vitamina i minerala. Nedostatak vitamina iz B skupine, naročito B2, B3 i B12, kao i željeza, može biti glavni uzrok ovog simptoma. Osim toga, takvo stanje može biti povezano i s bakterijskim ili gljivičnim infekcijama, poput stafilokoka ili kandide, kao i s lošom oralnom higijenom ili hroničnim bolestima poput dijabetesa. Kada se uklone svi ovi mogući uzroci, u većini slučajeva se otkriva deficit mikronutrijenata važnih za obnovu kože.

Za rješavanje ovog problema preporučuje se unos hrane bogate željezom i vitaminima B kompleksa. Tu spadaju blitva, špinat, tofu, kvinoja, kikiriki, nemasni sirevi, suhe marelice, šparoge, sjemenke i razne mahunarke. Da bi se željezo bolje apsorbiralo, važno je ove namirnice kombinirati s izvorima vitamina C, poput kelja, brokule i paprike. Osim prehrane, na pojavu ispucalih usana utiču i vanjski faktori – hladnoća, vjetar, suhi zrak ili učestalo lizanje usana mogu pogoršati stanje i usporiti zarastanje.

Još jedan čest signal koji ne treba zanemariti je crvenilo kože lica praćeno pojačanim ispadanjem kose. To može ukazivati na manjak biotina (vitamina B7), koji igra ključnu ulogu u održavanju zdrave kože, kose i noktiju. Nedostatak biotina može dovesti do suhe kože, svrbeža, pojačanog opadanja kose, pa čak i osjećaja slabosti i razdražljivosti. Hrana koja je prirodno bogata ovim vitaminom uključuje kikiriki, bademe, blitvu, jogurt, rajčicu, mrkvu, banane, sjemenke sezama, avokado i gljive. Uključivanjem ovih namirnica u ishranu može se značajno popraviti zdravlje kože i kose.

Pojava upornih crvenih ili bijelih osipa na koži, naročito na obrazima, nadlakticama ili bedrima, može biti znak ozbiljnijeg nedostatka hranjivih tvari. Ovi simptomi često su povezani s manjkom vitamina A i D te esencijalnih masnih kiselina, koje su ključne za regeneraciju kože i regulaciju upalnih procesa. Da biste nadoknadili ove tvari, u ishranu je dobro uvrstiti orašaste plodove, sjemenke lana, masnu ribu i hladno prešana ulja. Vitamin A možete pronaći u mrkvi, paprici i lisnatom zelenom povrću, dok su mliječni proizvodi dobar izvor vitamina D i kalcija.

Također, simptomi poput trnaca, utrnulosti ili osjećaja pečenja u rukama i nogama mogu signalizirati deficit vitamina iz B skupine, posebno folne kiseline (B9), piridoksina (B6) i kobalamina (B12). Za prirodnu nadoknadu ovih vitamina preporučuje se unos špinata, šparoga, cikle, graha, leće, mliječnih proizvoda i jaja. U slučajevima kada simptomi potraju ili se pogoršaju, preporučuje se posjetiti ljekara i razmotriti mogućnost uzimanja dodataka prehrani.

Naše tijelo stalno šalje signale o svom stanju – potrebno je samo naučiti ih prepoznati. Ignorisanje tih poruka može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, dok njihovo pravovremeno prepoznavanje omogućava da na vrijeme reagujemo i vratimo tijelu potrebnu ravnotežu.