Mnogi ljudi tokom ljeta konzumiraju ovu namirnicu jer je osvježavajuća u toplim danima.Naime ali morate znati da postoje osobe koje i ne smiju da jedu.U današnjem člnaku ćemo vam objasniti kome je to lubenica zabranjena .

Ukoliko ste jedan od onih koji s nestrpljenjem dočekuju ljeto kako bi uživali u sočnoj lubenici, postoje određene činjenice koje biste trebali znati. Iako se čini kao savršen način da se rashladite, lubenica je mnogo više od običnog voća – ona je nutritivna bomba, ali istovremeno može predstavljati i rizik za određene osobe.

Porijeklo lubenice vodi nas hiljadama godina unazad. Prvi tragovi njenog uzgoja pronađeni su na zidovima egipatskih piramida, još iz 27. vijeka prije nove ere. Smatra se da potiče iz oblasti današnje Južne Afrike, iako je plod koji danas poznajemo mnogo drugačiji od svojih drevnih predaka. Nekada je imala gorak ukus, ali su vjekovima pažljivo birane i uzgajane sorte dovele do toga da danas uživamo u njenom slatkom, sočnom i osvježavajućem ukusu. Postala je neizostavan simbol ljeta, sinonim za uživanje, rashlađenje i druženje.

  • Ono što lubenicu čini posebno poželjnom u toplim danima jeste njen sastav. Čak 92% lubenice čini voda, što je čini idealnim saveznikom u borbi protiv dehidracije. Zbog visokog sadržaja vode, brzo gasi žeđ, a pri tome tijelu pruža i niz korisnih nutrijenata. Bogata je vitaminima A, C i B6, koji su važni za jačanje imuniteta, zdravlje kože, kao i za pravilno funkcionisanje vida i nervnog sistema.

Za one koji vode računa o kalorijama, lubenica je posebno dobar izbor – na 100 grama sadrži samo oko 30 kalorija, a zahvaljujući prisustvu vlakana, može pomoći u održavanju osjećaja sitosti. Upravo zbog toga je mnogi biraju kao zdrav međuobrok, naročito tokom vrućih ljetnih dana kada nam organizam traži nešto lagano, osvježavajuće i prirodno.

Međutim, kao i kod svih namirnica, važno je znati da lubenica nije pogodna za svakoga. Stručnjaci upozoravaju da osobe koje boluju od hroničnih oboljenja bubrega moraju biti posebno oprezne. Naime, lubenica sadrži značajne količine kalijuma, minerala koji može predstavljati ozbiljan problem kod osoba čiji bubrezi više nisu u stanju da ga pravilno eliminišu iz tijela.

Zabilježen je slučaj troje pacijenata koji su, nakon konzumacije većih količina lubenice, razvili stanje poznato kao hiperkalemija – nakupljanje prevelike količine kalijuma u krvi. Kod zdravih osoba, bubrezi lako uklanjaju višak ovog minerala, ali kod onih s oslabljenom funkcijom, dolazi do opasnog zadržavanja. Posljedice mogu biti ozbiljne – od slabosti mišića i srčanih aritmija, pa sve do zastoja srca. Zbog toga ljekari savjetuju osobama s oštećenjem bubrega da izbjegavaju ne samo lubenicu, već i druge namirnice bogate kalijumom, poput banana i paradajza.

Za većinu ljudi, međutim, lubenica ostaje bezbrižno uživanje, savršena za rashlađivanje i hidrataciju. Njene prednosti su brojne i nadmašuju potencijalne rizike, pod uslovom da se konzumira umjereno. Ipak, oni sa narušenim zdravljem bubrega trebali bi biti vrlo pažljivi i konzumaciju uskladiti s preporukama stručnjaka, jer čak i manja količina može izazvati probleme.

Ova priča nas podsjeća koliko je važno slušati vlastito tijelo, biti svjestan svog zdravstvenog stanja i ne uzimati „zdravo za gotovo“ ni one namirnice koje djeluju bezazleno. Sezonsko voće, ma koliko privlačno i korisno bilo, može imati i drugu stranu ukoliko ga konzumiramo bez razmišljanja. Lubenica, sa svim svojim pozitivnim osobinama, ipak zahtijeva odgovoran pristup.

Za većinu, ona ostaje savršen izbor za ljetne dane, osvježava, hrani i uživa se bez griže savjesti, ali nas i podsjeća da umjerenost i svijest o zdravlju moraju biti na prvom mjestu. Jer čak i ono što izgleda savršeno – poput lubenice – ima svoje granice kada je u pitanju zdravlje.